Siberian Husky Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 54 – 60 cm
  Dişi 51 – 56 cm
 • Ağırlık : Erkek 20 – 28 Kg
  Dişi 16 – 24 Kg
 • Ortalama Yaşam : 12-14 yıl
BG 1
BG 1

Siberian Husky Irkının Genel Özellikleri

Husky bir diğer bilinen adı ile Sibirya kurdu, hakkında merak edilen ve araştırılan birçok detay vardır. Uzun, berrak ve göz alıcı tüylere sahip olan Sibirya kurtları mavi, beyaz göz renkleri ile dikkatleri üstüne çeker. Çeşitli sebeplerce tarihte kullanılan Sibirya kurtları, köpek sahiplenmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir köpek ırkıdır.

Sibirya ve Alaska bölgesinde ortaya çıkan Sibirya kurtları; kompakt, kompleks gövde yapısı, dik şekle sahip olan kulakları, sık ve gür olan tüyleri, vahşi hayvanlara benzeyen uzun ve gür tüylü kuyrukları ile kuzey bölgesinin bütün imgelerini üzerinde taşır. Sibirya kurtlarının ataları, asıl olarak Kuzeydoğu Asya yerleşim biriminin Chukchi toplumu vasıtası ile içinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde bilinen Sibirya kurdunun ortaya çıkarmışlardır. Tarihi kökeni oldukça geçmiş zamana dayandığından ötürü ataları tam olarak bilinmiyor. Bütün bu anlatılara karşın Sibirya kurtları, Spitz adı verilen köpek ırkının karakteristik ve fizyolojik özelliklerini taşır.

Süreç içerisinde Sibirya kurtları kendi ırkının yok olma tehlikesi ile de karşı karşıya kalmış fakat bazı hamleler ile soy devamlılığına devam etmiştir. Çok eski bir kökene, tarihe dayanan Sibirya kurtları geçmişi, kendinden sonra ortaya çıkan köpek ırklarına da birtakım özelliklerini vermiştir. Bu yönü ile istenen ve arzu edilen köpek özelliklerine sahiptir.

Sibirya Kurdu (Husky) Köklü Geçmişi

Sibirya kurdu; ilk üretildikleri zaman, köken olarak tarihi tam olarak bilinemeyen bir köpek ırkıdır. Süreç içerisinde herhangi bir şekilde özellik ve yeteneklerini asla kaybetmeyen Sibirya kurtları kendinden sonraki köpek türlerine çeşitli özelliklerini kazandırarak önemli köpek cinslerinden biri olmuştur.

Uluslararası köpek kulüplerinin ve tarihçi bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar ile Sibirya kurtlarının dünyadaki en eski köpek ırklarından biri olduğu kanıtlanmıştır. Ortak ataları tam olarak bilinmese de Spitz adı verilen köpek ırklarından geldikleri düşünülür. Sibirya kurtlarının kökeni tam olarak bilinmese de ortak ataları Asya bölgesinin Chukchi toplumu tarafından ortaya çıkarılmıştır. 

Zaman zaman tarih içerisinde soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan Sibirya kurtları, çeşitli adaptasyon yetenekleri yardımı ile bu durumdan kurtulur. Bu sayede sıfırın altına düşen hava sıcaklıklarına uyumluluk göstermiş ve yük taşıyabilme özelliği sebebi ile kızak köpeği sıfatını almıştır. Bu özellik ve yeteneğini yıllar boyunca muhafaza etmiş, çeşitli köpek ırklarına aktararak öncü köpek ırklarından biri haline gelmiştir. Sibirya kurtları, başka köpek ırklarından izole olmuş ve kendine has özelliklerini muhafaza etmiştir.

1909 senesinde Chukchi bölgesinden kızak etkinlikleri sebebi ile Kuzey Amerika bölgesine getirildi. Diğer köpek ırklarına nazaran daha küçük bir yapıda olduğu için ilgileri üstüne çekemedi. Çeşitli yarış ve etkinliklerde başarı sağladıktan sonra ilgi ve odakları üstüne çeken Sibirya kurtları, tarihindeki en büyük adımı 1925 senesinde atmıştır. 1925 senesinde ortaya çıkan difteri salgınında ilaç götürme görevini üstlenen Sibirya kurtları, hava koşulları gereği sert ve soğuk kış aylarında etkin bir sorumluluk almıştır.

Sibirya Kurtları (Husky) Nasıl Ortaya Çıktı?

Sibirya kurtları, tarihte bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Tarihi bilim adamlarının yaptığı DNA çalışmaları sonucunda Sibirya kurtlarının kalıtsal ve genetik özellikleri ile bilinen en eski köpek ırklarından biri olduğu bilim dünyası tarafından kanıtlanmıştır. Sibirya kurtlarınıntarihsel kökeni ve ataları da tam olarak bilinemese de Alaska bölgesinde yaşayan Spitz adı verilen köpek ırklarından geldiği tasavvur edilir. Kendine has özellik ve fizyolojik yapısı ile yeteneklerini koruyan Sibirya kurtları, kendinden sonraki köpek ırklarını da genetik ve anatomik olarak etkilemiştir.

1925 senesinde difteri salgını sonucu namını bütün dünyaya duyuran Sibirya kurtları, bu salgın içerisinde yük taşıma rolü alarak salgın içindeki en büyük aktörlerden biri olmuştur. Bu salgındaki başarıları sebebi ile tarihte kurulan ilk Sibirya Kurdu Kulübü Amerika’da 1938 senesinde Amerika Sibirya Kulübü olarak kurulur.

Sibirya Kurtları (Husky) İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Sibirya kurtları bir diğer adı ile Husky, bilinen ve kökeni hakkında çok da bilgi sahibi olunamayan köpek türlerinden biridir. Sibirya kurtları, son derece sadık ve duygusal köpek türlerinden biridir. Kökeni ve tarihsel gelişimi hakkında bilinen pek bir bilgi yoktur. Melez bir tür olup olmadığı hakkında da bilinen net bir bilgi yoktur. Çeşitli dönemlerde farklı görevlerde bulunan Sibirya kurtları, kendisini Sibirya Alaska bölgesinden dünyanın çeşitli bölgelerine taşır. 

1925 senesinde tarihsel ününü artıran Sibirya kurtları, Amerika bölgesinde de ünlü bir köpek ırkı haline gelir. Difteri salgınında da oldukça önemli bir işleve sahip olan Sibirya kurtları, bu hareketleri ile Amerika’da çeşitli kulüpler kurmasına neden olur.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Cinsleri Nelerdir?

