Rottweiler Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 60 – 69 cm
  Dişi 56 – 63 cm
 • Ağırlık : Erkek 43 - 59 Kg
  Dişi 39 - 52 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-12 yıl
BG 1
BG 1

Rottweiler Irkının Genel Özellikleri

Bilinenin aksine iyi huylu, sadık ve itaatkar Rottweiler iyi niyetli ellerde olduğu müddetçe aileye uygun bir ırktır. Rottweiler’ın sahibinin unutmaması gereken bu ırkın bir süs köpeği değil iş köpeği olduğudur.

Rottweiler ırkı köpekler, hemen her dönem pek çok kişi tarafından merak edilen cinsler arasında yer alır. Rottweiler köpekleri, dünya genelindeki en güçlü cinsler arasında kendine yer bulur. Rottweiler ırkına mensup köpeklere dair tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre kökenlerinin Eski Roma dönemine kadar uzandığı bildirilir. Fakat farklı kaynaklarda da daha değişik bilgilere yer verilir. Bundan dolayı da net bir şekilde hangi döneme ait bir cinsi olduğuna yönelik kesin bilgi mevcut değildir. 

Rottweiler ırkı köpekler, Roma İmparatorluğu dönemlerinde ordunun en önemli ve gerek duyulan elemanı olarak görev yapar. Hatta kaynaklarda yer alan bilgilere göre bu ırkın ordu mensuplarını yönlendirip korumaları amacı ile beslendikleri dahi belirtilir. Romalı tarihçi Cornelius tarafından söylenenlere göre, Romalılar I. yüzyıl dönemlerinde Almanya’yı işgal ettikleri zaman Rottweiler ırkı köpeklerini koyunları korumaları düşünceleri ile beslemişlerdir. 74 yılına gelindiği zaman ise Alp Dağları’nın Rottweil şehrinde Romalılar aracılığıyla kurulan bu bölgede beslendiklerine yönelik bilgiler de ilgili kaynaklarda yer alır.

Rottweiler Köklü Geçmişi 

Rottweiler köpek ırkı, dünya geneline bilinen en eski cinsler arasında ilk sıralarda yer alır. Bu köpek ırkının atalarının da Roma İmparatorluğu dönemlerine kadar uzandığı tahmin edilir. Bu ırk; sürü gütme ya da bekçilik gibi özellikleri ile ön plana çıkar. Bu karakter yapılarından dolayı da insanlara tarih boyunca her zaman yardımcı olan köpek ırkları arasındadır. Rottweiler ırkına mensup köpekler, günümüzde dahi insanlar tarafından son derece ilgi görüp sevilmeyi başarır.

Rotweiler ırkı köpeklerin köklü tarihinin Roma İmparatorluğu dönemlerine kadar dayandığı tahmin edilir. Ancak ırkın kökeninin tam olarak nereden geldiğini maalesef net bir şekilde söylemek mümkün değildir. 300 yıl kadar süre boyunca yerli çoban köpekleri ile Romalı çoban köpekleri çiftleştirilir. Bu nedenle de günümüzde pek çok kişinin bildiği bu ırk, İsviçre bölgesindeki dağ köpeklerine de benzer.

Rottweiler ırkı köpekler, pek çok kişi tarafından saldırgan olarak bilinen bir cinstir. Ancak bu, ne yazık ki doğru bir bilgi değildir. Bu durum, köpek ırkının yetiştirilme şartları ile yakından ilgilidir. Rottweiler ırkı köpekler, daha yavru dönemlerinde iken son derece rahat bir şekilde eğitilebilir.

Rottweiler Nasıl Ortaya Çıktı? 

Rottweiler ırkı safkandır. Aynı zamanda bilinen en eski köpek ırkları arasındadır. Bu ırkın atalarının Mastiff ırkından geldiği düşünülür. Büyük Roma Ordusunda yer alan askerlerin Avrupa’ya ilerlemeleri sırasında yiyecek amaçlı yanlarında götürdükleri canlı sığırları korumuşlardır. Seyahat sırasında da geçtikleri bölgelere özgü olan büyük köpeklerle çiftleşip soylarını ekstra genişletmişlerdir.

Romalı Molossus ırkı köpeklerin torunları olarak kabul edilen Rottweiler’lar, yüzyıllar boyu sığır sürülerinin kasaplara ulaştırılmasını sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Sürülerin sahipleri, sığırlarını satıp kazandıkları yüksek miktardaki paraları da yine Rottweiler köpeklerinin boyunlarında taşıyıp güvende tutmuşlardır. Tüm bunların yanı sıra insan ve yük arabalarını da çekip insanlığa dahi hizmet etmişlerdir.

Rottweiler ırkı köpekler, 1900'lü yıllar itibariyle polis köpeği şeklinde de görev yapmışlardır. Popülerlik oranları arttıktan sonra da pek çok Rottweiler köpek kulüpleri kurulmuştur. Bu kulüplerin en bilineni ise 1921 yılında kurulmuş olan Allgemeiner Deutscher Rottweiler Kulübüdür. Bu kulüp, İkinci Dünya Savaşının sonrasında da ayakta kalmayı başarır. Hatta Almanya’dan bütün dünya geneline uzanan, Rottweiler yetiştirme ve ırkı koruma programları için teşvikler yapılmıştır.

Rottweiler İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Rottweiler ırkı köpeklerin isimlerinin Rottweiler adı verilen şehirden geldiği bilinir. Bu nedenle de bu ırka ait köpekler, Rottweiler kasap köpeği şeklinde de anılır. Bu cins köpeklerin bedensel açıdan dayanıklılık oranı son derece iyidir. 20. yüzyıl dönemlerinde bu ırk, polis teşkilatlarında kullanılmaya başlandı. Hatta bu amaç ile köpek ırklarında yapılan pek çok test sonucunda Rottweiler ırkı köpeklerin bu göreve en uygun cins olduğu görülmüştür. 1910 yılı itibariyle ise bu ırk, gerekli olan polis servislerinde kullanım amacı ile eğitilmeye başlanmıştır.

Rottweiler ırkı köpekler, vahşi olarak kabul edilen ve çoğu zaman korkulan ırklardan biridir. Bu köpekler, aslında sanıldığından çok daha uysal, sevecen ve akıllı hayvanlardır. Saldırgan olmalarının temel nedeni ise yanlış şekilde ya da yetersiz oranda verilen eğitimlerden kaynaklanır.

İlk polis köpekleri arasında yer alan Rottweiler, sevgi dolu kalbe sahip güçlü bir köpektir. Aile dostu ve koruyucu Rottweiler, Almanya’da çoban köpeği olarak ortaya çıkmıştır. Bu ırkın kökenleri mastiff cinsi bir köpek olan Molossus'tan gelmektedir. Romalıların fetihlerinde onlarla birlikte dünyayı gezen atalardan gelen Rottweiler köpeklerin ilk olarak 1920'lerin sonunda bir Alman göçmenle ABD'ye geldiği düşünülmektedir. 1931 yılında American Kennel Club tarafından tescil edilen ilk Rottweiler köpek Stina vom Felsenmeer’dir. Rottweiler köpekler 1990 yıllarında popüler olmuştur. Günümüzde ise Rottweiler cinsi köpekler, AKC tarafından tescil edilen 155 cins ve çeşit arasında 17. sırada yer alır. Rottweiler ırk bilgileri yanı sıra özellikleri, beslenmesi, bakımı, eğitimi ve sağlığına yönelik detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Rottweiler Cinsleri Nelerdir?

Rottweiler cinsleri nelerdir sorusuna kısaca Rottweiler köpek ırkı safkan bir ırktır şeklinde cevap verebiliriz. Tüy kaplama yapısı köpeğin yaşadığı iklime göre değişebilir. Siyah renkte olan Rottweiler köpeklerin vücudunda maun rengi işaretler bulunur. Gözlerinin üzerinde, ağzının iki tarafında, yanaklarında, göğsünde, bacaklarında ve kuyruklarının altında bu işaretleri görmek mümkündür. Cinsin öne çıkan özellikleri arasında geniş kafatası, güçlü çene ve geniş bir ağız öne çıkar.

