Pomeranian Boo Tuvalet Eğitimi Hakkında 6 Püf Nokta

 

Pomeranian, küçük boyutları, sevimli ve neşeli tavırlarıyla en fazla dikkat çeken süs köpeği ırkıdır. Masum bakışları ve küçük adımlı yürüyüş tarzı herkeste hayranlık uyandırır. Ortalama 1 - 3 kg arası ağırlıkları vardır. Küçük yapılı oldukları için genellikle bu minik canlılara tuvalet eğitimi verilmesine gerek olmadığı düşünülür. Ancak diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi Pomeranian Boo ırkı için de tuvalet eğitimi verilmelidir.  

Pomeranian Boo Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Pomeranian Boo, küçük bir oyuncak köpeği anımsatan görünüme sahip olduğu için sahipleri genellikle ev içi tuvalet eğitimi vermeyi tercih eder. Bunun temel nedeni, onları koruma içgüdüsüdür. Pomeranian cinsi köpeklere tuvalet eğitimi verirken sabırlı, sevgi dolu ve disiplinli olmak önemlidir. Bunlar sağlanmadığı sürece tuvalet eğitiminde hedeflenen sonuca ulaşmak zor olabilir. 

Pomeranian Tuvalet Eğitimi İçin 6 Püf Nokta

Pomeranian yavru köpeğe kolay bir şekilde tuvalet eğitimi vermek için aşağıda yer alan 6 püf noktadan faydalanabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimi Püf Noktası 1: Tuvalet Eğitimi Rutini Oluşturun

Sevimli Pomeranian köpeğinize tuvalet eğitimi vermek için öncelikle bir rutin oluşturulması faydalı olur. Bu rutin sadece tuvalet eğitimini değil beslenmesini de içermelidir. Pomeranian ırkının hassas bir bünyesi vardır. Bu yüzden sadece bu ırka özel mamalar ile beslenmeleri gerekir. 
Süt, ev yemeği veya diğer gıdaları bu sevimli canlılardan uzak tutmak önemlidir. Mamanın bulunmadığı durumlarda sadece tamamen pişmiş ve küçük parçalara ayrılmış yağsız et verilebilir. Ancak bu bile Pomeranian Boo köpeğinizin ishal olmasına neden olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak önce beslenme daha sonra tuvalet eğitimi rutini oluşturmak faydalı olur. Eğitim sırasında sakin kalmak ve minik köpeğinizi azarlamaktan kaçınmak çok önemlidir.  

Tuvalet Eğitimi Püf Noktası 2: Tuvaleti İçin Sık Sık Dışarı Çıkarın

Pomeranian yavru köpekler son derece hareketli bir yapıya sahiptir. Hem tuvalet eğitimi hem de fazla enerjilerini atabilmeleri için bu canlıları sık sık dışarı çıkarmak faydalı olur. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Yavru Pomeranian’ın yavru aşılarının tamamlanması yaklaşık 8 hafta sürer. Bu süreçte minik köpeğinizi olası risklerden korumak için diğer köpeklerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kullandıkları alandan uzak durmanız faydalı olur. 
Dışarıda diğer köpeklerin erişimi olmamış bir alan yoksa dışarıda tuvalet eğitimi için aşılarının tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Yavru aşıları tamamlandıktan 2 hafta sonra diğer köpeklerin de erişimi olan alanlara çıkarıp tuvalet eğitimi vermeye başlayabilirsiniz.  Pomeranian yavru köpeğinizin kaç saat arayla dışarı çıkarması gerektiğini hesaplamak için ayını baz alabilirsiniz. Örneğin; 2 aylık bir Pomeranian’ın 2 saat arayla dışarı çıkarılması gerekir. Bunun dışında; 

  • Uykudan uyandıktan hemen sonra
  • Mama yedikten 20 dakika sonra
  • Uyumadan yaklaşık 20 - 30 dakika önce dışarı çıkarılması gerekir.

Pomeranian Boo’nun dışarıda verilecek olan tuvalet eğitimine kolay bir şekilde alışması için yeni sahiplendiğinizde, henüz eve adım atmadan evin yakın çevresindeki bir alana götürülmesi faydalı olur. Bu alanın sadece o güne özgü değil her zaman götürebileceğiniz bir alan olması, dışarıda tuvalet eğitimi sürecini kolaylaştırır. Ödül vermek, davranışları pekiştirir. Köpeğiniz dışarıda tuvaletini yapınca onu ödüllendirebilirsiniz.  

Tuvalet Eğitimi Püf Noktası 3: Onun İçin Özel Bir Alan Yaratın

Yaşlı ve yavru Pomeranian köpeklerde tuvalet eğitimi farklılık gösterebilir. Yavru Pomeranian köpeğe yaklaşık 2.5 ay boyunca dışarıda tuvalet eğitimi verme imkânı yoksa bile ev içi tuvalet eğitimine başlanabilir. Ev içi tuvalet eğitiminde yavruya özel bir alan yaratmak önemlidir. Evde köpekler için yaratılan özel alan genellikle kafes olarak ifade edilir. Kafes terimi ile asıl anlatılmak istenen köpeğe özel sınırlandırılmış alandır. Bu alan köpeğin konforuna uygun şekilde hazırlanmalıdır ve köpek bu alanda kısa periyotlar halinde tutulmalıdır. Bu sınırlandırılmış alanı yaratmak için kurulumu kolay bir şekilde yapılan çitlerden ya da bu eğitim için özel olarak hazırlanan köpek eğitim parkından faydalanabilirsiniz. 
Odanın bir bölümünde köpek için hazırlanan bu özel alana tuvalet pedi, mama ve su kabı konulmalıdır. Sevimli köpeğiniz mama yedikten sonra tuvaleti geleceği için bu süreçte onu takip etmeniz faydalı olur. Tuvaletini yapacağı zaman Pomeranian yavrusunu pedin üzerine koyabilirsiniz. Pede tuvaletini yaptıktan sonra sevimli yavruyu ödüllendirmeniz onun motivasyonunu artırır. 
Ayrıca onunla konuşarak bol bol övebilirsiniz. Bu tür ödüller köpeğin bir şey başardığını hissetmesine yardımcı olur. Başarılı olduğunu hisseden köpeklere karşı bazı komutlar geliştirmek de daha kolay olur. Özel alanındaki tuvalet pedine tuvaletini yaptıktan sonra sevimli Pomeranian’ı özel alanın dışına çıkarabilirsiniz. Çevresi sınırlandırılmış bu özel alan köpeğin hem ev içi hem ev dışı tuvalet eğitimi tamamlanana kadar kalmalıdır. Tuvaletini yapması için dışarı çıkarıldığında ilk 5 dakika tuvaletini yapmazsa içeri alıp özel alanında yarım saat bekletilebilir. Pomeranian köpeğin uzun süreler özel alanda tutulmaması önemlidir. 

Tuvalet Eğitimi Püf Noktası 4: Köpeğinizi Gözlemleyin

Tuvalet eğitimi boyunca iyi bir gözlemci olmak eğitim sürecini hem Pomeranian hem de sizin için kolaylaştırır. Sevimli köpeğin davranışlarını analiz etmek sorunların kısa sürede çözülmesine yardımcı olur. Gözlemleyerek, sevimli köpeğin ne zaman tuvaletini yapması gerektiğini fark edebilirsiniz. Böylece herhangi bir tuvalet kazası yaşanmadan onu doğru şekilde yönlendirebilirsiniz. 
Ev içi tuvalet eğitiminde köpeğiniz için oluşturduğunuz özel alanı yoğun kimyasallar ile temizlememeniz faydalı olur. Köpekler tuvalet söz konusu olduğunda içgüdülerini takip ederek etrafı koklamaya başlar. Kendi kokusunun olduğu alana tuvaletini yapmak onlar için önemlidir. Bu yüzden daha önce tuvaletini yaptığı alanı kolay bir şekilde bulmasına yardımcı olmak adına kimyasalların kullanıldığı temizliklerden kaçınmak tuvalet eğitimi süreci için faydalıdır. 
Ancak tuvaletini kazayla farklı bir alana yaptıysa hemen temizlemeniz önemlidir. O alanda kokusu kalırsa tekrar aynı yere tuvaletini yapma olasılığı yükselir. İyi bir gözlemci olarak hem tuvalet eğitimini kolaylaştırabilir hem de köpeğinizle bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. 

Tuvalet Eğitimi Püf Noktası 5: Tuvalet Alışkanlığını Kolaylaştıracak ve Sevdirecek Ürünler

Köpeklere tuvalet eğitimi vermek onların büyüme hızına ve ırkına, sahibinin disiplinli tutumuna göre değişiklik gösterir. Ancak Pomeranian ırkı zeki olduğu için disiplinli davranılması durumunda yaklaşık 2-4 hafta içerisinde tuvalet eğitimini tamamlayabilir. Bazı durumlarda eğitim süresi 5 haftayı bulabilir. Pomeranian cinsi köpeğinize tuvalet eğitimi verirken bazı ürünler kullanarak hem bu süreci kolaylaştırabilir hem de sevimli köpeğinizin hijyenini sağlayabilirsiniz. Tuvalet alışkanlığı kazandırmaya yardımcı ürünler şunlardır:

  • Tuvalet pedi
  • Islak mendil
  • Tuvalet eğitim spreyi
  • Koku giderici
  • Ödül maması

Tuvalet pedi, ev ortamında kullanılır. Köpeğin katı ve sıvı tuvaletini belirli bir alanda tutmaya yarayan bu pedler ev hijyenini korumaya yardımcı olur. Köpek bu pedlere alıştıktan sonra evin başka bir alanını tuvalet olarak kullanma eğiliminden vazgeçer. 
Tuvalet eğitim spreyi, köpeklerin hassasiyet gösterdiği kokuları içerir. Köpek, içgüdüsel olarak bu spreyin kullanıldığı alana yönelir ve tuvaletini buraya yapar. Tuvalet eğitimi boyunca bu spreyi tuvalet pedinin üzerine sıkarak sevimli köpeğinizin doğru alanı bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Tuvalet eğitimi spreyi, dışarıda verilen tuvalet eğitimi için de kullanılabilir.
Islak mendil, köpeğinizin hijyenini sağlamak bakımından önemlidir. Bu yüzden tuvaletini yaptıktan sonra poposunu silmek için köpek kullanımına uygun ıslak mendillerden faydalanabilirsiniz. 

Koku giderici, olası tuvalet kazalarında evin genel havasını değiştirmek için idealdir. Köpeğinizin yanlış alana tuvalet yapması durumunda koku kalmasını engellemek için koku giderici kullanmanız faydalı olur. 
Ödüllendirilmeyi herkes gibi Pomeranian Boo da çok sever. Tuvalet eğitimi sürecinde her doğru davranışını pekiştirmek için ödül maması kullanabilirsiniz. 


 

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI