Moon

 • Cins: Alman Çoban Köpeği
 • Cinsiyet : Erkek
 • Doğum Tarihi : 11.11.2023
 • Renk : Beyaz
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu) aile yaşantısına uyumlu bir karaktere sahip olduğu kadar eğitilmeye çok uygun insan dostu ırklardan bir tanesidir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Alman çoban köpeği halk arasında Alman kurdu şeklinde de ifade edilir. Bu ırkın hikâyesi ise 1899 yılı civarlarında Max von Stephanitz ile başlar. Bu kişi, aynı zamanda Vereins für Deutsche Schaeferhunde / SV yani Alman Çoban Köpekleri Derneğinin de kurucusu olarak bilinir. Bu derneğe ilk olarak kendisi tarafından kayıt altına alınan köpek de Horand von Grafrath ismindedir.

Max von Stephanitz, o dönemlerde bu türe özel bir standart koymak istiyordu. Hatta o zamanlarda yazdığı kurallar bugün de aynı şekilde kullanılır. Bu kurallar, hala bir köpek ırkı için kullanılır. Ayrıca ciddi şekilde denetim ve kontrollerinin de yapıldığı son derece katı kurallardır. Fakat bu sayede Alman kurtlarının yani Alman çoban köpeği ırkının üstün kabiliyetli ve göze oldukça hoş gelen standartları elde edilmiştir.

Alman Çoban Köpeği Irkının Köklü Geçmişi

Alman çoban köpeği ırkının hikâyesinin başlamasını sağlayan Max von Stephanitz, 1864'te Berlin'de doğdu. Berlin Veteriner Kolejinde okuyup köpekler üzerine kapsamlı şekilde araştırmalar yaptı. Bu araştırmalar, özellikle bakım, eğitim ve üretim konuları üzerineydi. 19. yüzyılın sonlarında Almanya'da büyükbaş ve küçükbaş sürülerin idare edilmesini sağlayacak bir çoban köpeği eksikliği gördü. Alman Hükümetinin de köpek ırklarını geliştirmek adına uyguladığı politikalardan yararlanıp bu açığa çözüm niteliğinde bir köpek yetiştirmeyi düşündü. Bu köpeği ise sürüleri kolay bir şekilde kontrol edebilecek, becerikli, cesaretli, akıllı, uysal, itaatkâr ve iyi huylu olmasını istiyordu.

19. yüzyılda Almanya'da Thüringen'ın dağlık bölgesinde sıklıkla görülen gri renge sahip, dik kulaklı, küçük yapılı be kıvrık kuyruklu bir ırk vardı. Aynı zamanda bu bölgede gelişmiş kas yapısına sahip, çalıya benzer tüylü, çabuk hareket edebilen ve yatık kulaklı Württemberg adı verilen ırkı vardır. 1982 senesinde bu iki ırka ait olan özellikleri taşıyan ilk köpek Hannover'da görüldü. Bunun ardından 1892 yılında Phlax Society kuruldu. Fakat 3 yılın sonrasında kapanmak zorunda kaldı.

Alman Çoban Köpeği Irkı Nasıl Ortaya Çıktı?

1889 yılında Karlsruhe kentinde yapılan bir gösteri sırasında Max von Stephanitz, gri ve sarı renkte, orta boylu bir köpek gördü. Bu köpek hem uysal hem güçlü hem de son derece dayanıklı idi. Adı da Hektor von Linkshrein şeklindeydi. Stephanitz, hemen bu köpeği satın aldı. Adını da Horand von Grafrath şeklinde değiştirdi.