Macar Rottweiler

Rottweiler cinsi köpek Almanya kökenlidir. Macar Rottweiler diye başka bir cinsi yoktur. Rottweiler, Almanya’nın bir kasabasıdır. Rottweiler köpeklerin menşei de Almanya’dır. Macar olarak ayrı bir çeşidi bulunmaz. Macar Rottweiler diye bir ifadenin olmasının nedeni yavru satışlarındaki pazarlama tekniğidir.

Alman Rottweiler

Rottweiler cinslerinin tümü Almanya’dan doğmuştur. Alman Rottweiler köpekler safkan köpeklerdir. Alman Rottweiler çok güçlü bir koruma köpeğidir. İçgüdülerinde koruma en önde gelen içgüdüdür. Alman Rottweiler ırkının belli özellikleri vardır. Koruma güdüsü çok yüksektir. Güçlü köpekler olduğundan eğitim bu köpekler için şarttır. Cesur ve kendinden emin köpekler olarak atalarının mizaçlarını taşırlar.

Amerikan Rottweiler 

Satılık Rottweiler köpekler arasında Amerikan Rottweiler çeşidi olarak ifade edilenler vardır. Bu ifade Amerika’da yetiştirilen köpekler için kullanılır. Aslen cins olarak ayrı bir Amerikan cinsi yoktur. Almanya kökenli Rottweiler köpeklerin Amerika’da yetiştirilenlerine Amerikan Rottweiler denir. Amerikan Rottweiler köpeklerin iklim, coğrafya ve yetiştirilme tarzı olarak Alman hem cinslerine göre küçük farklılıkları olabilir.

Rottweiler Renkleri Nelerdir?

Günümüzde oldukça popüler olan bu köpek cinsine yönelik en merak edilen soruların başında Rottweiler renkleri nelerdir gelir. Rottweiler cinsleri siyah renkte olur. Vücutlarında kahverengi işaretler bulunur. Bu işaretler gövdelerinde, bacaklarında ve kuyruk altlarında ortaya çıkar. Renkli astarların miktarı, köpeklerin yaşadıkları iklime göre değişebilir. Patilerinde kurşun rengini andıran çizgiler vardır. Rottweiler cinsine mensup köpekler her zaman siyah renkte ve açık kahverengi işaretli olur. Açık kahverengi astarın az ya da çok alması mümkündür. Köpeğin yetiştiği yere göre astar özellikleri de farklı olabilir.

Rottweiler Fiyatları Neye Göre Değişir?

Rottweiler sahiplenme girişiminde bulunan kişilerin ilk sorduğu soru Rottweiler fiyatları neye göre değişir sorusudur. Rottweiler fiyatları ırk saflığına, yetiştiği yere, sağlık durumuna göre değişebilir. Safkan Rottweiler köpeklerin ırk özellikleri belirgin olur. Sadece dış görünüşte değil özellikle koruma içgüdüsü açısından safkan köpekler farklıdır. Yavru Rottweiler fiyatları ise ırkın ne kadar orijinal olduğuna bağlı olarak belirlenir. Fiyatlara bakarken çok düşük fiyatlı yavruların safkan olmadığını düşünmeye hazırlıklı olmalısınız.

Rottweiler Cinsi Köpek Kaç Yıl Yaşar?

Rottweiler sahiplenmek isteyenler sıklıkla Rottweiler cinsi köpekler kaç yıl yaşar sorusuna cevap ararlar. Safkan Rottweiler köpeklerin yaşam süresi 8-9 yıl olarak bilinir. İyi bakılan ve sahibiyle sıkı bağ kuran bu cins köpekler daha fazla yaşayabilir. Irkın genetik özelliklerine göre hastalıklarına dikkat edilmelidir. Bakım ve beslenmesi de ırk özelliklerine göre planlanmalıdır. Doğru şekilde bakılan köpekler sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar.

Rottweiler Fiziksel Özellikleri Nedir?

Sahiplenilecek Rottweiler köpeğin safkan olup olmadığını anlamak için Rottweiler fiziksel özellikleri nedir sorusunun yanıtını iyi bilmek gerekir. Rottweiler özellikleri arasında sağlam vücut yapısı öne çıkar. Doğru orantılı olan badem şeklindeki gözleri kahverengidir. Yanağına sarkan kulakları üçgen şeklindedir. Göğüsleri geniştir ve kaslı bacakları vardır. Suya dayanıklı orta uzunlukta tüyleri siyah renk üzerine kahverengi astarla kaplıdır. Bu astar kaplama kahverengi, maun ve ten renginde olabilir. Orta ya da büyük köpek olarak tanımlanabilir.

Erkek Rottweiler Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek Rottweiler fiziksel özellikleri nelerdir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Rottweiler erkek köpekleri dişilere göre biraz daha iri olur. Atalarından kalma çoban köpeği ve araba çeken köpek özelliklerini taşırlar. Çok güçlü ve sağlam bir vücut yapıları vardır. Dünyanın en güçlü köpekleri arasında yer alır. Erkek Rottweiler köpeklerde Fiziksel olarak geniş göğüs ve geniş kafatası ön plana çıkar.

Dişi Rottweiler Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Rottweiler yavrusu alırken dişi tercih etmek isteyenler olur. Çünkü dişiler daha şefkatli ve daha eğitilebilir olabilir. Eğer dişi bir Rottweiler sahiplenecekseniz dişi Rottweiler fiziksel özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını merak etmeniz çok doğaldır. Saldırganlık açısından erkek köpeklerden biraz daha az saldırganlığa sahiplerdir. Ancak her iki cinsiyette de güç, cesaret, çeviklik ve koruyuculuk özellikleri bulunur. Dişi Rottweiler köpekler erkeklere göre daha küçük görünebilir.

Rottweiler Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Rottweiler ortalama boy ve kiloları nedir sorularına genel olarak şu şekilde yanıt verebiliriz. Dişi rottweiler köpeklerin ortalama boyutları 56 - 63 cm arasında değişir. Dişilerin ağırlıkları ise 35 - 48 kg civarında olur. Erkeklerde ise ağırlık 60 kg civarındayken boyutlarıysa 61 - 69 cm arasındadır. 

Erkekler dişilere göre biraz daha iri olurlar. Boy ve kilo açısından dişi ve erkekler arasında biraz fark vardır. Her iki cinsin de vücut yapıları oldukça sağlamdır. Güçlü fiziksel özellikler erkek ve dişilerde öne çıkan özelliklerdir. Her iki cinsin de göğüs ve kafatası bölgeleri geniştir. Çok sağlam ve güçlü ağız yapıları vardır.

Rottweiler Karakter Özellikleri Nedir?

Unutulmamalıdır ki hangi cins olursa olsun sahiplenilmeden önce karakter özelliklerini bilmek gerekir. Bu açıdan Rottweiler karakter özellikleri nedir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Rottweiler karakter özellikleri arasında cesaret, korumacı olma ve zekilik ön plana çıkar. Rottweiler köpekler iyi yetiştirildiğinde sakin ve kendinden emin olurlar. Karakterlerinin ne yönde gelişeceği eğitime ve iletişime göre değişir. 

Yabancılara karşı mesafeli olan Rottweiler köpekler asla çekingen ya da korkak olmazlar. Polis köpeği olarak tercih edilmelerinin nedeni de budur. Korkusuz ve güçlü köpeklerdir. Aile dostu olan bu köpekler sert görünümlerinin aksine yumuşak huylu olurlar. İnatçı ve güçlü olmaları eğitimi zorlaştırsa da eğitilebilir köpeklerdir. Koruma ve bekçi köpeği olarak tercih edilebilirler.

H3:Erkek Rottweiler Karakter Özellikleri Nelerdir?

Rottweiler özellikleri erkek ve dişilerde fazla değişmez. Ancak erkekler daha saldırgan ve öfkeli yapıda olabilir. Bu açıdan da erkek Rottweiler karakter özellikleri nelerdir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz. Erkek Rottweiler köpekler genel olarak yabancılara karşı anlayışlı değillerdir. Bu nedenle küçük yaşta iyi bir eğitim almaları sosyalleştirilmeleri gerekir. Erkeklerde gücünü gösterme isteği daha fazla olur. Erkek Rottweiler köpekler biraz inatçı da olabilir. Eğitilebilir ve zeki köpeklerdir. Eğitim ve yetiştirilme tarzı bu köpeklerin nasıl davranacağını belirler. Eğitimsiz Rottweiler agresif ve saldırgan tavırlar gösterebilir.