Sibirya kurdu ırk olarak güçlü ve görsel güzelliği öne çıkan bir ırktır. Bu sebeple de sıklıkla Sibirya kurdu (Siberian Husky) cinsleri nelerdir sorusu karşımıza çıkar. Sibirya kurdunun cinsi çakalları ve kurtları da kapsayan Canis familyasına dayanır. Ayrıca göz ve tüy yapılarıyla birbirinden ayrılan Husky köpek seçenekleri de vardır. 

Rusya’nın kutuplarına yakın bölgelerinde ve Sibirya’da yaşayan Husky cinsi köpekler sert görünseler de kibar ve iyi huylu köpeklerdir. Husky cinsi köpekler 1925 yılında yaşanan difteri salgınında insanlara ilaç taşımalarıyla tüm dünyada ünlenmiştir. İnsanlara yaşamsal konularda yardım etmeleri onları tüm köpekler arasında ayrı bir yere koyar. 

Cam mavisi, kahverengi, kehribar, düz mavi gibi göz renklerinde olabilen bu cinse mensup köpekler, şefkatli mizaçlarıyla insanlarla içten yakınlık kurabilir. Husky cinsi köpekler sadık bir dost iyi bir koruyucu ve eğlenceli bir arkadaş olabilirler.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Renkleri Nelerdir?

Dünya üzerinde en fazla tanınan köpekler arasında olan Husky cinsi köpeklere ilgi duyan kişilerin ilk sordukları soru Sibirya kurdu (Siberian Husky) renkleri nelerdir sorusudur. Siberian Husky köpekler çok çeşitli renklerde görülebilir. Saf beyaz, beyaz - gri, beyaz - kahverengi, siyah ve beyaz gibi renk çeşitleri vardır. 

Tüy ve göz renkleri birbirinden farklı olsa da tüm Husky köpekler ortak ırk özelliklerini taşır. İki renkli ya da tamamen beyaz tüy yapısı birbirinden farklı görünümler sunar. Husky köpeklerin çok güzel kürkleri vardır. Muhteşem göz renkleri ve tüy yapılarıyla dünyanın en sevilen köpekleri arasında yer alır. Görünümdeki muhteşem güzelliği karakterdeki güzellik tamamlarken Husky köpekler insanlarla yüzyıllardır yakınlık kurmaktadır. 

Sibirya kurdu cinsi köpeklerde farklı renk çeşitlerini tercih etmek mümkündür. Saf beyaz ve cam mavisi gözlerdeki Husky köpekler en çok tercih edilenler arasında öne çıkar. İstediğiniz renklerde saf Sibirya kurdu yavrularını tercih edebilirsiniz.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Fiyatları Neye Göre Değişir?

Sibirya kurdu (Siberian Husky) fiyatları neye göre değişir sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Çünkü Sibirya kurdu fiyatları ırkın saf olması, yavruların nereden geldiği, renk özellikleri gibi etkenlere göre değişebilir. Orijinal yavru alırken nereden geldiğine dikkat etmek gerekir. Husky köpeklerin sadece kendi cinsleriyle çiftleşmelerinde orijinal yavrular doğar. Saf ırk özelliklerini taşıyan orijinal yavruların fiyatları daha yüksek olabilir. Yavruların nereden geldiği özellikle fiyatları etkileyen bir faktördür. Orijinal Husky yavrusu alırken saf ırk olmasına dikkat etmelisiniz.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Cinsi Köpek Kaç Yıl Yaşar?

Dünya üzerinde çok tanınmış ırk olan bu cinse mensup köpekleri sahiplenmek isteyenler sıklıkla Sibirya kurdu (Siberian Husky) cinsi köpek kaç yıl yaşar sorusunu sormaktadır. Husky köpeklerin yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişebilir. Husky cinsi köpekler çok dayanıklı ve sağlıklı köpeklerdir. Zorlu koşullarda dayanıklı yapılarıyla insanlara yardım etmeleriyle tanınırlar. Cinse özel koşullarda, iyi bakılan Husky köpekler çok daha uzun yaşayabilir. 

Husky bakımında cinsin özel yaşamsal ihtiyaçlarına dikkat etmek önemlidir. Cins köpeklerin yaşamsal ihtiyaçları genetik ve ırksal özelliklerine göre değişebilir. Yaşamsal olarak ırkın ihtiyaçlarına göre ayarlanan bakım olanaklarıyla Husky köpekler uzun süre yaşayabilir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Fiziksel Özellikleri Nedir?

Husky cinsi bir köpek sahiplenmeden önce Sibirya kurdu (Siberian Husky) fiziksel özellikleri nelerdir, sahiplenilecek çevreye uyum sağlar mı sorularına yanıt verilmelidir. Husky cinsi köpekler atletik ve güçlü fiziksel yapılarıyla dikkat çeker. 50 - 60 cm olarak değişen boy uzunluklarında olabilirler. Ağırlık olarak 15 - 27 kg ağırlıklarda Husky köpekler vardır. 

Kabarık kürkleri ve çok sağlam gövde yapıları Husky köpekleri farklı iklim koşullarına dayanıklı kılar. Göz renkleri fiziksel özelliklerinde en dikkat çeken özelliklerden biridir. Özellikle cam mavisi gözler fiziksel yapıda dikkat çeker. İki katmanlı tüy yapısıyla çok güzel bir görünüme sahiptir. Kafa yapıları Alman kurdu kafa yapısına benzer. Kuyrukları tilki kuyruğuna benzeyen Husky köpeklerin kulakları kalındır. İlk bakışta etkileyici bir görünüme sahip olan Husky köpeklerin fiziksel yapıları oldukça güçlüdür.

Erkek Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Husky cinsi köpek özellikleri cinsiyete göre değişiklik gösterebilir. Erkek Sibirya kurdu (Siberian Husky) fiziksel özellikleri nelerdir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Yavru Sibirya kurdu alırken dişi ve erkekler arasında ufak farklılıklar olduğunu görebilirsiniz. Erkek Sibirya kurtlarının boyları 53 - 60 cm aralığında, ağırlıkları ise 20 - 27 kg aralığındadır. 

Erkek Husky köpekler dişilere göre biraz daha büyük yapıda olur. Fiziksel olarak dişi ve erkeklerin arasında kilo ve boy farkı vardır. Bunun dışında genel özellikleri birbirine benzer. Hem erkek hem de dişi Sibirya kurtları ırk özelliklerini taşıyan köpeklerdir. Koruyucu, sadık, nazik, güçlü köpekler olarak bilinirler.

Dişi Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Dişi Sibirya kurdu (Siberian Husky) fiziksel özellikleri nelerdir sorusuna da şu şekilde yanıt verebiliriz. Sibirya kurdu özellikleri dişi ve erkeklerde çok fazla değişmez. Dişilerin ağırlığı 15 - 23 kg, boy uzunluğu ise 50 - 56 cm aralığında olur. 

Dişi Sibirya kurtları erkeklere göre biraz daha ufak yapılıdır. Genel olarak dişi de erkek de heybetli bir görünüme sahiptir. Renkli gözleri ve etkileyici tüy yapıları aynıdır. Dişi Sibirya kurtları daha küçük görünse de erkekler kadar güçlü ve sağlam fiziksel özelliklere sahiptir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Her cins köpekte olduğu gibi bu cins köpeklerin de ortalama bir boy ve kilo ölçüleri vardır. Çok sık sahiplenilen bu cins için en merak edilen soru olan Sibirya kurdu (Siberian Husky) ortalama boy ve kiloları nedir sorusuna Safkan Sibirya kurdu dişileri 15 - 23 kg ağırlık ve 50 -56 cm boylarda olur diyebiliriz. Aynı şekilde safkan erkeklerin ise boyları 53 - 60 cm aralığında, ağırlıkları ise 20 - 27 kg aralığında değişir. Erkekler dişilere göre biraz daha iridir. Husky köpeklerin boy ve kiloları bu aralıklarda değişirken fiziksel özellikleri de farklı olabilir. Göz ve tüy renklerinde farklı çeşitler bulunur.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Karakter Özellikleri Nedir?

Köpek sahiplenmeden önce karakterini anlamak önemlidir. Bu açıdan da Sibirya kurdu (Siberian Husky) karakter özellikleri nedir sorusunun yanıtı da önem kazanır. Sibirya kurdu karakteri en az fiziksel özellikleri kadar muhteşemdir. Çok nazik ve sevecen karakter yapıları olsa da inatçıları da ön plana çıkar. Havlama huyları pek olmayan Husky cinsine mensup köpekler çocuklarla çok iyi anlaşır. Bekçilik ve çobanlık genleri onları harika bir koruyucu yapar. Nazik karakter yapılarıyla insanlara çok uyumludur. Ancak Husky köpekler apartman yaşamına uygun değildir. Bahçeli ev onlar için çok daha uygun olur. Bekçi köpeği olarak sağlam karaktere sahiptirler. Zeki köpeklerdir ancak inatçılıkları yüzünden biraz zor eğitilebilirler.

Erkek Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Karakter Özellikleri Nelerdir?

Köpeklerde de cinsiyete bağlı olarak karakter özellikleri değişebilir. Bu açıdan erkek Sibirya kurdu (Siberian Husky) karakter özellikleri nelerdir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Sibirya kurdu erkekleri de dişileri de iyi huyludur. Sibirya kurdu erkekleri daha iri yapılıdır ancak bekçilik, koruyuculuk, sadakat açısından dişilerle ortak özelliklere sahiptir. Karakter olarak insanlara yardım etmeyi seven köpeklerdir. Sahiplerine, ailelerine çok bağlı olurlar. Biraz inatçılık huyları vardır. Doğru yaklaşımla iyi eğitilebilirler.

Dişi Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Karakter Özellikleri Nelerdir?

Dişi Sibirya kurdu (Siberian Husky) karakter özellikleri nelerdir, sorusunun yanıtı oldukça ilginçtir. Çünkü diğer birçok köpek cinsinde rastlanmayacak şekilde bu cinse mensup köpeklerin dişileri de erkekleri gibi güçlü karakter özelliklerine sahiptir. Dişilerde şefkat seviyesi biraz daha yüksek olabilir. Bekçilik, koruyuculuk gibi ırksal özellikleri erkeklerle aynıdır. Erkek hemcinsleri gibi dişi Sibirya kurtları da ailelerine çok bağlıdırlar. Zeki ve biraz da inatçı köpeklerdir. Oyun oynamayı, çocuklarla vakit geçirmeyi çok severler. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer bir Husky cinsi köpek sahiplenecekseniz ilk öğrenmeniz gereken soruların başında Sibirya kurdu (Siberian Husky) bakımı nasıl yapılmalıdır sorusu gelmelidir. Sibirya kurdu bakımı özen gösterilmesi gereken detaylar içerir. Irkın özelliklerine göre yaşamsal alana ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Husky köpekler apartman köpeği değildir geniş bahçe alanına ihtiyaç duyarlar. Tüy bakımı bu cins köpekler çok önemlidir. Haftada iki kere tüyleri taranmalıdır. Egzersiz yapmaları da çok önemlidir. Günde iki kere yürüyüşe çıkarılmaları gerekir. Sıcak havalarda kesinlikle uzun süre dışarıda kalmamalıdır. Serin ortam ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Nasıl Beslenmelidir?

Sibirya kurdu özellikleri bakımından özenli bakılması gereken köpeklerdir. Bu açıdan da Sibirya kurdu (Siberian Husky) nasıl beslenmelidir konusu önem kazanır. Büyük ırk köpekler olarak yüksek protein ihtiyaçları vardır. Aynı boydaki ırk köpeklere daha az gıda ile beslenmeleri gerekir. Çok su içmeleri önemlidir. Az yiyecekle uzun yol giden ataları gibi daha az beslenme daha çok egzersiz ihtiyacı duyarlar. Yavru Sibirya kurtları günde 5 kere, yetişkinler ise 2 veya 3 kere beslenmelidir. Sibirya kurtları için bol su içmek oldukça önemli bir beslenme detayıdır.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Köpekler Kaç Saat Uyumalıdır?

Sibirya kurdu (Siberian Husky) köpekler kaç saat uyumalıdır sorusuna bu cinse mensup köpekler günde 15 - 16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar şeklinde cevap verilebilir. Tüm yetişkin köpekler gibi fiziksel olarak iyi dinlenmeleri önemlidir. Sibirya kurtlarında özellikle yürüyüş ve egzersiz uyku düzeni için çok önemlidir. Beslenme, egzersiz ve uyku düzenlerine dikkat ederek Husky köpeklerin sağlıklı yaşam kalitesi sağlanabilir. Husky köpekler oyun oynamayı çok severler Oyun oynadıktan sonra uyumak isteyebilirler. Uyudukları yer serin ve kalabalıktan uzak olmalıdır.