22 Nisan 1899 tarihinde Max von Stephanitz, Arthur Meyer ve 9 arkadaşı, Augsburg'da Verein für Deutsche Schaeferhunde (SV) yani Alman Çoban Köpekleri Derneğini kurdu. Bu dernek, Alman çoban köpeklerinin alanında dünyada en önde gelen, son derece köklü ve aynı zamanda da bu ırkın seceresini kapsamlı biçimde tutan güvenilir bir kuruluştur. Horand von Graftrath da bu derneğe SZ1 şeklindeki secere numarası ile kayıt altına alınan ilk Alman çoban köpeği olarak bilinir. Bu sayede Alman çoban köpeği,  iyi biçimde eğitilip işçi köpek yapılır. Aynı zamanda tarihe de geçen ilk Alman çoban köpeği olarak bilinir.

Alman Çoban Köpeği Irkı İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Irkın isminden de anlaşılacağı üzere Alman çoban köpeğinin anavatanı Almanya'dır. Bu cinsin geçmiş tarihinin ise 1800’li yılların sonlarına kadar uzandığı düşünülür. Hatta o dönemlerde ırkın ismi netleşmese dahi 1850’li yıllarda köpek yetiştiricileri, koyun gütme işlerinde yardımcı olacak ve en iyi özellikleri korumak amacıyla köpek ırklarını standart bir hale getirmeye çalışıyorlardı.

Almanlar, koyun gütmek amacıyla zekâ, hız, güç ve dayanıklılık gibi gerekli becerilere sahip olan bir köpek yetiştirmek istediler. Bu istekleri de kısa süre içinde sonuç aldı. Fakat köpeklerin hem yetenekleri hem de görünüşleri bir topluluktan diğer topluluğa göre değişiklik gösterdi. İlk Alman çoban köpeği ise 1907 yılında bir Alman Çoban Köpeği sergisinin nadide bir parçası şeklinde Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi.

Alman çoban köpekleri, günümüzde hemen her yerde çalışan işlevsel köpekler olarak kabul edilir. Bu ırk; çoğu zaman narkotik tespitleri, suçlu izleme ve diğer tespit çeşitleri amacıyla kullanılır. Hatta polis çalışmaları ile pek çok kişi tarafından tanınır. Çoğu zaman bu çalışma alanlarında görünürler. Ancak Alman çoban köpekleri, bunların yanı sıra rehber köpek olmak amacıyla da kapsamlı biçimde eğitilirler.

Alman kurdu; Alman menşeili, orta büyüklükte, güçlü ve kaslı bir köpek türüdür. Av köpeği olarak kullanılmasının yanı sıra güvenlik köpeği şeklinde de tercih edilen kullanılan bu hayvanlar oldukça zeki bir türdür. Arama kurtarma ve kılavuz köpeği olarak da anılır.

Alman Genel Özellikleri Nedir?

Alman kurdu; Alman çoban köpeği olarak bilinen bu cins, oldukça eski bir geçmişe sahip bir türdür. İlk kullanım amacı koyunları korumak ve çobana destek olmaktır. Zamanla daha farklı alanlarda kullanılabilen bir köpek haline gelir. Oldukça sadıktır. Ayrıca sahibine bağlılığıyla bilinir. Diğer tüm canlılarla ve aileleriyle uyumlu olabilmeleri için sosyalleşmeleri gerekir. Aksi durumda yabancılardan ve diğer hayvanlardan rahatsız olarak şüpheli olarak görebilirler. 
Her ne kadar eğitime müsait olsalar da mizaçları gereği olumsuz durumlarda sert bir yapıya bürünebilirler. Alman kurdu yavru köpekleri oldukça sevimli ve hareketli olur. Eğitim sürecinin yavrunun hareketliliğinden ötürü zorlayıcı olduğu düşünülür. Fakat doğru bir eğitim süreciyle kolaylıkla eğitilebilirler. Alman kurdu cinsi köpekler oldukça itaatkâr ve öğrenmeye açık köpek ırkıdır. Ciddi sağlık sorunları olmadığı sürece uzun yaşayabilirler. Doğru egzersiz ve beslenme programıyla sağlıklı şekilde yaşamaları sağlanabilir. 
Tüm bunların yanı sıra belirli aralıklarda yapılacak veteriner kontrolleri de oldukça önemlidir. Tüm bunların değerlendirmesi yapıldığında; Alman kurdu güçlü, güvenilir ve sadık bir türdür. Alman kurdu yavruları, nispeten zeki ve öğrenmeye açık olmalarıyla ünlüdür. Ancak onların geniş alanlara ve sosyalleştirme sürecine ihtiyaçları olduğu düşünülmelidir. Alman kurdu yavruları sahiplenmek, doğru bir eğitim ve bakım programı uygulandığında tatmin edici bir deneyim olabilir. 