Dişi Rottweiler Karakter Özellikleri Nelerdir?

Rottweiler sahiplenmeyi düşünenler dişi Rottweiler karakter özellikleri nelerdir veya dişi ve erkekler köpekler arasındaki farklar nelerdir merak edebilirler. Dişiler erkeklere göre hem daha küçük yapıda olup hem de daha şefkatli olurlar. Mizaç olarak ailesine sadık, korkusuz, sevecen köpeklerdir. Hem dişiler hem erkekler çok iyi bekçi ve koruma köpeği olarak tercih edilebilir. Dişi Rottweiler köpekler insanlara ve durumlara karşı bekle ve gör mottosunu benimserler. Dişileri kontrol etmek biraz daha kolaydır. Her iki cinsiyet de eğitilebilir ancak biraz inatçılık yapabilir.

Rottweiler Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Rottweiler bakımı nasıl yapılmalıdır sorusuna hem özenli hem de dikkatli şekilde yapılmalıdır şeklinde yanıt verebiliriz. Rottweiler bakımı, ırkın fiziksel ve karakteristik özelliklerine göre planlanmalı ve gerçekleştirilmelidir. Yalnız kalamayan bir köpek olarak sürekli insanlarla olması önemlidir. Enerji seviyeleri olarak farklı olabilirler. Orta dereceli enerjiye sahip olanların günde 20 dakikalık yürüyüşler ve top oyunlarıyla mutlu olabilir. Daha enerjik olanlar ise daha fazla egzersiz ihtiyacı duyar. Haftalık olarak sert kıllı fırça ile fırçalanmaları gerekir. Dişleri haftada iki kez fırçalanmalıdır. Kulak içleri de temizlenmelidir. Düzenli egzersiz ve doğru beslenme önemlidir.

Rottweiler Nasıl Beslenmelidir?

Rottweiler nasıl beslenmelidir sorusu bu köpeklerin sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam geçirmeleri açısından doğru yanıtlanması gereken bir sorudur. Bu açıdan da bu cinse mensup köpeklerin beslenmesi ırk özelliklerine göre planlanmalıdır. Kalsiyum destekli beslenme faydalı olabilir. İki öğün yüksek kaliteli kuru mama ile beslenebilirler. Her öğünde 4-10 bardak arası mama verilebilir. Köpeğin ne kadar yemesi gerektiği yaşına, metabolizmasına, egzersiz düzenine bağlı olarak değişir. Obeziteye yatkın olan bu köpeklerin sağlıklı ve yeterince beslenmesine dikkat edilmelidir. Protein ağırlıklı, kaliteli kuru mama tercih etmek gerekir. Taze suyunun her zaman ulaşılabilir olduğundan da emin olmalısınız.

Rottweiler Köpekler Kaç Saat Uyumalıdır?

Rottweiler köpekler kaç saat uyumalıdır sorusunun yanıtı her köpekte olduğu gibi bu cinse mensup köpeklerde de değişiklik gösterir. Rottweiler yavrusu günde 18 saat uyumaya ihtiyaç duyarken yetişkinlerde ise uyku süresi 12 - 14 saat arasında değişir. Günde 14 saatten fazla uyuyan köpeklerin sağlık sorunları olabilir. Köpekler iyi takip edilerek uyku, beslenme ve egzersiz planlamasının doğru yapılmasına dikkat edilmelidir.

Yavru Rottweiler Nasıl Yıkanmalıdır?

Yavru Rottweiler köpekler 8 haftalığı geçtikten sonra yıkanabilir. Yavru Rottweiler nasıl yıkanmalıdır sorusuna doğru yanıt vermek bu sinse mensup köpeklerin sağlıklı olması açısından önemlidir. Yavru Rottweiler köpekleri yıkarken ılık su tercih edilmelidir. Şefkatli ve sakin davranmak banyo zamanını daha kolay hale getirir. Yıkama sırasında fırça kullanılabilir. Ayrıca yıkarken gözlerine ve kulaklarına su kaçırmamaya da dikkat edilmelidir. Yavru köpeklerin banyoyu sevmesi için banyo zamanı ödüllendirilmeleri uygun olur. Yavru köpekler yıkama sonrasında havluyla iyice kurulanmalıdır.

Rottweiler Köpekler Kaç Yaşında Tıraş Edilmelidir?

Rottweiler köpekler mevsim geçişlerinde çok tüy dökebilir. Bu açıdan da Rottweiler köpekler kaç yaşında tıraş edilmelidir sorusu önem kazanır. Mevsim geçişlerinde bu cinse mensup köpeklerin tıraş edilmesi uygundur. 8 haftalıktan büyük köpekler tıraş edilebilir. Ancak veterinere danışarak tıraş zamanını belirlemek daha iyi bir seçimdir.

Rottweiler Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Rottweiler bakımında tımar önemli bir yer tutar. Çünkü Rottweiler cinsine mensup köpekler mevsim geçişlerinde oldukça fazla tüy dökebilir. Ancak Rottweiler köpekler çok tüy döker mi diye de endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü haftada iki üç kez düzenli fırçalama tüy dökülmelerinin önüne geçebilir. Kısa tüylü köpek olduklarından tüyleri çok fazla rahatsız edici olmaz. Düzenli tüy bakımı ve fırçalama ırkın ihtiyacı olan bakımlar arasında yer alır.

Rottweiler Eğitimleri Nelerdir?

Rottweiler eğitimi öncelikle temel itaat eğitimi ile başlar. Bu ırk için eğitim oldukça önemlidir. Bu açıdan da Rottweiler eğitimleri nelerdir sorusunun yanıtı önem kazanır. Çünkü iyi eğitilemeyen köpekler saldırgan ve agresif olabilir. Sosyalleşme eğitimi yavruyken verilmelidir. Sosyalleşme eğitimi bu köpekler için çok önemli bir eğitimdir. Başka köpeklerle ve insanlarla bir araya gelerek davranışlarını ayarlamayı öğrenmeleri gerekir.

Yavru Rottweiler Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Rottweiler karakteri gereği korumacı ve saldırgan özellikler taşır. Bu sebeple de Yavru Rottweiler eğitimi nasıl verilmelidir sorusunun yanıtı profesyonel eğitmenlerde yatar. Yavru Rottweiler köpeklerin eğitimine çok dikkat edilmelidir. Sahibiyle sağlam bir iletişim ve bağ kuran köpekler kolay eğitilebilir. Öncelikle temel itaat eğitimi almaları gerekir. Temel itaat eğitimiyle birlikte sosyalleşme eğitimi de şarttır. Eğitim verirken köpekle sağlıklı ve şefkatli iletişim kurmaya dikkat edilmelidir.

Rottweiler Oyun Eğitimi Nasıl Verilir?

Rottweiler eğitimi sürecinde oyunla eğitimin önemli bir yeri vardır. Rottweiler oyun eğitimi nasıl verilir sorusunun yanıtını için bir profesyonelden destek almak doğru olacaktır. Ancak bu cinse mensup köpeklerin belli saatlerde top oyunları oynatmak gerektiğini de belirtmeliyiz. Zeki ve eğitilebilir olan bu köpekler oyun oynamayı çok sever. Görev vererek oyunlar oynamak ırkın korumacı özelliğine hitap eder. At-getir oyunları bu ırk için uygun oyunlar arasında yer alır. 

Rottweiler İç Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Rottweiler köpekler apartman yaşamına uyumlu köpeklerdir. Rottweiler iç mekân tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. İç mekânda rahatlıkla bakılabilirler. İç mekân tuvalet eğitimi yavruyken verilmelidir. Evin sakin ve kalabalıktan uzak bir yerinde tuvalet hazırlamak önemlidir. Tuvalet yerini yavruya ödül vererek öğretebilirsiniz. Yemeklerden sonra tuvalet yerine götürerek tuvaletini yapması için teşvik edebilirsiniz.