Yavru Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Nasıl Yıkanmalıdır?

Sibirya kurdu köpekler kendi kendilerini temizleyen köpeklerdir. Bu sebeple de yavru Sibirya kurdu (Siberian Husky) nasıl yıkanmalıdır sorusuna yanıt vermek oldukça kolaydır. Bu cinse mensup köpekler yılda bir kez yıkanmaları yeterli olacaktır. Yıkarken çift katmanlı tüyleri güzelce taranmalıdır. Sıcak su değil ılık ya da biraz soğuk su tercih edilebilir. Sibirya köpekleri soğuğu severler. Onları yılda bir kere ılık suyla dış mekânda yıkayabilirsiniz.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Köpekler Kaç Yaşında Tıraş Edilmelidir?

Sibirya kurdu bakımı açısında tüyler önemli bir yere sahiptir. Bu açıdan da Sibirya kurdu (Siberian Husky) köpekler kaç yaşında tıraş edilmelidir sorusunun yanıtı önem kazanır. Çok tüy döken bir ırk olarak traş edilmesi önerilir. Tüy dökümü yaşanan dönemlerde ya ada tüyleri çok uzadığında traş edilebilirler. Sibirya kurdunun kürkü -60 dereceye kadar dayanıklıdır. Tüy bakımının doğru yapılması sağlıklı yaşamaları için oldukça önemlidir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Sibirya kurdu (Siberian Husky) köpekler çok tüy döker mi sorusu tüyleri önemli olan bu cins için dikkatle cevap verilmesi gereken bir sorudur. Çünkü Sibirya kurdu özellikleri arasında çok tüy dökmeleri öne çıkar. İki katmanlı tüy yapıları olduğu için özellikle bahar aylarında çok tüy dökebilirler. Ölü tüylerden köpeği arındırmak oldukça önemlidir. Bu nedenle haftada iki kez taranmaları tavsiye edilir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Eğitimleri Nelerdir?

Her köpek cinsinde eğitim çok önemlidir. Ancak bazen inatçılıkları ile öne çıkan bu cins için Sibirya kurdu (Siberian Husky) eğitimleri nelerdir sorusuna detaylı yanıt vermek gerekir. Sibirya kurdu eğitimi ırkın özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Sibirya kurtları sürü halinde yaşayan köpek ırklarıdır. Sütü yaşamına yakınlık duyarlar. Bu nedenle hiç yalnız kalmamaları gerekir. İnsanla çok iyi bir iletişim kurabilirler. Sevgi dolu ve sabırlı olarak Husky köpekleri eğitebilirsiniz. Özgürlüğüne düşkün biraz da inatçı olduklarından eğitimlerinde sabır çok önemlidir. Tam bir görev köpeği olan Husky köpekler iyi eğitilebilir. Temel, orta ve ileri seviye eğitim alabilirler.

Yavru Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Yavru Sibirya kurdu (Siberian Husky) eğitimi nasıl verilmelidir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Sibirya kurdu sahiplenme aşamasından sonra yavrulara hemen eğitim verilmeye başlanabilir. Zeki ve sadık köpekler olduklarından yavruyken eğitilmeleri ileri seviye eğitim almalarına yardımcı olabilir. Eğitim verirken çok sabırlı ve sevgi dolu olmak gerekir. Tuvalet eğitimi, temel komut eğitimleri yavruyken verilmelidir. İçgüdüleri nedeniyle alfa lider arayan Husky köpeklerin alfası sahipleri olmalıdır.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Oyun Eğitimi Nasıl Verilir?

Büyük veya küçük fark etmeksizin her cins köpek için oyun eğitimi gerekir. Ancak Sibirya kurdu (Siberian Husky) oyun eğitimi nasıl verilir sorusunu yanıtlarken, Sibirya kurdu oyun eğitimi verilirken görev özelliğine dikkat edilmelidir şeklinde yanıt verilmelidir. Husky köpekler görev köpekleridir. Verdiğiniz görevlerini yerine getirmek doğalarında vardır. Özel oyuncaklarla görev eğitimi desteklenebilir. Boş kalmaktan hoşlanmayan Sibirya kurtlarına oyunlarda görevler vermek gerekir. Oyun oynarken sahiplerin alfa lider kimliğini unutmaması önemlidir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) İç Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Sibirya kurdu (Siberian Husky) iç mekân tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir sorusunun yanıtı çok önemlidir. Çünkü yavru Sibirya kurdu eğitiminde en önemli adım tuvalet eğitimidir. Genellikle dış mekanda tuvalet yapmayı tercih eden köpeklerdir. Bahçe ya da yürüyüşteki farklı mekanlarda tuvaletlerini yapabilirler. Her gün aynı saatlerde tuvalet yaptırmaya alıştırılmaları kolaylık sağlar. Sibirya kurtları ev içi tuvalet eğitimi verilirken de ödül kullanmak kolaylık sağlayacaktır.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Dış Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Sibirya kurdu dış mekan köpeğidir. Bu açıdan da Sibirya kurdu (Siberian Husky) dış mekân tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir sorusunun yanıtı oldukça kolaydır. Bahçede, serinde bir yerlerde yaşam alanları olması daha iyi olur. Dış mekanda tuvalet eğitimi verilirken her gün aynı saatlerde aynı yerlerde tuvalet yaptırılmasına dikkat edilmelidir. Her gün iki kez yemeklerden sonra yürüyüşe çıkarılarak dış mekan tuvalet eğitimi verilebilir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) temel itaat eğitimi nasıl verilmelidir sorusuna Siberian Husky cinsi köpeklerin temel itaat eğitiminde ilk adım iletişim bağı kurulmalıdır şeklinde yanıt vermek gerekir. Eğitim verilirken sabırlı ve sevgi dolu olmak önemlidir. Sağlam bir iletişim komutların algılanmasını kolaylaştırır. Sürü köpeği olan Husky köpekler sizi sürünün lideri gibi görmelidir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Husky cinsi köpekler zeki köpeklerdir. Doğru adımlarla ileri düzey itaat eğitimi alabilirler. Bu açıdan da Sibirya kurdu (Siberian Husky) ileri düzey itaat eğitimi nasıl verilmelidir sorusuna ileri düzey itaat eğitimi verilebilmesi için başlangıç ve orta seviye eğitimlerin tamamlanmış olması gerekir şeklinde yanıt verebiliriz. İleri düzey itaat eğitiminde en önemli detaylardan biri sağlam bağ kurmaktır.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Hangi Cinslerin Birleşmesi ile Oluşmuştur?

