Pointer Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 58 - 71 cm
  Dişi 56 - 62 cm
 • Ağırlık : Erkek 20 – 34 Kg
  Dişi 20 – 30 Kg
 • Ortalama Yaşam : 13-15 yıl
BG 1
BG 1

Pointer Irkının Genel Özellikleri

Pointer ırkı, aslında ilk etapta yaban tavşanlarını avlamak amacıyla kullanılan bir köpek cinsiydi. Küçük biçimli burnundan dolayı gelen güçlü koku alma hissine atıf amacıyla avcılar onlara “point” yani işaret ismini takmıştır. Bu son derece güçlü koku alma ve yön duygusu, genel olarak avcının sürekli şekilde peşinde koştuğu bir yaban tavşanını temsil eder. 1700 yıllarında av kuşlarında da yine bu ırk kullanılmaya başlanmıştır. Modern dönemlerde ise İngiliz pointer ırkı, sadece ortalama 80 yıllık bir süre boyunca var olmuşlardır. Ancak pointer ırkının geçmişinin 300 yıl öncesine kadar dayandığı bilinir. 

Pointer, genel bir tabir ile avı işaret eden her av köpeği cinsini tanımlamak amacıyla kullanılan bir terimdir. Ancak pointer adı verilen köpek ırkının İngiltere kökenli olduğu da pek çok kişi tarafından bilinir. Çoğu köpek cinsleri gibi bu ırkın da tarihinin biraz karanlık olduğu bilinir. Ancak buna rağmen pointer ırkının İngiltere’de ve 1650 yıllarında ortaya çıktığı düşünülür. Tüm bunların yanı sıra İngiliz subaylarının da 1713 yıllarında İspanyol pointer cinsini İspanya Veraset Savaşı’na katıldıklarından sonra o dönemlerde İspanyol kontrolü kapsamında olan Hollanda’dan getirdikleri de söylenir.

İspanyol pointer ırkı köpeklerin, günümüzde bilinen pointer cinsinden biraz daha büyük, biraz daha ağır ve biraz daha yavaş olduğu bilinir. Fakat işaret etme güdüsü açısından da son derece güçlü oldukları bilinir. Modern görünüme sahip pointer ırkı ise İngiltere’de büyük ihtimalle Foxhound, Bloodhound, Greyhound ve daha sonralarda da bazı pasörlerle çaprazlama sonucunda elde edilmiş bir türdür. İngiliz pointer ırkı bu sayede Bloodhound cinsinin koku alma yeteneğine, Greyhound türünün hızına ve Foxhound'un koku alma kabiliyetine sahiptir. İngiltere’de aristokratların favorisi halinde olan Pointer Irkı köpeklerin Amerika’ya sömürgeler aracılığıyla gittiği düşünülür. Ancak iç savaş dönemlerine kadar bu köpeklerin varlıkları belgelenmemiştir. 

Pointer Köklü Geçmişi 

Pointer ırkının geçmişi, son derece köklüdür. Araştırma yapıldığı zaman insanların karşısına pek çok farklı ve ilginç bilgi çıkar. Pointer ırkı köpekler, 1700 yıllarından sonra kuşların yerlerini tespit etme noktasında sergiledikleri yetenekleri ile de kendilerini herkese tanıtmayı başarırlar. Soylu sınıfında yer alan kişiler ava çıkacakları esnada yanlarına mutlaka bu köpeklerden merhaba adet alıyordu. Bunun sonucunda ise hedeflenen avın yeri çok daha hızlı bir şekilde bulunmuş oluyordu.

1877 senesinde ise Westminster Kennel ismi ile bilinen kulüp, bu köpek türünü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en prestij sahibi köpek cinslerinden biri olarak göstermiştir. Sensation ismine sahip olan bir köpek de bu gösterinin adeta maskotu haline gelmiştir. Günümüze bakıldığı zaman ise bu ırka ait olan köpeklerin büyük bir çoğunluğunun kuş avında görevlendirildiğini görmek mümkündür. Pointer ırkı köpekler aslında bu nedenle kuş köpeği olarak da bilinir.