Rottweiler Dış Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Rottweiler özellikleri arasında yabancılara karşı saldırgan olma özelliği de bulunur. Bu nedenle dış mekân tuvalet eğitimi verilirken sosyalleşme eğitimi de verilmelidir. Her gün aynı saatlerde yürüyüşe çıkartıp belli bir yeri tuvalet olarak göstererek tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Kalabalıktan uzak yerleri tercih etmelisiniz. Rottweiler dış mekân tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir sorusu için profesyonel destek almak bu açıdan oldukça uygun olabilir.

Rottweiler Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Safkan rottweiler köpekler doğaları gereği korumacı ve saldırgan yapıda olurlar. Bu açıdan da Rottweiler temel itaat eğitimi nasıl verilmelidir, ne zaman olmalıdır sorularına yavruyken temel itaat eğitimi vermek bu ırk için oldukça önemlidir şeklinde yanıt verebiliriz. Çünkü eğitilmeyen Rottweiler köpekler saldırgan ve öfkeli olabilir. Temel itaat eğitimi verirken köpekle kurduğunuz iletişime dikkat etmelisiniz. Sizi dinlemesi için dikkatini çekmelisiniz. Size saygı duymasını sağlamalısınız. Ancak bunu asla şiddet ya da öfkeyle yapmamalısınız.

Rottweiler İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Rottweiler ileri düzey itaat eğitimi nasıl verilmelidir sorusunun yanıtı oldukça detaylıdır. Çünkü Rottweiler köpek ırkı, polis köpekleri olarak da kullanılan köpeklerdendir. Temel itaat eğitimi aldıktan sonra ileri itaat eğitimi alabilirler. Koruma içgüdülerine bekçi köpeği içgüdülerine uygun olarak eğitilebilirler. İleri itaat eğitiminde köpekle kurulan birebir iletişim ve bağ kurma konuları ön plana çıkar. 

Rottweiler Hangi Cinslerin Birleşmesi ile Oluşmuştur?

Rottweiler hangi cinslerin birleşmesi ile oluşmuştur sorusu safkan Rottweiler sahiplenmek isteyenlerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Rottweiler cinsi köpek ırkının kökeni Roma ve Almanya’ya dayanır. Roma’dan fetihler sebebiyle Almanya’ya gelen Romalıların yanında bulunan Molossus köpekler ırkın atası olarak bilinir. Herhangi iki cinsin çiftleştirilmesiyle oluşmamıştır. Safkan bir ırk olarak Almanya kökenlidir.

Rottweiler Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Rottweiler çiftleştirme nasıl yapılmalıdır sorusunun yanıtı oldukça hassas şekilde olacaktır. Rottweiler çiftleştirme yapılırken safkan ırk özelliklerine ve sağlık durumuna dikkat etmek gerekir. Sağlıklı ve orijinal köpek yavruları alabilmek için sağlıklı ve orijinal erkek-dişi tercih edilmelidir. Çiftleştirmenin yapıldığı alan da önemlidir.

Rottweiler Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

Dişi köpek sahiplerinin sordukları ilk sorulardan birisi de Rottweiler köpeklerde hamilelik süreci nasıldır sorusudur. Dişi Rottweiler köpekler hamile kaldıklarında şefkate ihtiyaç duyabilirler. Köpekten köpeğe hamilelik süreci değişebilir. Bazı köpekler daha korumacı olurken bazıları insanların yardımını ister. Hamilelik sürecinde beslenme oldukça önemlidir. Protein değeri yüksek mama tercih edilmelidir.

Rottweiler Cinsi Köpeklerin Genetik Hastalıkları Nelerdir?

Rottweiler genetik hastalıkları arasında bazı hastalıklar öne çıkar. Bu açıdan da Rottweiler cinsi köpeklerin genetik hastalıkları nelerdir sorusunun yanıtı şu şekildedir: 

 • Kalça ve Dirsek Displazisi

 • Aort Darlığı - Aort Altı Darlığı

 • Osteosarkom

 • Bloat veya Torsion olarak da adlandırılan Gastrik Dilatasyon-Volvulus

 • Panosteitis (Pano)

 • Hipotiroidizm 

 • Alerjiler

Rottweiler Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Rottweiler köpeklere hangi aşılar yapılmalıdır sorusuna genel olarak köpeklere yapılması gereken tüm aşılar bu cinse mensup köpeklere de yapılmalıdır şeklinde yanıt verilebilir. Karma aşı gibi tüm köpekler için gerekli olan aşıları yaptırmak gerekir. Veteriner kontrollerinde aşı takvimi ve planı yapılmalıdır.

Rottweiler Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Rottweiler cinsi köpeklere de tüm evcil hayvanlara takılması gereken mikroçip takılmalıdır. Kısacası Rottweiler köpeklere mikroçip takılmalı mıdır sorusuna evcil hayvanlara mikroçip taktırmak yasal bir zorunluluktur şeklinde yanıt verebiliriz.

Rottweiler Evde Beslenir mi?

Rottweiler bakımı evde yapılabilen, apartman yaşamına uygun bir köpektir. Bu açıdan Rottweiler evde beslenir mi sorusuna evet beslenir şeklinde yanıt verebiliriz. Bahçe yerine evde beslenmeleri daha iyi olur. Yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları için aile içinde büyümeleri sosyal ve uyumlu olmalarını sağlar. Fazla havlamayan, kısa tüylü, ev yaşamına uygun köpeklerdir.

Rottweiler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Rottweiler köpekler evde yalnız kalabilir mi sorusunun yanıtı evet olmakla birlikte fazla da yalnız bırakmamak gerekir şeklinde olacaktır. Fazla yalnız bırakılırsa saldırgan olabilir. Sosyalleşme yavruyken verilmesi gereken en önemli eğitimdir.

Kırma ve Safkan Rottweiler Nasıl Anlaşılır?

Kırma ve safkan Rottweiler nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı oldukça basittir. Rottweiler kırması köpeklerin kafa, çene ve göğüsleri daha küçük olur. Safkan köpeklerde bu bölgeler geniştir. Kırma ve safkan köpekler arasında en belirgin özellik farklı koruma içgüdüsüdür. Safkan köpeklerde koruma içgüdüsü çok yüksek olur. Kırma köpekler korumacı olmaz.

Rottweiler Çene Basıncı Ne Kadar?

Rottweiler çene basıncı ne kadar sorusu bu cinse mensup köpeklerin gücüne tanık olmuş kişilerin en çok merak ettiği konudur. Çünkü Rottweiler çene kuvveti en fazla olan köpekler arasında yer alır. Bu cinse mensup köpeklerin 328 PSI ısırma kuvveti vardır.

Rottweiler Kafa Patlaması Nedir?

Rottweiler cinsi köpek sahiplenen kişilerin en çok çekindikleri konu kafa patlamasıdır. Bu açıdan Rottweiler kafa patlaması nedir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Rottweiler köpeklerde kafa patlaması bir kaza geçirdiklerinde meydana gelebilir. Güçlü köpekler olduklarından sahibinin elinden çabuk kurtulup, kaza geçirebilirler. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir.

Rottweiler Cinsi Köpek Saldırgan mı?

Rottweiler cinsi köpeklerde koruma ve saldırganlık içgüdüleri vardır. Yabancılara karşı tolerans göstermeyebilirler. Bu durumda sıklıkla Rottweiler cinsi köpek saldırgan mı sorusunu akla getirir. Ancak unutulmamalıdır ki iyi bir eğitim ve iyi yetiştirmeyle bu cinse mensup köpekler sakin ve sevecen olacaklardır.

Rottweiler Sahibine Saldırır mı?

Rottweiler sahibine saldırır mı sorusunun yanıtı kesin olarak hayırdır. Rottweiler sahibine saldırmaz. Aslında başkalarına da saldırmaz. Yetiştirme ve eğitim tarzından dolayı böyle sorunlar yaşanabilir.

Rottweiler Beslemek Yasak mı?

Güçlü yapısı nedeniyle sık sık Rottweiler beslemek yasak mı sorusu gündeme gelir. Rottweiler beslemek Türkiye’de yasak değildir. • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Koruma içgüdüsü yüksek olan Rottweiller dominat bir karaktere sahiptir. Eğitimlerine erken yaşta başlanması ve otorite sağlanması gerekir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Rottweiler Cinsi

  Rotweiller cinsi tanınmış en eski cinslerden birisidir. Fiziki olarak iri yapılı, kaslı ve dayanıklı bir anatomiye sahiptir. Kişiye odaklanan bie yapısı bulunmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren hem sosyalleştirilmesi hemde eğitimlerine başlanması gerekir.

 • Rottweiler Eğitimi

  Dominat bir karaltere sahip olan Rotweiller eğitimlerini sakin, sık ve sıkı yapılması gerekir. Eğitimlerde doğru eğitildiği taktirde oldukça başarılıdır. Ancak yanlış eğitimlerde de kontrolü zor bir hale getirelebilir. Dominat karaktere sahip olan ırklarda otorite kurulamaz ise eğitim verilmesi zor bir hale gelebilmektedir.

 • Rottweiler Bakımı

  Kısa tüylü bir yapısı olduğu için sık taranmaya ihtiyaç duymazlar. Hatta taraktan daha ziyade kavucuklu olan eldivenlerle bakımlarını daha rahat yapılması sağlanmaktadır. Soğuk havadan hoşlanırlar. Fakat sığınacakları bir kulübe tarzı yapınında olması gerekir.

 • Rottweiler Karakter Yapısı

  Dominat bir karakter yapısı bulunmaktadır. Ailesini korumak için kendisini tehlikeye atmaktan çekinmez. Güçlü, cesur ve vefakar bir yapıya sahiptir. Bekçilik özelliği olupta havlamasının en az olduğu cinstir.

 • Rottweiler Tüy Yapısı

  Rotweiller kalın ve kısa tüy yapısına sahiptir. Standart renk yapıları bulunmaktadır. Her zaman siyahın üstüne kahverengi lekeler şeklinde olmalıdır.

 • Rottweiler Egzersiz İhtiyacı

  Günlük yürüyüş ve koşu egzersizlerine ihtiyaç duyarlar. Topla oynamayı ve yüzmeyi çok seven bir cinstir.

 • Rottweiler Yaşam Ortamı

  Yeterli egzersizi karşılandığı taktirde apartman yaşantısında da yaşamını sürdürebilir. Ancak bahçe yaşantısı bu cins için daha idealdir.

 • Rottweiler Kökeni

  Rottie olarak da bilinen bu cins köpeklerin kökeni sığır otlatmaya kullanıldıkları Roma İmparatorluğu dönemine kadar dayanır. İsmini Almanya’da küçük bir kasaba olan Rottweil’den alır. 1800’lerde nesli tükenme tehlikesi geçirmesine rağmen bu gün bekçi, iz sürme, çoban, polis köpeği olma gibi bir çok özelliğinden dolayı hayli popüler bir cinstir. Yenilmez görüntüsünün yanında güçlü,cesur bir yapısı vardır. Bilinen Rottweiler’lardan örnek olarak; TheConan O’ Brien Show’dan kukla TriumphInsult Comic Dog ve FerrisBueller’sDayOff’dayer alan aile köpeği örnek verilebilir.

Rottweiler Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Her köpek kendine has özelliklere sahiptir. Genel olarak tüy, diş, tırnak ya da aşı gibi detaylı bakımlara ihtiyaç duyarlar. Rottweiler ırkı için de bu durum geçerlidir. Rottweiler cinsi köpekler, savaş köpeği olarak kullanılan bir kökenden gelir. Koruma köpeği olarak da kullanıldığı zamanlar olmuştur. 

Rottweiler bakımı denildiği zaman ilk bakılacak noktalardan biri olan tüyler, pek çok türe göre kısadır. Rottweiler tüylerinin kısa olması bakımı konusunda da bir avantaj sunar. Mevsim geçişlerinde dahi minimum seviyede tüy dökerler. Tüy dökme problemi yok denecek kadar azdır dolayısıyla bakım konusunda da zorluk çıkarmazlar. Haftada 1 ya da 2 kez taranması yeterlidir.

Zeki ve çevik olan Rottweiler ırkı köpekler, doğası gereği saldırganlık gösterebilirler. Bu sebeple henüz yavruyken bir Rottweiler edinen kişilerin küçük yaşlarda onu kendilerine alıştırmaları büyük önem arz eder. Kaslı yapılarını korumak için protein ağırlıklı bir düzende beslenmesi yapılmalıdır. Çeşitli vitamin takviyeleri ile iç ve dış bakımı da sağlanmalıdır. 


Rottweiler cinsi köpekler, savaş, polis ya da bekçi köpeği olarak da bilinirler. Dolayısıyla saldırganlık eğilimleri bulunur. Eğer evde beslenecekse bunlar göze alınmalıdır. Enerjilerini atmaları için koşmaları iyi bir egzersiz yapmaları gerekir. Bunun için de evde bakılsa dahi günün büyük çoğunluğunu dışarıda geçirmesine izin verilmelidir. 

Parklarda, bahçelerde insanlardan ve diğer yabancı hayvanlardan uzak alanlarda rahatlıkla koşup enerjisini atmasına destek olunmalıdır. Rottweiler ırkı köpekler, köken gereği saldırıya her an hazırdır. Bu sebeple eğitimine çok önem verilmesi gerekir. İyi bir eğitim almış Rottweiler apartmanda sorunsuzca kalabilir. 

Rottweiler ırkı köpeğe itaat ve sosyallik eğitimleri verilmelidir. Bu eğitimler ile birlikte ev ortamında yaşamaya uygun olurlar. Koruma ve görev köpeği olarak tercih edilen bu cins, eğitim sonunda son derece iyi bir aile köpeği de olur. Havlama konusunda da eğitilmesi gerekir. Sesleri hem kalın hem de yüksek çıkar. Eğitim sonucunda bu durum kontrol altına alınırsa apartmanda rahat bir şekilde beslenebilir.


Rottweiler ırkı köpekler, her ne kadar savaş ve saldırı köpeği olarak bilinse de sevimli yüz ifadeleri ile eğitim verildikten sonra oldukça sadık bir aile dostuna dönüşür. Almanya’nın bir kasabasından tüm dünyaya yayılan bu ırk, kalın ve güçlü ses tellerine sahiptir. Bu da havladığında çok yüksek düzeyde bir ses yayıldığını gösterir.

Havlamak, tüm köpeklerde içgüdüsel bir eylemdir. Dolayısıyla neredeyse havlamayan köpek yoktur. Ancak burada havlamanın hangi durumlarda ve ne düzeyde olduğu önem kazanır. Rottweiler ırkı köpekler, zeki olmasının yanı sıra kıvrak zekâlarıyla bilinir. Bu ırk, aynı zamanda tam bir koruma köpeğidir. Bu demek oluyor ki sahibini benimseyip onu sahiplendiğinde dış tehdit olarak gördüğü her şeye havlayabilir. Öyle ki kendi oyuncaklarını dahi henüz çok küçük yaşlardan itibaren koruma güdüsüne sahiptir. 

Rottweiler köpeklerin havlamaması ve saldırmaması için onlara özel ideal ortam yaratılmalıdır. Tehdit gördüğü an saldırıya hazır olan bu cins köpeklerin bakımını yaparken de sakin, sevecen ve ilgili olunmalıdır. 


Rottweiler ırkı köpeklere daima iyi, kaliteli ve besleyici mamalar verilmelidir. Fiziksel özellikleri gereği kaslı yapılara sahiptirler. Bu sebeple de bu kaslarını koruması için protein ağırlıklı bir beslenme şekli oluşturulmalıdır. Bunun için satın alınacak mamanın içeriğine çok iyi bakmak ve köpeğe uygunluğunu belirlemek son derece önemlidir. 

Direkt olarak Rottweiler ırkına özel olan mamaları da araştırıp bunlara yönelmek, doğru bir seçim olabilir. Emin olunmayan durumlarda uzman bir veteriner hekim ile iletişime geçilerek doğru sonuca varılabilir. Mamanın iyi olması, tüylerine ve cilt yapısına da etki eder. Ayrıca vücut sağlığında da büyük oranda etkilidir.

Rottweiler maması ne kadar iyiyse köpeğin enerjisi ve hareketliliği de o kadar iyi olur. Canlı ve atik olması için belirli saatler ve belirli porsiyonlar ile mama vermeye özen gösterilmelidir. Özellikle çok hareket ettiği günlerde ekstra olarak porsiyon üzerine çıkılabilir. Böylece kalori açığı kapanmış olur ve köpek yeterli besiyi vücuduna alır.


Köpekler özellikle yenidoğan ve yaşlılık evrelerinde çok uzun saatler uyuyabilir. Bu çok normal ve olağan bir durumdur. Ancak bir köpek cinsi vardır ki uykuyu her yaşta sever. Rottweiler de bu köpekler arasında yer alır. Günün dilediği saatinde uzun süreler uyuyabilir. Ancak uyumaları için de ortamın çok rahat olması gerekir. Rottweiler ırkı köpekler uyku için daha çok sessiz ortamları tercih ederler.

Rottweiler ırkı köpeklerde uyku ortalama 15 ile 16 saat denebilir. Köpeğin günlük aktivitesine göre azalıp artabilir. Yavrular ve yaşlı köpekler için bu süre günde 20 saate kadar uzanabilir. Böyle bakıldığı zaman günün neredeyse tamamını uyuyarak geçirdiği düşünülebilir. Ancak bu süreçler geçicidir. Yavru Rottweiler’ın gelişmesi ve normal uyku sürecine geçmesi çok uzun zaman almaz.


Köpeklerde ısırmak son derece doğal bir eylemdir. Yavru ile yetişkin bir köpeğin ısırması farklı anlamlara gelebilir. Yavru Rottweiler eğer sahibini ısırıyorsa bu kötü bir anlamda değildir. Henüz çok küçük olduğundan sahibini de köpek sürüsünden biri sanıyor olabilir. Yani bir yavru köpek nasıl ki kardeşleriyle ısırarak, boğuşarak oyunlar oynuyorsa; sahibini de böyle oyun oynama arzusuyla ısırabilir. Oyun dışında ise diş çıkarma dönemlerinde ısırması mümkündür.

Köpekler söz konusu olduğu zaman ne söylediği de anlaşılmadığı için pek çok kişi sebepsiz yere onların ısırdığını düşünebilir. Ancak durum aslında hiç de öyle değildir. Köpeklerin birini ya da bir yeri ısırması için kendilerince haklı sebepleri vardır. Saldırgan yapılarıyla bilinen Rottweiler cinsi köpeklerde de bu durum böyledir. Tehdit unsuru gördüğünde diş gösterir, hırlar ve saldırı hali hissederse ısırabilir.


Eğitim, tüm evcil köpekler için son derece önemli bir olaydır. Eğitim verilmediği sürece bir köpeği sahibine ve yaşadığı yere alıştırmak fazlasıyla zor olur. Eğitim için de genellikle yavru köpekler tercih edilir. Yaş ilerledikçe bu durum zorlayıcı olabilir. 

Yenidoğan Rottweiler tuvalet eğitimi için acele edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki insan yavrularında dahi bebekler, tuvaletin anlamını bilmezler. Hayvanlar aleminde de aslında bu durum böyledir. Kavrayabilmesi için ona zaman tanınmalıdır. En erken tuvalet eğitimi dönemi 4. haftanın sonu olmalıdır. Daha erken denemeler de yapılabilir ancak başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali daha yüksektir. 4. haftasını tamamlayan, yani 1 aylık olan Rottweiler yavrusu için artık tuvalet eğitimine geçmenin tam zamanıdır.

Tuvalet için yaşam alanında ona özel bir bölüm ayarlanmalıdır. Hatta yemek için de sabit özel bir alanı olmalıdır. Böylece kavraması çok daha hızlı olur. Mama ve su saatlerle verilmeli ve ardından tuvalet için de belirli bir saat seçilip her gün bu düzende ilerlenmelidir. Bu şekilde yapılması, Rottweiler cinsi köpeğin aklında da kodlanacak ve kalıcılığı artacaktır. 

Tuvalet için belirlenen alan dışında köpeğin farklı bir yere gitmesine izin verilmemelidir. Saatli olarak bu alana götürülen köpek, belirli bir süre boyunca burada beklemelidir. Yavru bir Rottweiler eğitiliyorsa; onlar için ideal tuvalet zamanı genellikle yemeklerden önce gelir. Ayrıca uyku saatlerinden önce de tuvaletlerini yapmaya meyillidirler.


Köpeklerin pek çoğu suyu ve suya girmeyi çok sever. Bununla birlikte iyi bir yüzücü olan cinsler de vardır. Hal böyle olunca akıllara Rottweiler yüzebilir mi diye sorular gelebilir. Bu sorunun cevabı ise evettir. Pek çok cins gibi Rottweiler ırkı köpekler de suya girebilir, denizde yüzebilirler. 

Her ne kadar denize girip yüzen Rottweiler cinsi köpekler olsa da bu ırka sahip her köpek aynı değildir. Yani köpeğiniz suya girmeyi hiç sevmiyor olabilir. Bazı Rottweiler cinsi köpekler yüzmeye karşı çok hevesli değildir. Denize girmeleri ve yüzmeleri için bir zorlama yapılması uygun olmaz. Eğer köpek girmek istiyorsa kısa süreliğine ona eşlik edilebilir. 

Rottweiler ırkı köpekler kaslı ve ağır yapılarıyla bilinirler. Erkek Rottweiler cinsi köpekler 50 - 60 kg; dişi olanlar ise 35 - 48 kg civarında ağırlığa sahiptir. Neredeyse yetişkin bir insan ağırlığında olan bu cinsin köpekleri yüzmeye çok elverişli değildir. Yine de oyun amaçlı deniz kıyısında koşabilir, eğlenebilir.


Çoğu köpek cinsinde tüy dökülmesi oldukça normal bir durumdur. Nasıl ki insanların belirli dönemlerde saçları dökülür, bu durum köpek dostlarınız için de aynıdır. Çok fazla tüylü olmasalar dahi Rottweiler cinsi köpeklerde de tüy dökme görülür. Hatta belirli mevsim dönemlerinde tüyleri tıraşlanabilir. 

Rottweiler cinsi köpeklerde yoğun bir tüy dökümü görüldüğünde veya mevsime bağlı tüy dökme zamanlarında tüyleri kesilebilir. Ancak bu, çoğunlukla ev ortamında yaşayan Rottweiler cinsi için geçerlidir. Ayrıca düzenli tarama işlemi de unutulmamalıdır. Tüy dökme zamanlarında her gün düzenl olarak tarama yapılmalı, ölü tüylerden hayvan arındırılmalıdır. 

Tüy dökme her zaman doğal sebeplere bağlı değildir. Mama alerjisi veya pirelenme gibi faktörlere bağlı olarak da tüy dökme görülebilir. Pire, bit ve mayt gibi parazitler köpeğe ulaştıysa boyun ve kuyruk bölgelerinde açılmalar görülebilir. Bu parazitler genellikle buralarda yer alır ve tüy dökümüne neden olur. Çoğalması derisini tahriş edeceğinden önceden önlem alınması gerekir. Önlem için de aşı ve bakımları aksatılmamalıdır.


Alman kökenli olan Rottweiler ırkı köpeklerin, Almanya’nın Rottweil kasabasından geldiği bilinir. Alman Kasabı ismiyle de bilinirler. Bekçi, polis köpeği olarak yaygın bir tercih edilme vardır. Ayrıca aileler de evlerde Rottweiler besleyebilir. 

Rottweiler ırkı köpekler, güç timsali olarak anılırlar. Atletik bir yapıları vardır. Uzun dönemler ordu koruma görevi bulunan bu cins köpekler, 1800’lü yıllarda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalsa da 1900’lerde yeniden canlanmış ve günümüzde hala varlığını yaygın şekilde sürdürmektedir.


Büyük boy köpekler denildiğinde ilk sıralarda yer alan Rottweiler, diğer pek çok köpek gibi belirli zamanlarda uluyabilir. Bu, çok doğal bir eylemdir. Ancak iyi takip edilmelidir. Bazı hastalık durumlarında da uluyarak bunu sahibine belli etme eyilimleri vardır.