Sibirya kurdu (Siberian Husky) hangi cinslerin birleşmesi ile oluşmuştur sorusu bu cinse mensup köpekler için en sık merak edilen konuların başındadır. Sibirya kurdu çiftleştirme ile ortaya çıkmış bir köpek türü değildir. Bu ırk ilk olarak Sibirya’da kızak çekme köpeği olarak ortaya çıkmıştır. Canis cinsi köpek familyasından gelirler. Bazı köpek türleri farklı ırkların çiftleştirmesinden meydana gelirken Husky köpekler saf ırk köpeklerdir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Sibirya kurdu özelliklerinin yavrulara geçmesi için sağlıklı ve doğru şekilde çiftleştirme yapılması gerekir. Bu açıdan da Sibirya kurdu (Siberian Husky) çiftleştirme nasıl yapılmalıdır sorusunun yanıtı önem kazanır. Çiftleştirme yapılırken saf ırktan köpeklerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Çiftleşme zamanında dişi ve erkek için uygun ortam ayarlanmalıdır. Çiftleştirmeden önce tüm sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

Safkan Sibirya kurdu özellikleri için çiftleşme süreci önemlidir. Bunun yanı sıra sağlıklı yavrular için de sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmesi önem kazanır. Sibirya kurdu (Siberian Husky) köpeklerde hamilelik süreci nasıldır sorusuna da Sibirya kurdu köpeklerde hamilelik süreci özen isteyen bir süreçtir denilebilir. Hamile Sibirya kurtları hassas olabilir. Bu süreçte yaşam alanları sakin ve korunaklı olmalıdır. Hamilelik sürecinde yabancıları görmek istemezler.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Cinsi Köpeklerin Genetik Hastalıkları Nelerdir?

Sibirya kurdu genetik hastalıkları arasında göz hastalıkları öne çıkar. Sibirya kurdu (Siberian Husky) cinsi köpeklerin genetik hastalıkları nelerdir sorusunu bu cinste rastlanan göz ve deri hastalıklarını söyleyerek yanıtlayabiliriz. Kornea distrofisi katarakt, retina atrofisi pannus ve glokom Husky cinsi köpeklerde sık rastlanan göz hastalıklarıdır. Deri rahatsızlıkları da Sibirya kurtlarında genetik olarak yaygındır. Tüy dökülmesi, deride aft oluşması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Sibirya kurdu bakımı açısından aşı takvimi çok önemlidir. Sibirya kurtları 12 haftalık olduğunda kuduz aşısı olmalıdır. Karma köpek aşısı da aynı dönemde yapılmalıdır. Sibirya kurdu (Siberian Husky) köpeklere hangi aşılar yapılmalıdır sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz: 

 • Köpek Kuduz Aşısı (Rabies)
 • Mantar Aşısı
 • Parainfluenza Aşısı
 • Leptospirozis Aşısı
 • Borrelia Burgdorferi (Lyme Hastalığı)
 • Bordatella Bronchiceptica Aşısı

 

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Sibirya kurdu (Siberian Husky) köpeklere mikroçip takılmalı mıdır sorusuna Sibirya kurdu köpeklere de tüm sahiplenilmiş köpekler gibi mikroçip takmak zorunludur şeklinde yanıt verebiliriz. Mikroçip uygulaması yasal bir zorunluluk olarak devreye girmiştir. Evcil hayvanlara, sahiplenilmiş hayvanlara mikroçip takma zorunluluğu yasal olarak vardır.

Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Evde Yalnız Kalabilir mi?

Evde Sibirya kurdu cinsi besleyecekler için Sibirya kurdu (Siberian Husky) evde yalnız kalabilir mi sorusu önem kazanır. Çünkü Sibirya kurdu yalnız kalmayı hiç sevmez. Yalnız kaldığında bir yerleri dağıtabilir. Sürü halinde yaşamaya yatkın olduklarından yanlarında hep birileri olsun isterler.

Kırma ve Safkan Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Nasıl Anlaşılır?

Safkan Sibirya kurdu almak için doğru seçim yapmak önemlidir. Bu açıdan da kırma ve safkan Sibirya kurdu (Siberian Husky) nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını bilmek önem kazanır. Safkan ve kırma Sibirya kurdu arasında fiziksel olarak farklılıklar görülür. Dikkatli bakıldığında göz ve tüy yapılarından safkan olup olmadıkları anlaşılabilir. • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Soğuk iklimi seven Siberian Husky korkutucu bakışlarının aksine sevgi dolu bir ırktır. Özgürlüğüne düşkün ve inatçı bir mizacı olduğundan eğitimleri sırasında biraz güçlük yaşanabilir. Siberian Husky ’ler gerektiği zaman havlamak yerine ulumayı tercih eden bir karaktere sahiptir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Siberian Husky Cinsi

  Kendi cinsleri ile iyi geçinirler ancak diğer ev hayvanları ile iyi geçinmeleri için özenli bir eğitim gerekir. Kedi gibi küçük hayvanlarla geçinemezler. Çocuklarla araları çok iyidir. Eğer Husky cinsi bir köpeğiniz varsa yanına bir tane daha almanız gerekebilir çünkü yalnız kalmayı sevmezler. Kafatasları yuvarlak, gözleri badem gibi, dik, üçgen ve tüylü kulakları vardır. Burun rengi ısıya göre değişiklik gösterir. Kışır burnunun rengi pembeye döner.Sibirya Husky gözleri mavi, yeşil, kahverengi yada ela olabilir. Huskylerin gözleri biri mavi diğeri ela yada kahverengi olabilir. Diğer bir çeşit ise mavi ile karışık başka renkli irise sahip olabilir. Bu özellikleriyle gösteri köpeği olarak ender bulunan bir cinstir. Kuyruğu kıvrık, ayakları tüylü ve ovaldir.

 • Siberian Husky Eğitimi

  Bu ırka dahil köpekler sadece kendisine anlam ifade eden komutları dikkate alırlar. Özgür ruhludur bu yüzden eğitisinin ona karşı sabırlı olması ve doğasına anlayışlı yaklaşması gerekir.

 • Siberian Husky Bakımı

  Bir tarak yada fırça ile haftalık taranması gerekir. Bu işlem özellikle arka bacaklara ve genel anlamda köpek tüy dökerken uygulanmalıdır. Banyo ise sadece gerektiğinde yaptırılmalıdır. 10-14 yıl arasında ömürleri vardır. Genel anlamda sağlıklıdır ancak yaşlandığında kanser riski olabilir. Göz problemleri de olduğu bilinir. Huskyler obezite tehlikesi olan ırklardır. Bu yüzden öğünlere dikkat edilmesi hatta bir veterinerden ona uygun bir diyet programı ile ilgili bilgi alınması gerekir. Balık yağı bi diyetin önemli bir parçasıdır.