Pointer Nasıl Ortaya Çıktı? 

Pointer ırkı köpeklerin büyük bir kısmının da tarla bekçisi şeklinde görevlendirildiği bilinir. Ancak bu durum pek yaygın değildir. Judy adı verilen İngiliz pointer köpeklerden biri, İkinci Dünya Savaşı esnasında Royal Navy’de görev almıştır. Üstelik askerlerden daha önce, gelmekte olan düşman uçaklarını bulma konusunda son derece büyük bir başarı elde etmiş köpek cinsi olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra kendilerinin gemileri battığı zaman oradaki tayfaya da pek çok konuda yardım etmiştir. Ancak, Judy isimli Pointer köpeği 1950 yılında ne yazık ki vefat eder. Fakat başarılarından dolayı da pek çok ödüle layık görülür. Bu ödül, günümüzde Londra Imperyal Savaş Müzesi içerisinde sergilenir.

Pointer İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

1700'li yıllardan sonra Pointer ırkı, son derece sık tercih edilen bir köpek türü oldu. Özellikle koku alma yetenekleri ile tüm dünya geneline büyük ün salmışlardır. Süratli bir şekilde geniş alanı tarayabilirler. Pointer ırkı, özellikle kuş avı konusunda son derece iyidir. Aynı zamanda diğer avlara da kolay biçimde adapte olabilir. 

Pointer ırkı köpekler, sıcak havalara karşı daha uyumludur. Sert iklimler için uygun değildir. Ayrıca suda da pek rahat etmez. Avın yerini gösterme konusunda efsanevi düzeyde başarı sergiler. Ancak vurulan avı geri getirme gibi huyları pek yoktur. Günümüzde pointer ırkı köpekler, bir aile ve aynı zamanda av köpeği olarak sıklıkla kullanılır.


 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Avcı kökenli olan Pointer, itaatkar ve yorulmak bilmeyen bir köpektir Koku alma duyusu gelişmiş olan bu ırk için en ideal yaşam ortamı bahçedir. Pointer’lar şüpheli durumlarda havlayarak uyarıda bulunur ama asla bir bekçi köpeği değildir. Bolca egzersiz yaptırılmalı ve erken yaşta sosyalleştirilmelidir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Pointer Cinsi

  Köpeklere, kedilere karşı hiçbir saldırganlık belirtisi göstermez. Yabancıları problem etmez ancak sesli havlaması ve cüssesi ile insanı rahatsız edebilir. Kafası uzun, ağzı derindir. Kulakları ince ve yumuşaktır. Stopu belirgindir. Düz, sivri kuyruğa ve türe özgü oval ayaklara sahiptir. Görünüşü atılgandır.

 • Pointer Eğitimi

  Çok akıllıdır ve gözü hep kuşlardadır. Dikkati çok çabuk dağılır bu yüzden eğitim bu özelliğine göre düzenlenmelidir. İtaat eğitimi alması önerilir.

 • Pointer Bakımı

  Tüy dökmesi sırasında gereksiz tüy kaybını engellemek ve ölü kılları temizlemek için arada sırada yumuşak bir fırça ile taranmalıdır. Eğer kulübesi yeterince sıcak ve yatağı yumuşaksa dışarıda da yaşayabilir ancak evde yaşamayı tercih eder.

 • Pointer Karakter Yapısı

  Tatlı, kibar ve sakindir. Eğitimde biraz zorluk yaşasa da egzersiz konusunda yeterli olanaklar sağlandığında eğitime açık hale gelir. Sahipleri ile aralarında harika bir bağ kurar.

 • Pointer Tüy Yapısı

  Yoğun ve kısa tüyleri vardır. Limon, siyah, turuncu veya ciğer rengi olabilir. Koyu ve tek renk olabilmekle birlikte beyaz üstüne farklı şekiller olabilir. Koyu renkli Pointerların siyah ya da kahverengi; açık renkli Pointerlar ise daha açık renkte buruna sahip olur.