Rottweiler uluyorsa bu bazen de tehlike geliyor demektir. Köpekler tehlikeyi önceden sezebilirler. Savaş köpeği olarak bilinen Rottweiler da sezgileriyle tehlikeyi fark edebilir, uluyabilir ve saldırı durumlarına karşı harekete geçebilir.


Rottweiler yaşam süresi 8 - 10 yıl arasıdır. Bu süre iyi bir bakım ile uzayabilir. Güçlü, kaslı ve zeki hayvanlardır. Cesur ve korkusuz karakter yapıları bulunur. Bu da onları kökenlerine bağlı kılar. Uzun yıllar önce savaş köpeği olarak tercih edilen Rottweiler, erkek türlerinde 60 - 69 cm; dişilerde ise 56 - 63 cm aralığında olur. Kilo olarak ise erkeklerde 60 kg’ya kadar çıkabilir. Böylesi güçlü bir hayvan olan Rottweiler, genellikle siyah renklidir. Minik gözleri ve gözlerinin aksine geniş, büyük ve kemikli yüzleri vardır.

Rottweiler ırkı köpeğinizin cinsiyetini öğrenmek için karın bölgesine veya kuyruk bölgesine bakmanız gerekir. Köpeklerin cinsiyeti buradan anlaşılır. Eğer erkek cinsel organına benzer bir şey görüyorsanız bu köpeğiniz erkek demektir. Bunun yerine bir boşluk hakimse köpek dişidir.


Her köpek kendine has özelliklere sahiptir. Genel olarak tüy, diş, tırnak ya da aşı gibi detaylı bakımlara ihtiyaç duyarlar. Rottweiler ırkı için de bu durum geçerlidir. Rottweiler cinsi köpekler, savaş köpeği olarak kullanılan bir kökenden gelir. Koruma köpeği olarak da kullanıldığı zamanlar olmuştur. 

Rottweiler bakımı denildiği zaman ilk bakılacak noktalardan biri olan tüyler, pek çok türe göre kısadır. Rottweiler tüylerinin kısa olması bakımı konusunda da bir avantaj sunar. Mevsim geçişlerinde dahi minimum seviyede tüy dökerler. Tüy dökme problemi yok denecek kadar azdır dolayısıyla bakım konusunda da zorluk çıkarmazlar. Haftada 1 ya da 2 kez taranması yeterlidir.

Zeki ve çevik olan Rottweiler ırkı köpekler, doğası gereği saldırganlık gösterebilirler. Bu sebeple henüz yavruyken bir Rottweiler edinen kişilerin küçük yaşlarda onu kendilerine alıştırmaları büyük önem arz eder. Kaslı yapılarını korumak için protein ağırlıklı bir düzende beslenmesi yapılmalıdır. Çeşitli vitamin takviyeleri ile iç ve dış bakımı da sağlanmalıdır.


Rottweiler cinsi köpekler, savaş, polis ya da bekçi köpeği olarak da bilinirler. Dolayısıyla saldırganlık eğilimleri bulunur. Eğer evde beslenecekse bunlar göze alınmalıdır. Enerjilerini atmaları için koşmaları iyi bir egzersiz yapmaları gerekir. Bunun için de evde bakılsa dahi günün büyük çoğunluğunu dışarıda geçirmesine izin verilmelidir. 

Parklarda, bahçelerde insanlardan ve diğer yabancı hayvanlardan uzak alanlarda rahatlıkla koşup enerjisini atmasına destek olunmalıdır. Rottweiler ırkı köpekler, köken gereği saldırıya her an hazırdır. Bu sebeple eğitimine çok önem verilmesi gerekir. İyi bir eğitim almış Rottweiler apartmanda sorunsuzca kalabilir. 

Rottweiler ırkı köpeğe itaat ve sosyallik eğitimleri verilmelidir. Bu eğitimler ile birlikte ev ortamında yaşamaya uygun olurlar. Koruma ve görev köpeği olarak tercih edilen bu cins, eğitim sonunda son derece iyi bir aile köpeği de olur. Havlama konusunda da eğitilmesi gerekir. Sesleri hem kalın hem de yüksek çıkar. Eğitim sonucunda bu durum kontrol altına alınırsa apartmanda rahat bir şekilde beslenebilir.


Rottweiler ırkı köpekler, her ne kadar savaş ve saldırı köpeği olarak bilinse de sevimli yüz ifadeleri ile eğitim verildikten sonra oldukça sadık bir aile dostuna dönüşür. Almanya’nın bir kasabasından tüm dünyaya yayılan bu ırk, kalın ve güçlü ses tellerine sahiptir. Bu da havladığında çok yüksek düzeyde bir ses yayıldığını gösterir.

Havlamak, tüm köpeklerde içgüdüsel bir eylemdir. Dolayısıyla neredeyse havlamayan köpek yoktur. Ancak burada havlamanın hangi durumlarda ve ne düzeyde olduğu önem kazanır. Rottweiler ırkı köpekler, zeki olmasının yanı sıra kıvrak zekalarıyla bilinir. Bu ırk, aynı zamanda tam bir koruma köpeğidir. Bu demek oluyor ki sahibini benimseyip onu sahiplendiğinde dış tehdit olarak gördüğü her şeye havlayabilir. Öyle ki kendi oyuncaklarını dahi henüz çok küçük yaşlardan itibaren koruma güdüsüne sahiptir. 

Rottweiler köpeklerin havlamaması ve saldırmaması için onlara özel ideal ortam yaratılmalıdır. Tehdit gördüğü an saldırıya hazır olan bu cins köpeklerin bakımını yaparken de sakin, sevecen ve ilgili olunmalıdır.


Rottweiler ırkı köpeklere daima iyi, kaliteli ve besleyici mamalar verilmelidir. Fiziksel özellikleri gereği kaslı yapılara sahiptirler. Bu sebeple de bu kaslarını koruması için protein ağırlıklı bir beslenme şekli oluşturulmalıdır. Bunun için satın alınacak mamanın içeriğine çok iyi bakmak ve köpeğe uygunluğunu belirlemek son derece önemlidir. 

Direkt olarak Rottweiler ırkına özel olan mamaları da araştırıp bunlara yönelmek, doğru bir seçim olabilir. Emin olunmayan durumlarda uzman bir veteriner hekim ile iletişime geçilerek doğru sonuca varılabilir. Mamanın iyi olması, tüylerine ve cilt yapısına da etki eder. Ayrıca vücut sağlığında da büyük oranda etkilidir.

Rottweiler maması ne kadar iyiyse köpeğin enerjisi ve hareketliliği de o kadar iyi olur. Canlı ve atik olması için belirli saatler ve belirli porsiyonlar ile mama vermeye özen gösterilmelidir. Özellikle çok hareket ettiği günlerde ekstra olarak porsiyon üzerine çıkılabilir. Böylece kalori açığı kapanmış olur ve köpek yeterli besiyi vücuduna alır.


Köpekler özellikle yenidoğan ve yaşlılık evrelerinde çok uzun saatler uyuyabilir. Bu çok normal ve olağan bir durumdur. Ancak bir köpek cinsi vardır ki uykuyu her yaşta sever. Rottweiler de bu köpekler arasında yer alır. Günün dilediği saatinde uzun süreler uyuyabilir. Ancak uyumaları için de ortamın çok rahat olması gerekir. Rottweiler ırkı köpekler uyku için daha çok sessiz ortamları tercih ederler.

Rottweiler ırkı köpeklerde uyku ortalama 15 ile 16 saat denebilir. Köpeğin günlük aktivitesine göre azalıp artabilir. Yavrular ve yaşlı köpekler için bu süre günde 20 saate kadar uzanabilir. Böyle bakıldığı zaman günün neredeyse tamamını uyuyarak geçirdiği düşünülebilir. Ancak bu süreçler geçicidir. Yavru Rottweiler’ın gelişmesi ve normal uyku sürecine geçmesi çok uzun zaman almaz.


Köpeklerde ısırmak son derece doğal bir eylemdir. Yavru ile yetişkin bir köpeğin ısırması farklı anlamlara gelebilir. Yavru Rottweiler eğer sahibini ısırıyorsa bu kötü bir anlamda değildir. Henüz çok küçük olduğundan sahibini de köpek sürüsünden biri sanıyor olabilir. Yani bir yavru köpek nasıl ki kardeşleriyle ısırarak, boğuşarak oyunlar oynuyorsa; sahibini de böyle oyun oynama arzusuyla ısırabilir. Oyun dışında ise diş çıkarma dönemlerinde ısırması mümkündür.

Köpekler söz konusu olduğu zaman ne söylediği de anlaşılmadığı için pek çok kişi sebepsiz yere onların ısırdığını düşünebilir. Ancak durum aslında hiç de öyle değildir. Köpeklerin birini ya da bir yeri ısırması için kendilerince haklı sebepleri vardır. Saldırgan yapılarıyla bilinen Rottweiler cinsi köpeklerde de bu durum böyledir. Tehdit unsuru gördüğünde diş gösterir, hırlar ve saldırı hali hissederse ısırabilir.


Eğitim, tüm evcil köpekler için son derece önemli bir olaydır. Eğitim verilmediği sürece bir köpeği sahibine ve yaşadığı yere alıştırmak fazlasıyla zor olur. Eğitim için de genellikle yavru köpekler tercih edilir. Yaş ilerledikçe bu durum zorlayıcı olabilir. 

Yenidoğan Rottweiler tuvalet eğitimi için acele edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki insan yavrularında dahi bebekler, tuvaletin anlamını bilmezler. Hayvanlar aleminde de aslında bu durum böyledir. Kavrayabilmesi için ona zaman tanınmalıdır. En erken tuvalet eğitimi dönemi 4. haftanın sonu olmalıdır. Daha erken denemeler de yapılabilir ancak başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali daha yüksektir. 4. haftasını tamamlayan, yani 1 aylık olan Rottweiler yavrusu için artık tuvalet eğitimine geçmenin tam zamanıdır.

Tuvalet için yaşam alanında ona özel bir bölüm ayarlanmalıdır. Hatta yemek için de sabit özel bir alanı olmalıdır. Böylece kavraması çok daha hızlı olur. Mama ve su saatlerle verilmeli ve ardından tuvalet için de belirli bir saat seçilip her gün bu düzende ilerlenmelidir. Bu şekilde yapılması, Rottweiler cinsi köpeğin aklında da kodlanacak ve kalıcılığı artacaktır. 

Tuvalet için belirlenen alan dışında köpeğin farklı bir yere gitmesine izin verilmemelidir. Saatli olarak bu alana götürülen köpek, belirli bir süre boyunca burada beklemelidir. Yavru bir Rottweiler eğitiliyorsa; onlar için ideal tuvalet zamanı genellikle yemeklerden önce gelir. Ayrıca uyku saatlerinden önce de tuvaletlerini yapmaya meyillidirler.


Köpeklerin pek çoğu suyu ve suya girmeyi çok sever. Bununla birlikte iyi bir yüzücü olan cinsler de vardır. Hal böyle olunca akıllara Rottweiler yüzebilir mi diye sorular gelebilir. Bu sorunun cevabı ise evettir. Pek çok cins gibi Rottweiler ırkı köpekler de suya girebilir, denizde yüzebilirler. 

Her ne kadar denize girip yüzen Rottweiler cinsi köpekler olsa da bu ırka sahip her köpek aynı değildir. Yani köpeğiniz suya girmeyi hiç sevmiyor olabilir. Bazı Rottweiler cinsi köpekler yüzmeye karşı çok hevesli değildir. Denize girmeleri ve yüzmeleri için bir zorlama yapılması uygun olmaz. Eğer köpek girmek istiyorsa kısa süreliğine ona eşlik edilebilir. 

Rottweiler ırkı köpekler kaslı ve ağır yapılarıyla bilinirler. Erkek Rottweiler cinsi köpekler 50 - 60 kg; dişi olanlar ise 35 - 48 kg civarında ağırlığa sahiptir. Neredeyse yetişkin bir insan ağırlığında olan bu cinsin köpekleri yüzmeye çok elverişli değildir. Yine de oyun amaçlı deniz kıyısında koşabilir, eğlenebilir.


Çoğu köpek cinsinde tüy dökülmesi oldukça normal bir durumdur. Nasıl ki insanların belirli dönemlerde saçları dökülür, bu durum köpek dostlarınız için de aynıdır. Çok fazla tüylü olmasalar dahi Rottweiler cinsi köpeklerde de tüy dökme görülür. Hatta belirli mevsim dönemlerinde tüyleri tıraşlanabilir. 

Rottweiler cinsi köpeklerde yoğun bir tüy dökümü görüldüğünde veya mevsime bağlı tüy dökme zamanlarında tüyleri kesilebilir. Ancak bu, çoğunlukla ev ortamında yaşayan Rottweiler cinsi için geçerlidir. Ayrıca düzenli tarama işlemi de unutulmamalıdır. Tüy dökme zamanlarında her gün düzenl olarak tarama yapılmalı, ölü tüylerden hayvan arındırılmalıdır. 

Tüy dökme her zaman doğal sebeplere bağlı değildir. Mama alerjisi veya pirelenme gibi faktörlere bağlı olarak da tüy dökme görülebilir. Pire, bit ve mayt gibi parazitler köpeğe ulaştıysa boyun ve kuyruk bölgelerinde açılmalar görülebilir. Bu parazitler genellikle buralarda yer alır ve tüy dökümüne neden olur. Çoğalması derisini tahriş edeceğinden önceden önlem alınması gerekir. Önlem için de aşı ve bakımları aksatılmamalıdır.


Alman kökenli olan Rottweiler ırkı köpeklerin, Almanya’nın Rottweil kasabasından geldiği bilinir. Alman Kasabı ismiyle de bilinirler. Bekçi, polis köpeği olarak yaygın bir tercih edilme vardır. Ayrıca aileler de evlerde Rottweiler besleyebilir. 

Rottweiler ırkı köpekler, güç timsali olarak anılırlar. Atletik bir yapıları vardır. Uzun dönemler ordu koruma görevi bulunan bu cins köpekler, 1800’lü yıllarda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalsa da 1900’lerde yeniden canlanmış ve günümüzde hala varlığını yaygın şekilde sürdürmektedir.


Büyük boy köpekler denildiğinde ilk sıralarda yer alan Rottweiler, diğer pek çok köpek gibi belirli zamanlarda uluyabilir. Bu, çok doğal bir eylemdir. Ancak iyi takip edilmelidir. Bazı hastalık durumlarında da uluyarak bunu sahibine belli etme eyilimleri vardır.

Rottweiler uluyorsa bu bazen de tehlike geliyor demektir. Köpekler tehlikeyi önceden sezebilirler. Savaş köpeği olarak bilinen Rottweiler da sezgileriyle tehlikeyi fark edebilir, uluyabilir ve saldırı durumlarına karşı harekete geçebilir.


Rottweiler yaşam süresi 8 - 10 yıl arasıdır. Bu süre iyi bir bakım ile uzayabilir. Güçlü, kaslı ve zeki hayvanlardır. Cesur ve korkusuz karakter yapıları bulunur. Bu da onları kökenlerine bağlı kılar. Uzun yıllar önce savaş köpeği olarak tercih edilen Rottweiler, erkek türlerinde 60 - 69 cm; dişilerde ise 56 - 63 cm aralığında olur. Kilo olarak ise erkeklerde 60 kg’ya kadar çıkabilir. Böylesi güçlü bir hayvan olan Rottweiler, genellikle siyah renklidir. Minik gözleri ve gözlerinin aksine geniş, büyük ve kemikli yüzleri vardır.

Rottweiler ırkı köpeğinizin cinsiyetini öğrenmek için karın bölgesine veya kuyruk bölgesine bakmanız gerekir. Köpeklerin cinsiyeti buradan anlaşılır. Eğer erkek cinsel organına benzer bir şey görüyorsanız bu köpeğiniz erkek demektir. Bunun yerine bir boşluk hakimse köpek dişidir.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.