Alman Kurdu Türü Nedir?

Kökeni Almanya olan köpek ırklarından biri Alman kurdu türüdür. Alman kurdu, dünyanın popüler ve saygın köpeklerinden biridir. Bu köpekler, aslında bir tür avcı köpeği olarak üretilip Almanya'da yüzyıllar sonra geliştirilir. Alman kurdu, birçok farklı özellikleriyle tanınır. Bu nedenle tüm dünyada popüler haldedir. Türkiye’de kurt köpeği şeklinde anıldığı görülse de aslı Alman çoban köpeği olmasıdır.
Alman kurdu, cesur ve sadık bir köpek olarak bilinir. Sahiplerine karşı son derece sadık ve koruyucudurlar. Bu nedenle evini ve ailesini güvende tutmak isteyenler için Alman çoban köpeği cinsi oldukça uygun bir tercihtir. Bununla birlikte yüksek bir enerjiye sahip Alman kurdu, hareketli yaşam tarzı olanlar için son derece uyumludur. 
Alman çoban köpeği, zekâsı ve çalışma isteği nedeniyle birçok alanda görev alabilir. Bu türün polis köpekleri, askeri köpekler, rehber köpekler ve hatta film yıldızları olarak kullanıldığı görülür. Alman kurdu, herhangi bir durumda hızlı ve etkili şekilde tepki verebilir. Ayrıca keskin zekâsı sayesinde kolayca eğitilebilir. 
Alman kurtları, başka köpeklerin yanı sıra insanlarla iyi geçinme konusunda doğru eğitim ve sosyalleştirme ile kolayca uyum sağlayabilirler. Fakat bununla birlikte aileleri ve evlerini korumak için fazla koruyucu tavırlar sergileyebilirler. Bu nedenle yabancılarla tanışırken saldırgan görünmeleri oldukça normaldir. Buna bağlı olarak sahiplerin kendi ailelerini ve evlerini koruyabilecekleri kadar Alman çoban köpeği cinsinin eğitilmeleri önerilir. 

Alman Kurdu Fiyatları Neye Göre Değişir?

Alman kurdu, dünyanın popüler köpek ırklarından biridir. Özellikle Türkiye’de son yıllarda Alman kurdu fiyatları fazlasıyla araştırılan bir konu haline gelir. Bu araştırmalarda köpeklere olan ilginin artması başlıca sebeptir. Ayrıca köpek satışı yapan yerlerin ve internet sitelerinin çoğalması gibi durumlar etkilidir.
Alman kurdu fiyatları köpeğin yaşına, cinsiyetine göre rakamlar değişkenlik gösterir. Ayrıca köpeğin safkanlığı da fiyat yüksekliğinin sebeplerinden biri olabilir.
. İnternet üzerinden satış yapan yerlerde fiyatlar daha uygun olabilir. Doğrudan işletmelerden alınan Alman kurtlarının fiyatları daha yüksek olabilir.
Alman kurdu köpekleri, eğitimi kolay, sadık ve akıllı oldukları için tercih edilen ırklardan biridir. Ancak bu özelliklerinden dolayı bakım ve eğitimleri oldukça önemlidir. İyi seviyede eğitilmiş bir siyah Alman kurdu fiyatı daha yüksek olabilir. Özellikle sağlık sorunları olan köpeklerin fiyatları daha düşük seyreder. Bu nedenle köpek satın alırken genel sağlık durumu ve eğitim süreci hakkında detaylı bilgi almak oldukça önemlidir.