 • Siberian Husky Karakter Yapısı

  Maceracı, akıllı ve inatçı bir karaktere sahiptir. Herkesle arkadaş olmak ister bu yüzden ideal bir bekçi köpeği olamaz. Yürümeyi severler, enerji ve özgürlük duygusu ile yoğrulmuşlardır. Oyun oynarken çok aktiftir.

 • Siberian Husky Tüy Yapısı

  Alt katman pürüzsüz ve yoğundur, üst katman ise kısa, düzdür. Her türlü sade ve renk kombinasyonu uygundur. Ancak en fazla karşılaşılan renkleri saf beyaz, siyah beyaz, gri ve bakır kırmızısıdır. Bu renklerle birlikte üzerinde sarı lekeler olabilir. Yılda iki kere tüy dökerler.

 • Siberian Husky Egzersiz İhtiyacı

  Metrelerce ağır kızak çekme alışkanlıkları olduğundan da anlaşılacaği üzere fiziksel aktivitelerde bulunması gereken bir cinstir. Eğer bir kızağınız yoksa en az günde bir saat siz bisiklet sürerken yada koşu yaparken onun da sizinle gelmesini sağlayın. Eğer yeterli egzersiz yapamazsa bu onun için iyi olmaz. Ancak sıcak iklimlerde çok fazla egzersize maruz kalmamalıdır çünkü ancak soğuk havaya ayak uydurabilir. Apartman hayatına uygun bir yapısı yoktur.

 • Siberian Husky Yaşam Ortamı

  Sıcak iklimlere uygun bir köpek ırkı değildir. Yaz aylarında uyuması için serin bir yerin olması gerekir.Apartman hayatına uygun bir yapısı yoktur.

 • Siberian Husky Kökeni

  Sibirya Husky'nin (Chukcha, Keshia yada Kutup Husky olarak da bilinir) Doğu Sibirya'da Chukchi kabilesinin kızak köpeği kökenli olduğunu söylemek mümkündür. 20. yüzyılda Alaska'ya ithal edilmiştir. 1910 yılında ikinci sene katıldığı 'All-Alaska Sweepstakes' (Nome'dan Candle'a) yarışında yerli türleri domine etmesinden dolayı dikkatleri üzerine çekmiştir. 1925 yılında altın madencisi olan Leonhard Seppla'nın bu cinsten kurduğu meşhur takımla diptheria serumunu yerine ulaştırarak yüzlerce hayatın kurtulmasını sağladığında daha da dikkat çekici bir hal almıştır. Bu olay 'Great Race of Mercy' adıyla bilinir ve Sibirya Husky cinsinin sesini duyurabildiği önemli bir olaydır. Central Park'ta Seppala'nın takımının adına bir heykel bulunmaktadır. 1930'da Rusya son Sibirya Husky grubunun Sibirya'dan ihrac edilmesine izin vermiştir; aynı yıl Amerikan Kennel Kulübü bu ırkı resmi olarak tanımıştır. İşte o grup Husky'ler ve Leonhard Seppala'nın köpekleri bu günün atalarını oluşturur. Günümüzde Sibirya Husky cinsi; gösteri köpeği, ev hayvanı ve kızak yarış köpeği olarak hizmet vermektedir. Disney filmlerinde boy göstermektedir ve bu filmlerde geçen hikayeler gerçek Sibirya Husky hikayelerinden esinlenmiştir. Kuzeydoğu ve Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin maskotudur. Laika isimli dişi Husky Sputnik 2 ile uzaya gittiğinde orbite giren ilk hayvan olmuştur.

Siberian Husky Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Sibirya kurdu yani Siberian Husky, aile bireylerine, farklı hayvan türlerine; özellikle de diğer köpeklere karşı son derece sıcakkanlıdır. Bu nedenle adaptasyon süreci uzun sürmez. Aynı zamanda bakımını yapmak da fazla zorlayıcı olmaz. Sibirya kurdu oldukça titiz bir köpektir. Kendini temiz tutar. Bu sayede de fazla kokmaz. Bu ise bakım ihtiyacını azaltan bir faktör olarak kabul edilir.

Tüylerinin dökülmesini engellemek için her hafta 1 ya da 2 defa fırçalayıp taramak önerilir. Böylece düzenli olarak ölü tüylerden arınması sağlanır. Aynı zamanda daha güçlü, sağlıklı ve canlı tüylere de kavuşması sağlanır. Sibirya kurdu kendisini temizleyebilen bir ırktır. Bu nedenle banyo ihtiyacı yılda 2 ya da 3 defa ile sınırlıdır. Banyo yaptırırken ise özel köpek şampuanı kullanımı tavsiye edilir.

Sibirya kurdu ırkına mensup köpeklerin tırnaklarının fazla uzamasına izin vermeden kesilmesi gerekir. Kırılmadan ya da çatlamadan evvel fark edebilmek için bakımlar esnasında rutin kontrolleri yapılmalıdır. Her ay köpek tırnak makası ile 1 ya da 2 kez çok derin olmayacak şekilde kesmeye özen gösterilmelidir. Dişlerini de düzenli fırçalamaya da önem verilmesi gerekir. Cildi, kulakları, burnu, gözleri, bacakları ve patileri haftalık olarak kontrol edilmelidir. Olağandışı bir şey görülürse mutlaka veterinere götürülmelidir.


Bu köpek ırkı apartman yaşamına ne yazık ki kolay kolay alışamaz. Bu yüzden bahçeli evlerde beslenmeleri daha doğru olur. Genel olarak bağımsız bir şekilde ve soğuk bölgelerde yaşamaları ile bilinen bir ırktır. Bu nedenle Sibirya kurdu ırkının özgür bir alanda yaşaması doğasına daha uygundur. Bu köpekler, aynı zamanda son derece inatçıdır. Başına buyruk şekilde hareket etmeyi sever. Ayrıca kendisine komut verilmesinden hoşlanmaz. Bu nedenle apartmanda beslemeye pek elverişli değildir.

Sık sık uluyan bir köpek olduğu için komşuları rahatsız etme riski de vardır. Ancak doğru bir eğitim vererek ve günlük egzersiz ihtiyacını karşılayarak apartman hayatında bu durumların yaşanmasına engel olunabilir. Sibirya kurdu ırkına mensup olan köpekler, egzersiz yapamaz ve enerjisini atamazsa agresifleşir. Bu tepkisini ise havlayarak ya da uluyarak dile getirir. Onu uzun süre yalnız bırakmak da bu tür davranışlara yol açabilir. Bu nedenle apartmanda oturanların Sibirya kurdu sahiplenmeden önce bunları hesaba katması önemlidir.


Sibirya kurtları, genel olarak fazla havlamazlar. Bu yüzden iyi bir bekçi köpeği olmadıkları söylenebilir. Bu ırk, havlamayı pek sevmese de ulumayı sever. Yabancılarla çok çabuk kaynaştığı için hırsızlara bile sevgiyle yaklaşabilir. Fakat bu durum, Sibirya kurdunun hiç havlamayacağı anlamına gelmez. Onlar da her köpek ırkı gibi belli sebeplerle havlama davranışı gösterebilirler. Böcek sokması ya da beyin hastalığı gibi tıbbi sorunlar baş gösterdiği zaman havlama durumu ortaya çıkabilir. Sahibini bir nedenden dolayı ikaz etmeye çalışmak istemesi gibi durumlar da yine havlamaya sebep olabilir.

Sibirya kurdu, kendini tehdit altında ya da yalnız hissettiği zamanlarda şikayetini havlayarak belli etmeye çalışır. Bununla beraber; terk edilme korkusu, duygularını göstermek istemesi ya da bir yerinin ağrıması gibi durumlar havlamaya yol açabilir. Aynı zamanda Sibirya kurdu cinsi, canı sıkıldığında dikkat çekmek amacıyla ve oyun oynarken heyecanlanması durumunda da yine havlayabilir.


Bu köpek ırkı yemek artıklarından hiç hazzetmez. Onun yerine taze köpek mamalarıyla beslenmeyi tercih eder. Köpek maması yerine ya da ona ilaveten destekleyici amaçlı normal yiyecekler kullanılacaksa pişmiş kemikten kaçınılmalıdır. Sibirya kurtlarının beslenme programında yağ oranı düşük gıdalara yer verilmesi daha doğrudur. Kuru mamalardan ve köpek ödüllerinden de faydalanılabilir. Ancak bunların fazlası obeziteye sebebiyet verir. Ondan dolayı miktarını iyi ayarlamak gerekir.

Sibirya kurtlarının günlük öğün sayısı diğer köpek türlerine nazaran daha azdır. Günde kaç öğün yemesi gerektiğine köpeğin kilosu, genel sağlık durumu ve besin ihtiyaçları doğrultusunda karar verilmelidir. Yavruluk dönemindeki Sibirya kurdu cinsi köpekler için tavsiye edilen günlük öğün sayısı 5 kezdir. Yetişkinlerde ise bu sayı daha da azaltılabilir.


Bütün yetişkin köpekler gibi bu ırka mensup olan köpekler de her gün ortalama 15 ile 16 saat uykuya gereksinim duyarlar. Her zamankinden daha fazla ya da daha az uyumaya başladıysa veteriner hekim ile görüşülmelidir. Bunun altında bir sağlık sorunu olabilir.

Yetişkin bir Husky için günlük 12 saat uyku da yeterli olabilir. Bu, atletik ve enerjik vücut yapısına sahip olan köpekler için uzun bir süre gibi gelebilir. Ancak biyolojik ihtiyaçları bu ırkta uyku süresinin fazla olmasına yol açar. Yaşlı ve yavru köpekler ise yetişkin olanlardan daha çok uykuya gereksinim duyar. Tabii ki köpeğin genel sağlık durumu, boyutu ve aktivite düzeyi de uyku süresinde belirleyici rol oynar.


Huskyler; ısırmak, zıplamak ya da atlamak gibi tuhaf davranışları severler. Bunları yaparken de aşırıya gitmemesi için eğitilmelidir. Sibirya kurdunun koruma ya da kollama içgüdüsü, bazen insanları veya hayvanları ısırmasına sebebiyet verebilir. Sibirya kurtları genel olarak kişilerin iyi veya kötü niyetli olduğunu tam anlamadan havlama, ısırma ya da benzeri eylemlerde bulunmaz. Fakat bazen de sahiplenme güdüsüyle bu tarz davranışlara başvurabilir.

Kimi zaman da kendisini korumak için ani bir refleks olarak ısırmayı tercih edebilir. Bu, aslında kontrolsüz olarak gerçekleşen bir harekettir. Eğer birini tehdit olarak algılarsa, savunma mekanizmasını devreye sokarak onu ısırıp kaçar. Bu şekilde de kendini güvene aldığına kanaat getirir.

Emziren Sibirya kurtları hormonlarının etkisiyle ısırmaya daha yatkın olurlar. Yavrularını korumak amacıyla saldırganlaşabilen bu köpeklere karşı temkinli davranmak lazımdır. Canının yanması, kaşıntı, kuduz ve benzeri çeşitli sağlık problemleri yine kendini ısırma davranışı ile gösterebilir.


Sibirya kurdu köpek türü, kaçmaya meyilli olduğu için tuvalet eğitimi konusunda sahibini zorlayabilir. Eğer tuvalet eğitimleri sırasında dışarı çıkarılacak ise tasmalı dolaştırılmaları daha doğru olur. Zira fırsatını bulur bulmaz hemen kaçabilir. Tuvalet için ona özel bir alan oluşturulması gerekir. Aynı zamanda tuvaletini mümkünse hep dışarıda yapması sağlanmalıdır.

Tuvalet için belirlenmiş alana yaptığı zaman onu ödüllendirerek ilgili bölgeyi benimsemesine yardımcı olmak tavsiye edilir. Bu alanın 4 adıma 4 adım ebadında olması önerilir. Sibirya kurtları, tuvalet için uygun bir tasma ile dışarı çıkarılmalıdır. Ardından tasma gevşek bırakıp tuvaletini alanın ortasına yapması için beklenmelidir. Bunu hemen gerçekleştirmeyecek olsa bile 15 ile 20 dakika gibi bir süre yeterli gelir. Dışarı çıkarmak için en uygun zaman yemekten sonradır. Yavrularda tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkma sıklığı daha fazla olabilir. Yaşı ilerledikçe tuvalet ihtiyacını kendisi haber vermeye başlar.


Sibirya kurtları, bakıcı kontrolünde yüzebilirler. Denize girmeleri önerilmese de havuzda yüzmeleri sakıncalı değildir. Bu hayvanların yüksek sıcaklıklarda egzersiz yapmamaları gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü soğuk hava şartlarına uygun bir ırktır. Bu nedenle fazla sıcağa maruz kalmaları onlara zarar verir.

Sibirya kurtlarının banyo ihtiyacı da fazla değildir. Belirli durumlar dışında banyoya ihtiyaçları olmaz. Senede iki ya da üç defa banyo yapmaları onlar için kafi gelir. Yoğun bir tüy yapısına sahip olduklarından dolayı yıkanırken kuru köpek şampuanlarının kullanılmasında fayda vardır. Banyo küveti, köpek havlusu, bornozu ve yıkama aparatları gibi ihtiyaçlarının da temin edilmesi önerilir. Böylece ona yılda birkaç defa yaşayacağı banyo keyfini maksimum konfor ile deneyimleme imkanı sunmak mümkün olur.


Bu köpekler, yılın büyük bir kısmında fazla tüy dökmezler. Fakat yıl içinde iki kez tüy dökme süreci yoğun geçer. Bu sürecin 3 haftaya kadar uzaması mümkündür.

Aşırı tüy dökme sıklığında fırçalama ve tarama sıklığı artırılmalıdır. Hatta her gün taranırsa daha iyi olur. Sibirya Kurtları, çift katmanlı tüy yapısına sahiptir. Bu nedenle haftalık tüy bakım sıklığı bir defa olarak ayarlanabilir. Ayrıca yaşam sürülen bölge, eğer sıcak ise haftalık tüy bakım sıklığı birkaç defaya çıkarılabilir. Zira Sibirya kurdu cinsi köpeklerin soğuk havalarda fazla tüy dökmemelerine rağmen sıcak iklimlerde durum tam tersi olabilir. Çünkü bu iklimler onların karakter yapısına zıttır.


Husky yani Siberian Husky köpek ırkına mensup olan Sibirya kurtları, benzersiz göz renkleri ile ünlüdür. Bu ırk genel olarak haylaz yapıdadır. Aynı zamanda inatçı ve oyuncu karakterleri vardır. Tüm bunların yanı sıra meraklı ve kibar bir karaktere sahiptir.

Sibirya yerlisi olan Husky'ler, 1909 yılında Alaska'ya getirilmiştir. Uzun yıllar boyu Sibirya’da bulunan Chukchi halkı tarafından ren geyiği güdümü ve kızak çekimi amacıyla kullanılmışlardır. Sert Sibirya şartlarına dayanıklı olan bu köpekler, günümüzdeki Sibirya Kurtlarının atası durumundadır. Küçük sürüler halinde ve saatlerce çalışmaya elverişli olan Husky ırkı, son derece yüksek mukavemetiyle bilinir.

İş yükünün ağır oluşuna hiç aldırış etmeden çalışabilen bu sağlam bünyeli köpekler, difteri salgınına karşı 1920'li yıllarda olağanüstü bir çaba sarf etmişlerdir. İlaçların hastalara ulaştırılabilmesi için kızakları çekmişlerdir. Aynı zamanda hastalık olan ücra köşelere dahi ilaçları taşıyarak büyük bir hizmet ifa etmişlerdir. Böylelikle ırk, uluslararası çapta ün kazanmıştır.


Ulumaya adeta bayılan Sibirya kurdu, çevreyi rahatsız edecek kadar havlayan ya da uluyan bir ırk değildir. Yalnız bırakıldığı zaman adeta ne kadar içerlediğini uluyarak gösterir. Uzun süre yalnız kalması bu ırkın depresyona girmesine yol açabilir. Dönemsel olarak da Sibirya kurtlarında uluma alışkanlığı gözlemlenebilir. Buna örnek vermek gerekirse; yılın belli zamanları bu köpekler yoğun tüy dökerler. Bu dönemlerde daha agresif olabilirler. Bu nedenle de tüy dökme dönemlerinde daha fazla uludukları görülür.

Sibirya kurdu cinsinin sıkılması da bir başka uluma nedeni olarak kabul görür. Eğer bahçeli bir evde değil de apartmanda yaşam sürüyor ise kapalı ortamda kendini rahatsız hissedeceği için sıkıntısını uluyarak dışarı vurabilir. Ulumasını kontrol altına almak için ona meşgul olacağı şeyler bulunmalı ya da sık sık dışarı çıkarılmalıdır.


Yavru Sibirya kurtlarının cinsiyetini anlamak sanıldığı gibi zor değildir. Köpekler de tıpkı insanlar gibi belirli bir anatomiye sahiptir. Bazı hususlara dikkat ederek cinsiyetleri kolay bir şekilde anlaşılabilir. Sibirya kurdu doğduktan sonra cinsiyetini kesin olarak belirleyebilmek için 2 ile 3 hafta gibi bir süreye ihtiyaç vardır. Genital organın şekli bu süre zarfında daha iyi oturur. Dolayısıyla ilk iş takvim tutmak olmalıdır.

Yeni doğmuş Sibirya kurdunu avucun içine sırt üstü yatar vaziyette alıp poposuna bakmak da cinsiyetin anlaşılmasına yardım eder. Bu pozisyonda öncelikle karın çizgisi bulunmalıdır. O çizginin bittiği kısımda yer alan ilk yuvarlak, köpeğin göbek bağı olur. Bu noktadan sonra karın çizgisi birazcık daha devam eder. Ardından genital bölüm başlar. Penis varsa Sibirya kurdunun erkek olduğu anlaşılır. Bu aşamada göbek bağı ile penisi karıştırmamak gerekir. Göbek bağının bir santim altına bakmak yanılma payını azaltır. Penis, karnın ortasında yer alır. Aynı zamanda yumru biçimindedir.

Eğer karın bölümünde penis yer almıyorsa dişi demektir. Bu cins köpeklerde vulva bölümü bacakların arasındadır. Bu boylamasına bir çizgi olarak kendini gösterir. Öte yandan bir başka fark, erkek köpeklerin genellikle dişi köpeklerden daha ağır olmasıdır. Erkek köpeklerdeki kas kütlesi daha fazladır. Dişi köpekler doğduktan 6 ile 18 ay sonra kızgınlık veya periyod adı verilen bir döneme girer. Bu dönemde insanlardakine benzer adet kanaması gözlemlenir. Bu süreçte yumurtlama gerçekleşir. Hayvanın yavru iken kısırlaştırılmış olması halinde bu dönemler yaşanmaz.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.