 • Pointer Egzersiz İhtiyacı

  En az günlük bir saat yoğun egzersiz programı uygulanmalıdır. Bunun için yeterli alan sağlanmalıdır. Pointer ırkı köpekler koşmaları ve av içgüdülerini tatmin etmeleri için olanaklar sağlandığında dünyanın en mutlu köpeği olurlar.

 • Pointer Yaşam Ortamı

  Apartman hayatına uygun değildir. Bahçeli bir ev'de mutlu olacaktır.

 • Pointer Kökeni

  Pointer ( İngiliz Pointer olarak da bilinir) tavşan avında kullanılan bir köpek ırkıdır. Tarihi geçmişi 1500’lere kadar dayanır. Pointer ırkı Foxhound, Bloodhound, Greyhound ve BullTerrier cinslerinden elde edilmiştir. 1700’lerden sonra ise kuşların yerini tespit etmekteki yeteneğiyle ön plana çıkmıştır. Soylu insanlar ava çıkarken yanlarında iki Pointer bulundururdu. Böylelikle avın yerini daha hızlı tespit edebilirdi. 1877 yılında Westminster Kennel Kulübü tarafından Amerika’nın en prestijli köpek gösterilerinden biri sırf Pointerlar için düzenlenmiştir. ‘Sensation’ adındaki köpek ise bu gösterinin maskotu olmuştur. Günümüze bakıldığında ise bu ırka mensup köpekler bir çok kuş cinsini avlarken kullanılır ve diğer bir adı da ‘kuş köpeği’ olmuştur. Bazıları ise tarla bekçisi olarak da görev yapar ancak bu çok yaygın değildir. Judy adındaki Pointer 2. Dünya Savaşı’nda RoyalNavy’ de görev yapmıştır ve askerlerden önce, gelen düşman uçaklarını tespit etmekle başarılı olmuştur. Hatta kendi gemileri battığında tayfaya çok yardımda bulunmuştur. Judy 1950 yılında ölmüştür ancak başarılarından dolayı ödüllendirilmiştir. Bu ödül ise Londra İmperyal savaş müzesinde sergilenmektedir.

Pointer Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Pointer köpek ırkı, İngiliz kökene sahip olan bir av ve avlanma köpeğidir. Her av ve avcı köpek türü gibi Pointer köpek cinsinin de tüyleri son derece kısadır. Tüyleri kısa olduğundan ötürü Pointer köpek ırkının bakımı ve kontrolleri çok da zor değildir. Kolay ve hızlı bir bakım şartları ile beslenme konusunda ideal olarak görünebilen köpek ırklarından biridir. Tüy bakımı konusunda düzenli ve rutin bir köpek tarağı ile taranması son derece yeterli olur. Av ve avcı köpek türlerinden biri olduğundan ötürü vahşi doğada yaşamaya son derece elverişli ırklardan biridir. Bu özelliklerine karşın Pointer, kendi sahiplerine karşı son derece sadık, sakin ve duygusal bir köpek türüdür.

Avcı özellikleri sebebi ile Pointer, bedenen ve fizyolojik yapısı itibari ile güçlü, çevik aynı zamanda kuvvetli kaslara sahiptir. Uzun ve kaslı yapıda olan bacaklara sahip olan Pointer, av köpeği olmasından ötürü enerjik ve çevik bir yapıdadır. Koku, işitme aynı zamanda duyu özellikleri olarak üst düzey yeteneklere sahip olan bu cinse mensup köpekler, günümüzde de av ve avcılık görevlerinde bulunabilir.


Pointer köpek ırkı, anavatanı olarak İngiltere dolaylarında ortaya çıkmış bir türdür. Hem İngiltere’de hem de çeşitli özellikleri sebebi ile dünyanın çeşitli yerlerinde yer edinen Pointer köpek ırkı, av ve avcı köpek özellikleri sebebi ile yüksek sezgisel içgüdülere sahiptir.

Pointer köpek ırkı, av ve avcı köpek özellikleri sebebi ile ev ortamında ya da apartman dairesinde yaşamaya pek uygun bir tür değildir. Ev ortamında ya da apartman dairesine adapte olmakta zorluk çekecek olan Pointer köpek ırkı, bahçe gibi geniş hareket alanına sahip yerlerde beslenmelidir. Aynı zamanda bu durum Pointer köpek ırkının beden ve ruh sağlığı adına da daha mantıklı olur.

Av ve avcılık özelliklerinden ötürü geniş hareket alanları isteyen Pointer köpek ırkı, evde beslenmesi durumunda yaşanması istenmeyen durumlar ile karşı karşıya gelir. Evde bakılması durumunda av ve avcılık köpekleri yeteneklerinin körelmesi dışında gerekli egzersiz seviyelerini yerine getiremeyeceğinden ötürü beden sağlığı da bozulacaktır.


Her köpek türü hemen hemen neredeyse havlama özelliği gösterir. Köpekler için havlama eylemi, diğer köpek türleri ile iletişim kurma becerisidir. Çeşitli duygu durum, istek, arzu ve ihtiyaçlardan ötürü havlama eylemi de gösteren bu cinse mensup köpekler, bunların dışında da çeşitli sebepler sebebi ile havlama eyleminde bulunabilir. İnsanların duyu ya da işitme ses aralıklarından daha farklı bir aralık skalasına sahip olan köpekler, çeşitli seslere de havlama yolu ile karşılık verebilir. 

Av ve avcılık yetenekleri gelişmiş olan Pointer köpek ırkının hem koku hem de işitsel yetenekleri oldukça üst düzeydedir. Bu sebep ile beraber herhangi küçük frekanslı bir ses dahi duysalar hemen havlama eylemine başvurur. Bu sebepten de anlaşılacağı gibi Pointer köpek ırkı oldukça fazla havlama eylemi gösteren köpek ırklarından biridir. Bu özellikleri nedeni ile de apartman ve ev gibi sosyal ortamlarda bakımı zordur.


Her köpek ırkının ve herhangi bir köpek familyasından ait olan köpeklerin çeşitli beslenme durumları vardır. Bu beslenme durumları köpeklerin özellikleri ve yapısal durumlarından ötürü farklılıklar gösterebilir. Beslenme şekilleri ve değerleri ile kendilerini gösteren köpekler, yanlış ya da farklı besinler ile takviye edildiğinde çeşitli sağlık sorunları yaşarlar.

Av ve avcılık yetenekleri ile namını duyuran Pointerların beslenme durum ve özellikleri, Pointerların yaşı, kilosu, yaşadığı ortam ve sağlık durumu baz alınarak hazırlanmalıdır. Orta sınıf avcı köpekleri kategorisinde kendine yer bulan Pointerlar, kuru mamalar ile beslenmesi gerekir. Pointerlar, köpek sahipleri tarafından hazırlanan mamalar ile de beslenebilir. Aynı zamanda çeşitli markaların çıkartmış olduğu hazır kuru mamalar ile de beslenebilir. Tavşan, bizon, kuzu etleri gibi besinleri tüketebilen bu cinse mensup köpekler, düzenli beslenmesi durumunda herhangi bir sorun yaşamaz.


Her köpek ırkı bir günlük zaman dilimi içerisinde çeşitli uyuma saatlerine sahiptir. Uyuma eylemi ve saati, köpeklerin gün içerisinde yaptığı aktiviteye, yaşına, sağlık durumuna ya da dönemlerine göre çeşitlilik gösterebilir. Yorulunca, sıkılınca, herhangi bir iş ile uğraşı vermediği zaman da uyuma eylem gösterebilen köpekler çeşitli sebeplerce uyuma durumunu seçebilir.

Av ve avcılık özelliklerine sahip olan Pointer köpek ırkı, hareketli, enerjik ayrıca dolu dolu bir gün geçirme konusunda başarılıdır. Pasiflikten nefret eden bu avcı köpek ırkı, bu nedenlerden ötürü yorulabilir. Akabinde de uyuma eylemini gösterebilir. 

Uyuma saatleri ve nedenleri yaş ve dönemlerine göre de değişebilen Pointerlar, yaru halde iken gün içerisinde hemen hemen 18 ile 20 saat arasında uyku eylemini gösterebilir. Yavru döneminden çıkıp yetişkin ve yaşlılık dönemine geçiş evrelerinde de uyku saatleri arasında farklılıklar oluşabilir. 

Yüksek enerjik bir bünyeye sahip olan Pointer köpek ırkı, yetişkin dönemlerinde ortalama 12 ile 14 saat arasında uyuma eylemi gösterebilir. Yaşlılık dönemlerinde ise Pointer köpek ırkı; sağlık bozuklukları gibi nedenlerden ötürü fazla uyku saatleri de yaşayabilir.


Neredeyse hemen hemen her köpek türü çeşitli nedenlerden ötürü ısırma eylemini gösterebilir. Bu nedenler her köpek türlerinde farklılık gösterse de ısırma eyleminin kökenleri ve sebepleri genelde aynıdır. Herhangi bir durumdan korktukları anda, kendilerini korunmasız ve tehlikeli bir durumda hissettiklerinde, mama yerken rahatsız edildiklerinde, yavrularına yaklaşıldığında ya da bu gibi nedenler ortaya çıktığından köpekler ısırma eylemini gerçekleştirebilirler.

Av ve avcılık özelliklerine sahip olan Pointer köpek ırkı, ısırma konusunda çeşitli anlayışlara sahiptir. Genlerinde ve karakteristik yapıları itibari ile ısırma eylemi Pointer köpek ırkı için olağan ve anormal olmayan bir durumdur. Yavruluk dönemlerinde de avcı köpeği olduğundan ötürü çevreyi tanıma, keşfetme, çözümleme gibi iç dürtülerinden ötürü bu eylemleri hayata dönüştürebilir. 

Yine yavru döneminde yeni çıkan dişlerinin ağzını kaşındırması sebebi ile ısırma eyleminde bulunabilir. Bu durumdan kurtulmak için Pointer köpeğin sahibini ısırdığı anda sahibin acılı hafif bir ses çıkartması, köpeğin ısırma eylemini durdurması için bir eğitim yoludur. Uzman köpek eğitmenleri vasıtası ile de istenmeyen ısırma eyleminin önüne geçilebilir.


Pointer köpek ırkı vahşi doğada da kendiliğinden yaşayabiliyor olmasından ötürü diğer köpeklerden farklı bir karakteristik özelliklere sahiptir. Av ve avcı özellikleri ile donanmış olan Pointer köpek cinsi, bu dürtüler ile yaşayıp bu özellikleri düzenli bir şekilde uygulamaya dökmek isteyen türlerden biridir. Güçlü ve kuvvetli sezgisel içgüdülere sahip olan Pointer köpek ırkı, eğitim aşamasında da zorluk çekebilen türlerden biridir. 

Bir av ve avcı köpeği olduğundan ötürü düzenli aralıklar ile ava götürülmesi gerekir. Aksi takdirde bu köpeğin işlevlerini yerine getiremeyeceğinden ötürü beden ve ruh sağlıklarında bozulmalar meydana gelir. 

Zor ve meşakkatli bir eğitim süreci olan Pointer köpek ırkı, kolay bir şekilde eğitilemez. Bu durumda köpeğe kızılmaması, sabır gösterilmesi, sakin ve ilgili yaklaşılması çok önemlidir. Aksi takdirde Pointer köpek ırkı, köpek sahibi ile iddialaşıp asla eğitilemez bir duruma gelir. Her eğitim komutunu başarı ile geçtikten sonra mama ve çeşitli ilgi ile ödüllendirmek, Pointer köpek ırkının diğer konularda eğitim zorluğu açısından önemli bir yere sahiptir. Bu yol ile eğitimlerin uygulanması verimli ve yüksek standartlarda olması sağlanır.

Tuvalet eğitimi için ise doğru ve rahat bir alan tercih edilir. Bunun nedeni köpeğin bu alana alışma sürecinden gelir. Köpek petleri yardımı ile de tuvalet eğitiminin önündeki zorluklar kaldırılır.


Her köpek türünün yüzebilmesi ve denize girebilmesi algısı son derece yanlış bir algıdır. Çoğu köpek türü yüzebilme yeteneğine sahip olsa da bazı köpekler yüzme yeteneğine sahip değildir. Yüzme eylemini öğrenebilen köpekler kadar hiç yüzemeyen ve eğitim sonucunda da yüzmekten hoşlanmayan köpek türleri de bulunur. Köpek türü içerisinde de değişiklik gösterebilen bu durum köpek sahipleri tarafından iyice anlaşılmalıdır. Aksi takdirde köpekte bedenen ve ruhsal sağlık bozukları ortaya çıkar. 

Av ve avcılık özellikleri ile bütün dünyada tanına, sevilen ve tercih edilen köpek türlerinden biri olan Pointer köpek ırkı, yüzme konusunda diğer türler arasında en iyi cinslerden biridir.

Av ve avcılık özelliklerinden ötürü güçlü, kuvvetli ayrıca seri bir beden yapısına sahip olan Pointer köpek ırkı kuvvetli kaslı bacaklara sahiptir. Bu sayede kolay ve seri bir şekilde yüzme eylemini gösterebilir. Fizyolojik ve anatomik yapısı itibari ile yüzme konusuna son derece yatkın olan Pointer köpek ırkı herhangi bir eğitim almaksızın bu dürtüyü içgüdüsel olarak hayata geçirir. Tarihte av ve avcılık özellikleri ile tavşan ve su kuşları avında kullanılmıştır. Günümüzde de bu amaçla çoğu zaman kullanılmakta olan bu cins köpekler, bu sebepten ötürü muazzam bir yüzücü köpek türlerindendir.


Av ve avcılık özelliklerine ve dürtülerine sahip olan Pointer köpek türü bağımsızlıkları, özgürlüklerine düşkün olarak ön plana çıkar. Av ve avcılık köpeği olarak bu duruma uygun bir beden yapısına sahip olan Pointer köpek ırkı orta ölçekli vücut yapısına sahiptir. Kısa tüyleri ile yüzme ve avcılıkta önemli işlemlerde bulunabilen Pointer köpek ırkı orta aynı zamanda normal seviyelerde tüy dökme durumuna sahiptir.

Çeşitli nedenlerden ötürü tüy döken Pointer köpek ırkı, özellikle mevsim geçişlerinde oldukça fazla tüy döker. İlkbahar ve sonbahar aylarında daha çok tüy dökme durumu görülür. Çeşitli sağlık sorunları yaşadığında da tüy dökebilen Pointer köpek ırkı, doğru beslenme ve düzenli egzersiz yolu ile sağlıklı bir yapıya erişebilir. Mevsim geçişlerinde, ilkbahar sonbahar aylarında ve çeşitli sağlık sorunları yaşadığında günde bir ya da iki kere köpek tarakları ile taranması gerekir. Normal zamanlarda, anormal tüy dökme durumu ile karşı karşıya kalınmadığı dönemlerde ise haftada bir ile iki kere köpek tarakları ile taranması yeterli olur.


Çok eski bir tarihsel kökene sahip olan Pointer köpek cinsi birçok köpek ırkının melezlenmesi sonucu ortaya çıkar. Av ve avcılık konusunda olduğunca başarılı olan Pointer köpek cinsi, bu özelliklerini ortak atalarını borçludur. Atalarından çeşitli av ve avcılık yetenekleri, becerileri alan Pointer köpek ırkı, İtalyan Pointer, Greyhound, Bloodhound, Newfoundland, Tilki Tazısı, Setter ve Bulldog gibi köpeklerin çiftleştirilmesi, melezlenmesi sonucu ortaya çıkar.

Bütün bu atalarından birtakım özellikler alarak kendine has, özgü karakteristik ve fizyolojik yapılarına sahip olur. Birden fazla köpek türü melezi yani çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan Pointer köpek türü, ataları olan cinslerden ayrı ayrı faydalı ve güçlü özellikler kazanır. Bu özelliklerini her köpekte görülen yetenekler ile harman yapan Pointer ırkı, kendi sınıfının gözde cinslerinden biri haline gelir.

Günümüzde de çeşitli köpek kulüpleri, dernekleri, koruma kuruluşları vasıtası ile bu özelliklerinin korunması amaçlanır. Bu doğrultuda hizmet veren birçok kuruluş bulunur.


Her aileye familyaya ve cinse ait olan köpekler birbirinden farklı nedenlerden dolayı kendini ifade etme şekli olarak bazı hareketlerde bulunur. Havlama eylemi şekli ile iletişime geçen ve hallerini izah etmeye çalışan köpekler, bir başka yöntem, eylem olarak da ulamayı seçer. İstek, ihtiyaç, tehlike, tedirginlik, sinir, huzursuz duygular gibi içinde bulundukları hallerden bu hareketler ile gösteren köpekler polis, itfaiye sirenleri gibi yüksek sesler ile karşı karşıya kaldıklarında da uluma eylemini hayata geçirir. 

Pointer köpek ırkı ise orta derecede uluma eylemi gösteren köpek ırklarından biridir. Çeşitli sebeplerden ötürü uluma hareketi gösteren Pointer köpek ırkı, herhangi bir tehlike sezdiğinde de havlama dürtüsü yanında uluma eylemini gösterir.

İnsanlardan farklı olarak çeşitli duyu ve işitsel ses aralıklarına sahip olan köpekler gibi Pointer köpek ırkı da av ve avcı köpeği özelliklerinden ötürü daha hassas duyu kabiliyetlerine sahip olması ile ünlüdür. Ufak bir sesi bile kolaylık ile algılayan ve çözümleyebilen Pointer köpek ırkı, bu durum ile karşı karşıya kaldıklarında da uluma gösterebilir. Diğer köpeklerin ulumasından ötürü de içgüdüsel olarak uluma eylemini ele alabilen Pointer köpek ırkları, uluma eylemini iletişime geçme biçimi olarak da kullanabilir.


Neredeyse hemen hemen her tür köpek türünün, ırkının cinsiyetini tespit etmek için birtakım aşamalar bulunur. Bu sıralı ve düzenli ele alınması gereken adımlar köpeklerin fizyolojik ve anatomik beden yapısına göre farklılık gösterebilir. Uzun ve gür yapılı, tüye sahip olan köpek türlerinin, az ve kısa tüy yapısına sahip olan köpek türlerine göre cinsiyet saptanması anlamında değişken adımlar ve kontroller bulunur.

Pointer köpek ırkı için cinsiyet saptanması durumu ele alınması için en az 8 haftalık bir zaman dilimi geçmesi gerekir. Fizyolojik ve anatomik yapılarının oturması ve yetişkin bir köpek dış görünümüne sahip olması beklenir. Beden ve fizyolojik yapıları bu 8 haftalık zaman dilimi dahilinde gelişme gösterecek ve Pointer köpek ırkının cinsiyet saptanması konusundaki bütün engeller ve yanlış tespitler ortadan kalkar. 8 haftalık zaman diliminin sonunda artık yavaş yavaş yetişkin bir Pointer köpeği olarak cinsiyet tespiti daha kolay ve daha isabetli hale gelir.

Pointer köpek ırkının dış yapısal duruşunu ele alarak da birbirinden farklı cinsiyet saptamalarında bulunulabilir. Normal klasik Pointer köpek ırkı özellikleri, normalden olması gerekenden daha büyük, kaslı ve güçlü durumda ise büyük ihtimal ile köpek erkek cinsiyetindedir. 

Diğer bir cinsiyet saptama, tespit etme seçeneği olarak ise köpeğin avuç içine doğru alınıp, yatırılıp göbeğindeki karın bölmesindeki çizgiyi tespit edebilecek ortaya çıkabilecek bir biçimde genital bölgesine bakıp üreme organını tespit etme ve bu tespit etme yolu ile köpeğin cinsiyeti hakkında karar vermektir.

Herhangi bir nedenden ötürü köpek sahiplerinin Pointer cinsi köpeğin cinsiyeti tespit edilemez ise, uzman bir köpek eğitmeninden ya da uzman veteriner hekimden yardım alınarak bu konu hakkında sağlıklı tespitler elde edilebilir.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.