Alman Kurdu Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diğer tüm hayvanlarda olduğu gibi Alman kurdunun da rutin bakımlarının olması gerekir. Düzenli aralıklarda ölü tüylerden ve deriden arındırılması, hem düzenli koşu hem yürüyüşlerin yapılması ayrıca sağlıklı beslenme cetveli oluşturulması oldukça önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı uzun bir yaşam için özellikle beyaz Alman kurdu bakımlarının aksatılmaması gerekir. 

Alman Kurdu Nasıl Beslenmelidir?

Sindirim sistemi son derece hassas olan Alman kurdu beslenirken kaliteli gıdalar tercih edilmelidir. Temel gıdası kuru mama olan köpekler, 1 yaşından sonra yetişkin mamasıyla beslenmelidir. Mamaların yüksek protein içermesinin haricinde sığır, tavuk ve kuzu eti gibi besin içeriğine sahip olması gerekir. 

Alman Kurdu Kaç Saat Uyumalıdır?

Alman kurdu uyku düzeni takip edilen bir durum olmalıdır. Yetişkin Alman çoban köpeği günlük 15-16 saat zaman aralığında uyuması gerekir. Yavru köpekler için bu süre biraz daha fazladır. Yetişkin olanlar 16 saati aşan uyku hali sergiliyorsa mutlaka bir veterinere danışılması gerekir.

Yavru Alman Kurdu Nasıl Yıkanmalıdır?

Yavru alman kurdu 3 aylıktan itibaren yıkanabilir. Bu süreç içerisinde ıslak bezle temizlemek daha doğru bir karar olur. Yıkanmaya başlayan yavru alman kurdu, 35-36 derecelerinde göğüs hizasına kadar gelen suyla temizlenebilir. Özel şampuanlarıyla pençe, boyun ve göğüs kısmı yumuşak sünger desteğiyle temizlenir. Banyo sonlanırken iyice durulandığından emin olunmalı ve sudan çıkarıldıktan sonra iyice kurulanmalıdır. 

Alman Kurdu Fiziksel Özellikleri Nedir?

Alman kurdu kaslı vücuda sahip ve uzun boylu köpek cinsidir. Siyah burnu ve badem gözleri vardır. Kulakları ise her zaman diktir. Farklı renklerde bulunabilir. Geniş omuzlu ve ortalama kilosu 29 ile 40 kg ağırlığındadır. 

Erkek Alman Kurdu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek Alman kurdu özellikleri, dişilere nazaran biraz daha keskindir. Sert yüz çeperine ve uzun burna sahip Alman kurtları, oldukça geniş bir vücut yapısındadır. Güçlü bacaklarıyla geniş adımlar atarak hızlı koşu yapabilir. Yetişkin erkek alman kurdu boyu 60-62.5 cm arasında seyreder. Bu boy ortalaması için ise ideal kilo 35-40 kg bandındadır. 

Dişi Alman Kurdu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Dişi alman kurdu fiziksel özellikleri ile erkek cinsin özellikleri hemen hemen aynıdır. Onları farklı kılan tek nokta her zaman olduğu gibi dişinin zarif vücut yapısıdır. Dişi alman kurdu boyları 57.5-60 cm arasında seyreder. Bu boy ortalaması için ortalama kilo 22-32 kg bandındadır. 

Alman Kurdu Karakter Özellikleri Nedir?

Alman kurt köpeği; oldukça itaatkâr, aktif, neşeli ve oyun oynamayı seven köpek cinsidir. Son derece atletik olan bu ırk, eğitilmeye müsait yüksek, sahibine sadık ve arasındaki bağ oldukça güçlüdür. İyi bir eğitimle son derece uyumlu bir yol arkadaşı olabilir. 

Erkek Alman Kurdu Karakter Özellikleri Nelerdir?

Erkek Alman kurt köpeği cinsi oldukça zeki ve eğitime müsait bir türdür. Alman çoban köpeği olarak yetiştirilmeye başlandığında yalnız kalmak için eğitilmesi gerekir. Kapalı alanlarda durmayı sevmeyen bu aktif hayvanlar her ne kadar sert ve saldırgan dursa da doğru eğitildiğinde tam bir dost canlısı olabilir. 

Dişi Alman Kurdu Karakter Özellikleri Nelerdir?

Aile bireylerine oldukça bağlı olan dişi alman kurtları yoğun ilgi bekler. Aksi takdirde havlama, eşyaları çiğneme ve zarar verme gibi olumsuz huylar sergiler. Bu sebeple sık sık egzersizler yaptırılmalı ve ilgilenilmelidir. Aile bireylerine karşı olası bir tehdit hissettiğinde saldırganlaşabilir. 

Alman Kurdu Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Katmanlı tüy yapısına sahip olan Alman kurt köpeğinin düzenli şekilde tüy bakımı yapılması gerekir. Bununla birlikte ağız ve diş sağlığına dikkat edilmelidir. Ayrıca pati ve tırnak bakımları ihmal edilmemelidir. 

Alman Kurdu Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Uzun tüylü Alman kurdu köpekler, çift deri katmanına sahip olan bir ırktır. Üst katmanda yer alan daha uzun ve koruyucu olan tüyler daha sık dökülür. Alt katmanda bulunan tüyler, yıl içerisinde 2 defa dökülür. Ancak uzun tüylerin temizliği ve bakımı düzenli bir şekilde yapılmadığında alt katmandaki kısa tüylerin zarar görmesi muhtemeldir. 

Alman Kurdu Kaç Yıl Yaşar?

Alman kurdu ortalama 9-14 yıl yaşayabilir. Sağlıklı yaşamaları ve uzun ömürlü olmaları için titizlikle bakılıp özen gösterilmelidir. Ciddi ölümcül rahatsızlıkları başta kalça çıkığı olmak üzere mide ve kulak problemleridir. 

Alman Kurdu Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Alman kurdu erkek ve dişileri arasında hafif derecede hem boy hem kilo farkı vardır. Erkek Alman kurdu boyu ortalama 62.5 cm civarındadır. Dişi Alman kurtlarının boyu ortalama 57.5 cm kadardır. Kiloları ise erkeklerde 35-40 kg iken dişilerde 22-32 kg aralığındadır. Boy ölçüsünde 2-2,5 cm sapma olabilir. Kiloları ise boya göre endekslenir. 

Alman Kurdu Eğitimleri Nelerdir?

Alman kurdu, dış görünüşü itibariyle her ne kadar saldırgan gözükse de eğitilmeye oldukça uygun canlılardır. Doğru teknikler uygulandığında eğitim sonrası sahibinin otoritesi oldukça artmış olacaktır. Tuvalet, temel itaat, ileri düzey itaat ve bodyguard eğitimi bu eğitim süreçlerindendir. Doğru bir köpek eğitimi ile çok iyi bir köpek dostunuz olur.

Alman Kurdu Oyun Eğitimi Nasıl Verilir?

Alman kurdu köpekler oldukça sosyal hayvanlardır. Bu sebeple erken dönemde sosyalleşmesi ve oyun eğitimi verilmesi gerekir. Bu eğitim sayesinde çevreye çok daha kolay adapte olur. Alman kurdu, ileri yaşlarda son derece uyumlu bir köpek haline gelir. Oyun eğitimi Alman kurtları için oldukça önemlidir. Oyun eğitimi almayan köpekler, sosyalleşemez. İleri dönemlerde ise daha saldırgan olma ihtimalleri çok yüksektir. Son derece sakin tutumlar gösterilerek verilen bu eğitimle her kademe yavaş yavaş ilerletilmelidir. Sürekli farklı parklara gitmek, yeni arkadaşlar edinmesine izin vermek ve tüm bu süreç içerisinde hem sabırlı hem istikrarlı olmak gerekir.

Alman Kurdu Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Alman kurdu tuvalet eğitimi verilirken öncelikle beslenme saatlerinin düzenlenmesi gerekir. Belirlenen bu saatlerde besleme yapıldıktan sonra mutlaka açık alana götürmeli ve serbest bırakılmalıdır. Bahçede beslenen Alman kurdu için mutlaka bir tuvalet alanı ayarlanıp bölge tanıtılmalıdır. Yavru iken başlanan bu eğitimde ödül ceza sistemi oldukça etkilidir. 

Alman Kurdu Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Alman kurdu temel itaat eğitimi; otur, kalk, yat ya da bekle gibi söz öbeklerinin öğretilmesidir. Bu komutlar sayesinde köpek ile sahibi arasında iletişim bağı oldukça güçlenir. Yaklaşık 4 hafta süren bu eğitimlere 5 aylıkken başlanması önerilir. 5 aydan itibaren verilen eğitimler daha başarılı sonuçlanır. Bu komutları sesli olarak söylerken elle de hareketin gösterilmesi gerekir.

Alman Kurdu İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Temel itaat eğitiminin hemen arkasında verilen ileri itaat eğitiminde köpek ile sahibi artık iletişimi kuvvetli hale gelir. Tasmasız bir şekilde eğitilebilir. Temel itaat eğitimi verildikten sonra verilen bu eğitim 4 hafta kadar sürer. Bu eğitimde komutlar her ne kadar aynı gözükse de köpeğin bağımsız şekilde eğitilmesi ve komutları kendi isteğiyle gerçekleştirmesi sağlanır. 

Alman Kurdu Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Yıl boyunca 2 kez çiftleşme dönemine giren Alman kurtlarının kızışması 14 gün sürer. Dokuzuncu ve on üçüncü günler çiftleşmek için oldukça uygun günlerdir. Dişi yemek yemediği gün en verimli günündedir. Bu da erkek Alman kurdu tarafından değerlendirilebilir.

Alman Kurdu Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

Alman kurdu köpeklerde hamilelik süreci yaklaşık 60 gün sürer. Doğum ise genelde 59. gün gerçekleşir. Doğum sancılarının ortalama 12 saat sürdüğü doğum sürecinde her bir yavru ayrı keseler halinde doğar.

 

Alman Kurdu Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

 

Köpeklerde aşı takvimi sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Morkie köpekler için de veteriner eşliğinde planlanan aşı takvimi uygulanması önemlidir. Almankurdu köpeklerin yavruluklarından itibaren aşı takvimlerine uyulması gerekir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için aşı takvimine uymak oldukça önem arz eder. Aşılarını olmayan köpeklerin hastalanıp ölme ihtimalleri vardır. Aşılar köpeklerin ömürlerini uzatır. Yaşam kalitelerini arttırır. Özellikle iç ve dış parazit ve karma aşı gibi aşılar hayati önem taşıyan aşılardır. Almankurdu köpekler de tüm köpekler gibi belli aşıları belli aralıklarla olmak zorundadır. Alman Çoban Köpeği köpeklerin olması gereken aşılar şunlardır:

 • İç ve dış parazit
 • Corana Aşısı
 • Karma aşı
 • Bronshine aşısı
 • Kuduz aşısı

Alman Kurdu Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Mikroçip, hayvanların bir nevi kimliğidir. Olası kaybolma durumlarında mikroçip büyük önem taşır. Aynı zamanda yasal bir zorunluluk olan mikroçip, Alman kurdu köpeklere de takılmalıdır. 

 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Alman Çoban Köpeği Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular