Shelly

  • Cins: Poodle
  • Cinsiyet : Dişi
  • Doğum Tarihi : 19.02.2024
  • Renk : Kızıl
  • Kg: 1.25 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Akıllı, hareketli ve son derece kendinden emin bir ırktır. Sosyal ve oyuncu yapısı ile her canlı ile iletişimi çok kolay kurabilir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Kaniş olarak bilinen küçük ırk grubundan olan Poodlelar; akıllı, hareketli ve son derece kendinden emin bir ırktır. İşitme ve yön bulma duyusu oldukça gelişmiştir. Kolay eğitilebilen Poodlelar çok sıkı eğitime gelemezler.

Poodle ya da bilinen adı ile kaniş, her dönem içerisinde popülaritesini koruyan köpek türlerinden biri olmuştur. Doğru bilinenin aksine Poodle ırkının ilk üretim bölgesi Almanya’da değil de Fransa’da başlar. Fransa içerisinde milli köpek unvanını da alır. Beden ve fizyolojik yapısına göre 4 ana gruba ayrılan Poodle köpek cinsi, fiziki boyutlarına göre değişkenlik gösterir. Toy, Minyatür, Medium ve Standart diye 4 ana başlığa ayrılan bu cins köpekler en çok sevilen türlerdendir. 

Standart boya sahip olan Poodle ırkı; bekçi köpeği, rehber köpeği ve çeşitli koruma etkinliklerde görev almıştır. Poodle köpek ırkının ortak ataları Barbet ve Su Tazısı olarak anılır. Poodle’ın ortak ataları olan Barbet ve Su Tazısı içinde bulunulan yüzyıl itibari ile soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Poodle köpek cinsinin ortak atalarının tarihi dört yüz yıl önceye kadar dayanır. 

Toy poodle, diğer oyun köpek cinslerine nazaran uzun bacakları ile ördek avı için kullanılıyordu. Su ile de araları çok iyi olduğundan bu hizmetler adına kullanılmaktaydı. Suda daha sağlıklı yüzebilmeleri için Poodle köpek ırkının tüyleri özel bir kesim tarzı ile kesilir. Çeşitli kesimlerce özellikle Avrupa’da ördek avlama ve iyi yüzme yeteneklerinden ötürü “chien canard” unvanını alır. Hem genel görünümü hem de hareketleri ile sirk ve etkinliklerde de kullanılır.

Poodle Köklü Geçmişi

Poodle köpek ırkının nasıl üretildiğine dair birçok anlatı bulunur. Tarih araştırmacıları Poodle köpek cinsinin modern atalarının İber Yarım Adası’na gelen ve daha sonra ördek gibi su kuşlarını avlamak için etkin olarak kullanılabilen göçebe topluluklar ya da ticaret ile uğraşan insanlar ile beraber Galya bölgesine erişen Kuzey Afrika Barbeti olduğu kanısındadır. Bugünde hala su kuşlarını avlama özelliklerini, yeteneklerini koruduklarından ötürü çeşitli yerlerde avcı olarak kullanılır. Kaniş familyasına ait olan Poodle köpek cinsi uzun bacakları yardımı ile kolay bir şekilde yüzebildikleri için ismini su birikintisi manasına gelen Pudel sözcüğünden alır.

Fiziki ve fizyolojik yapısına göre üç ana gruba ayrıldıklarından ötürü çeşitli alanlarda kullanılır. Dünyanın en zeki 2. köpeği olan Poodle köpek cinsi dört ayrı grupta çeşitli işlevleri olduğu için yetenekler ölçüsünde başarı ile kullanılır. İlk üretildikleri yıllardan itibaren kendilerine has tıraş kesim durumlarının ana sebebi Toy Poodle köpek cinsinin eklem bölgelerini soğuktan muhafaza etmektir.

İlk üretildiği yer olarak gösterilen Fransa’da oldukça popüler olan ve çeşitli alanlarda kullanılan Poodle köpek türü zamanla ününü zamanla dünyanın çeşitli bölgelerine de taşır. 1800’lü yıllarda kendisini Avrupa’nın önemli ülkelerinde bulan Toy Poodle köpek cinsi İngiltere’de bir hayli popüler bir köpek türüdür. 1800’lü yıllarda Victoria ve Gürcistan insanlarının eğlence, çeşitli gösteri etkinliklerinde yer alır. Fiziksel anlamda da oldukça dikkat çeken Poodle köpek türü, kıvırcık ve renkli tüyleri ile dikkatleri üstüne çeker.

Poodle Nasıl Ortaya Çıktı?

Poodle köpek ırkı; üç ana gruba ayrılır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 4 ana grup içerisinde de kabul görür. Buna karşın bir diğer uluslararası köpek kulüplerinden olan FCI, Poodle köpek cinsini dördüncü bir gruba ayırarak orta boy Poodle olarak ayrıştırır.

Almanya’da ve Fransa’da ilk ortaya çıktıkları zamandan bu yana son derece popüler olan Poodle köpek cinsinin; İspanyol, Portekiz, Macar ve Rus menşeili su köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı da iddia edilir. Poodle köpek cinsi atalarının Orta Asya dolaylarından süregelen ve buna bağlı olarak da Avrupa kıtasının çeşitli bölgelerine taşındığı rivayet edilir. Tarih içerisinde birçok ünlü kişi tarafından bir simge olarak kullanılan Toy Poodle köpek türü, özellikle Fransa, Almanya ve İngiltere aristokrasisi tarafından kullanılır.

Poodle İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Üç ana gruba ayrılan ve kaniş familyasına ait olan Poodle köpek türü, çeşitli rivayetler kisvesi altında ortaya çıkar. Hipoalerjonik bir yapıda olduğu için Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde aristokrasi tarafından kolaylıkla tercih edilir. Her ne kadar ilk üretildikleri yer olarak Almanya gösterilse de Fransa anavatanlı bir köpektir. Fransa’da bu duruma ithafen Poodle köpek türüne “ulusal köpek” unvanı verilmiştir.

Uzun bacakları sayesinde su kuşları avcısı olarak kullanılan Poodle köpek türü, ördek gibi hayvanları avlama konusunda kullanılır. Seneler içerisinde bu özelliği kaybetmeyen Toy Poodle bu görevine devam eder. Zarif dış görünümü ve göz alıcı renkleri sebebi ile çeşitli gösterilerde de kullanılır.

Poodle, oyuncak köpek boylarında pelüş tüyleriyle dikkat çeken zeki bir köpektir. Boylarına göre farklı çeşitleri olan Poodle cinsi köpekler kaniş olarak da bilinir. Pek havlamayan, sessiz köpekler olarak apartman yaşamana uygundur. Sevgi dolu Poodle cinsine mensup köpekler sevdiklerine derinden bağlı olurlar. Çok şirin görünümlü Poodle köpekler fazla tüy dökmez ve koku da yapmaz.

Poodle Türü Nedir? Genel Özellikleri Nedir?

Kaniş türü olarak bilinen bu cinse mensup köpekler, dünya üzerindeki en popüler köpek türleri arasındadır. Antialerjik yapısıyla dikkat çeken Poodle, fazla tüy dökmediği için de çok tercih edilir. Fransa’nın milli köpeği ilan edilen bu cins köpekler, başlangıçta av köpeği olarak üretilmiş ancak günümüzde tam bir ev köpeği haline gelmiştir. Dünyanın en zeki köpeklerinden birisi olan Poodle, ev yaşamına kolay uyum sağlar. Pelüş bir oyuncak gibi görünen bu cins köpekler çocuklar yanı sıra diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Kolay ve hızlı şekilde eğitilebilen bu şirin köpekler oyun oynamaya bayılır. Zeki, sevgi dolu, sadık, iletişim yeteneği güçlü köpeklerdir.

Poodle Çeşitleri Nelerdir?

Poodle cinsi köpeklerin boylarına göre 4 farklı çeşidi bulunur. Poodle köpeğin Toy Poodle cinsi kaniş olarak bilinmektedir. Poodle cinsi köpekleri; Toy Poodle, Minyatür Poodle, Medium Poodle ve Standart Poodle olmak üzere 4' e ayrılmaktadır. Litaretürde olmayan aslında Toy boyutunun kendi içerisinde olan en ufak boyutlarına Teacup olarak da söylenmektedir.

Toy Poodle

Kaniş, Barbone veya Caniche isimleriyle de anılan Toy Poodle iyi bir arkadaştır. Maksimum 25 cm boylarında olan Toy Poodle oyuncak kaniş olarak da bilinir. İtaatkâr, duyarlı ve her zaman sahibini memnun etmeyi seven bir yapısı vardır. Kıvrak zekalarıyla çabuk öğrenirler. Sevimli halleriyle herkesin kalbini kolaylıkla kazanabilirler. Aktif ve hareketli bir ırk olan Toy Poodle çocuklarla iyi anlaşan, sevecen bir köpektir.

Minyatür Poodle

Minyatür kaniş köpekler çok zeki ve çok şirin köpeklerdir. Sahiplerini mutlu etme arzuları yüksek olan bu şirin köpekler apartman hayatına çok iyi uyum sağlarlar. Erken dönemde havlama eğitimi verilebildiğinden havlama sorunu yaşatmazlar. 28 - 35 cm boyutlarda ve 6- 8 kg ağırlıkta olurlar. Çok az tüy döken, hipoalerjenik köpeklerdir. Tüyleri pelüş gibi olan bu köpeklerin tüy bakımı önemlidir.

Medium Poodle

Medium boyutları da diğer boyutlar gibi zeki ve eğitime yatkındır. Sahibine olan düşkünlüğü ile onları mutlu edebilmek için yapmış oldukları oyunculuklar karakterindeki pozitifliği göstermektedir. Boyutları 28-35 cm aralığında olmakta ve 8 - 15 kg ağırlığında olmaktadır.

 

Standart Poodle

Standart kaniş ırkının boyutları 45 - 53 cm arasında olur. Ağırlıkları 20 - 29 kg olan standart kanişler gösteri dünyasının yıldızları arasında öne çıkar. Çabuk öğrenen, kıvrak zekâsıyla kolay eğitilen standart kanişler, ayrıca çok iyi bir yüzücüdür. Enerjik ve sevecek köpekler olarak oyun oynamayı çok severler. Siyah, beyaz gibi renklerinin yanında mavi, gri, kahverengi ve krem gibi renklerde de tüyleri olabilir. Standart Poodle köpekler en çok gösteri dünyasında parlayan yıldızlarıyla tanınır.

 

Poodle Fiyatları Neye Göre Değişir? 

Poodle köpeklerin fiyatları köpeğin orijinal ırk durumuna, boyutlarına ve renklerine göre değişebilir. Köpeğin nereden geldiği, nasıl yetiştirildiği, ırk özellikleri gibi durular fiyatlarda değişiklik yaratabilir. Poodle satın alırken özellikle yetiştiriciye ve ırk orijinalliğine dikkat etmek gerekir. Orijinal ırk Poodle köpekler çok zeki ve eğitilebilir köpeklerdir. Ev yaşamına çok uyumlu olurlar. Kolay bakılabilir ve rahatsızlık vermeden uyum sağlayabilirler. Oyuncak pelüş gibi tatlı köpekler olarak ailenin neşe kaynağı olmaya gönüllüdürler.

Poodle Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Toy Poodle cinsi köpeklerin bakımında beslenme ve tüy bakımına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Poodle köpeklerin küçük ırk köpek özel mamalarıyla düzenli beslenmeleri ve egzersiz yapmaları önemlidir. Egzersiz yapmayan köpekler sağlıksız olmaya meyillidir. Poodle köpeklerin tüy yapısı çok özeldir Bu nedenle düzenli tarama ve belli aralıklarla tıraş etme ihtiyacı vardır. Poodle yavru köpekler erken yaşlarda ileri derecede eğitilebilirler. Eğitimlerine önem verilirse bu zeki köpekler her şeyi kolaylıkla öğrenebilir. Yalnız kalmaya toleransı olmayan, ilgiye aç köpeklerdir. Yalnız kalmamaları gerekir.

Poodle Nasıl Beslenmelidir?

Poodle cinsi köpeklerin beslenmesinde yaş, aktivite ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Veteriner kontrolleriyle hangi mamaların uygun olacağına daha kolay karar verilebilir. Alerji ve cilt sorunlarına yatkın olan Poodle köpeklerin veteriner kontrolünde doğru mamayı seçmesi daha avantajlıdır. Yüksek kaliteli protein içeren, zengin mama seçenekleri değerlendirilebilir. Mama ve su kaplarının her zaman temiz olmasına dikkat edilmelidir. Hassas yapılı köpekler olarak en doğru yaklaşım veteriner kontrolünde mama seçimidir.

Poodle Köpekler Kaç Saat Uyumalıdır?

Enerjik ve hareketli yapıya sahip Poodle köpekler gün içinde 10 - 12 saat arasında uyurlar. Fiziksel olarak yorulacakları egzersizler yapmaları önemlidir. Enerjik yapılarından dolayı çok fazla uyumsalar da sağlık durumu ve yaşa göre uyuma düzenler, değişebilir. Poodle köpeklerin oyun vakti ve egzersiz vaktine özellikle dikkat gösterilmelidir. Sağlıklı bir yaşam standartı için bu cins köpeklerle düzenli oyun ve egzersiz yapması gerekir.

Yavru Poodle Nasıl Yıkanmalıdır?

Yavru Poodle köpekleri doğal içerikli, köpek şampuanı ile yıkamalısınız. Poodle yavru köpekler sakin ve dikkatli tavırlarla yıkanmalıdır. Gözlerine ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca banyo sonrasında da kulaklarının içlerini pamukla temizleyebilirsiniz. Tüylerini tarayarak da yıkayabilirsiniz. Suyu fazla açmadan, fazla sıcak ya da soğuk yapmadan kullanmalısınız. Poodle yavru köpekler konuşarak severek yıkarsanız kendini güvende hisseder. Kulak ve diş temizliğine özellikle dikkat etmelisiniz. Banyodan sonra kulaklar, dişler ve patileri pamukla temizleyebilirsiniz.

Poodle Köpekler Kaç Yaşında Tıraş Edilmelidir? 

Poodle köpeklerin gösterişli ve çok özel tüyleri vardır. Düzenli olarak tıraş edilmeleri önemlidir. 90. günden sonra ilk tıraşı yapılabilir. Kıvırcık tüy yapısında tıraş edilmezse topaklanma gibi sorunlar oluşur. Bu nedenle düzenli tıraş edilmesi önemlidir. Çeşitli modellerde makas ve makine tıraşı yapılabilir. Çok çeşitli şirin ve gösterişli Poodle tıraşları görmek mümkündür. 

Poodle Fiziksel Özellikleri Nedir?

Poodle cinsi köpekler üçgen görünümlü kafa bölgesiyle dikkat çeker. Uzun çene ve düşük uzun kulaklar belirgin özellikler arasında yer alır. Poodle çeşitleri toy, minyatür, medium ve standart Poodle olmak üzere dörde ayrılır. 

Erkek Poodle Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Boyutları dışında genel özellikleri birbirine benzer. Tüyleri kıvırcık ve gösterişlidir. Karakteristik olarak badem şeklinde koyu renk gözlere sahip olurlar. Toy Poodle cinsinin boyutları 22 - 28 cm ağırlıkları 2.5 - 5 kg civarındadır. Minyatür Poodle cinsi köpekler ise 28 - 35 cm boyutlarındadır. Medium Poodle cinsi 35-45 cm boyutundadır. Standart Poodle cinsi köpeklerin boyutları 45 - 53 cm kadardır. Erkek Poodle köpeklerle dişi Poodle köpekler arasında fiziksel olarak çok bir fark yoktur. Güçlü ve atletik yapılarıyla hareketli köpeklerdir.

Dişi Poodle Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Dişi Poodle köpekler türün genel karakteristik özelliklerini taşır. Çeşitlerine göre boyutları değişir. Kıvırcık ve şirin tüy yapısı, koyu renk badem gözleri, atletik vücut yapısıyla türünün özelliklerini öne çıkartır. Toy Poodle ve minyatür Poodle köpekler küçük ırk köpekler olarak tanınır.  Medium Poodle boyutları orda ırk olarak bilinmektedir. Standart Poodle köpekler  büyük boy ırk köpeklerdir. Sarkık duran geniş kulakları oldukça şirin görünür. Dik duran kısa kuyrukları vardır. Orantılı vücut yapısıyla zarif görünüme sahiptir.

Poodle Karakter Özellikleri Nedir?

Poodle köpekler çok zeki, sevgi dolu, sadık ve oyuncudur. Poodle köpekler kolay eğitilebilir olmaları ile öne çıkarlar. Küçük yaşta her şeyi kolaylıkla öğrenebilirler.

Erkek Poodle Karakter Özellikleri Nelerdir?

Erkek Poodle köpekler oyun oynamayı çok seven çok akıllı köpeklerdir. Çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşabilirler. Uyumlu ve iletişim seviyeleri güçlü köpeklerdir. İleri derece eğitim alabilirler. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. İlgiye ve sevgiye muhtaçtırlar. Genel olarak tüm Poodle köpeklerin ilgi ve sevgiye olan ihtiyacı büyüktür. Sevdiklerine çok bağlı olurlar. Sahiplerini memnun etmeye çok hevesli olurlar. Sevecen ve uyumlu köpeklerdir. Aile içinde yaşamayı sevgiyle iç içe olmayı isterler.

Dişi Poodle Karakter Özellikleri Nelerdir?

Dişi Poodle köpekler de erkek köpekler gibi türünün karakteristik özelliklerini yansıtır. Sevimli, sıcakkanlı, arkadaş canlısı, sadık ve akıllı köpeklerdir. Yavruyken eğitim aldıklarında havlama durumları kontrol altına alınabilir. İlgi ve sevgi ihtiyacı oldukça fazladır. Yalnız kalmak onlara iyi gelmez. Çocuklarla, diğer hayvanlarla çok iyi anlaşır. Bu cinse mensup olan köpeklerin eğitilebilirlik seviyeleri oldukça yüksektir. Dişi Poodle köpekler sevdiklerine çok bağlı olurlar. Oyun oynamaya bayılırlar.

Poodle Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Poodle köpek bakımında beslenme, tüy bakımı en çok dikkat edilmesi gereken konulardır. Çok özel tüy yapıları olduğundan topaklanmaya müsaittir. Bu nedenle düzenli fırçalama ve düzenli tıraş ihtiyacı vardır. Tırnaklarının da düzenli olarak kesilmesi, kulaklarının temizlenmesi gerekir. Bakımlarına özen gösterilirse çok rahat bakılan köpeklerdir. Koku yapmayan yapılarıyla sıklıkla tercih edilirler. Anti alerjik tüy yapısı da onları cazip kılar. Alerji ve cilt sorunlarına yatkın olabileceklerinden veteriner kontrolünde mama tercihi yapmak önemlidir.

Poodle Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Poodle köpeklerin kıvırcık ve çok özel bir tüy yapıları vardır. Tüyleri fazla dökülmez. Ancak düzenli olarak fırçalanması ve tıraş edilmesi gerekir. Tüy dökmeyen, koku yapmayan, hipoalerjenik tüy yapısına sahiptir. Düzenli bakımı yapıldığında tüyleri sorun yaratmaz. Çok çeşitli şekillerde tıraş modelleri denenebilir. Fırçalama, tarama ve tıraş sağlıklı tüy yapısı için önemlidir. Poodle köpekler doğru bakımla tüy dökmeyen köpeklerdir. 3 - 6 haftada bir profesyonel pet kuaförüne gitmek iyi olur.

Poodle Kaç Yıl Yaşar?

 Sağlıklı beslenme, kaliteli yaşam ve sevgi dolu bir ortam sayesinde ortalama olarak yaşam süreleri 12-15 yıldır.

Poodle Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Poodle köpekler boyutlarına göre dörde ayrılır. Standart Poodle köpekler orta boy kanişler olarak 45 - 53 cm boyutlarında, 20 - 32 kg ağırlığında olabilir. Oyuncak Poodle yani Toy Poodle köpekler 22-28 cm boyutlarında 2.5 - 5 kg ağırlığındadır. Minyatür Poodle köpekler 28 - 35 cm arasında, 6 - 8 kg ağırlığında köpeklerdir. Medium boyutları ise 35-45 cm aralığında 8-15 kg ağırlığındadır. Toy, minyatür, medium ve standart Poodle aynı köpek ırkının farklı boyutlarıdır. Farklı bir ırk değildir. Aynı köpek ırkının farklı boyutlarını ifade eder. Poodle köpeklerin egzersiz yapmaları sağlıklı kiloda kalmaları açısından önemlidir.

Poodle Eğitimleri Nelerdir? 

Border collie ırkından sonra dünyanın en zeki ikinci ırkı olan Poodle cinsinin eğitebilirliği çok yüksektir. Temel itaat ve ileri itaat eğitimini diğer ırklara göre çok kolay öğrenen Poodle bazen zekasını kendi işlevlerinde de kullanabiliyor. İnsan odaklı bir cins olduğu için otoriter eğitimlerde başarı oranı oldukça yüksektir.

Yavru Poodle Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Yavru Poodle köpekler öğrenmeye çok açık olur. En kolay öğrenen köpek türleri arasında yer alan Poodle yavru köpekler doğru yaklaşımla kolay eğitim alabilirler. Eğitim verirken köpekle iletişim ve sıcak bir bağ kurmak önemlidir. Poodle köpekler için sevgi çok önemlidir. Eğitimde sakin, sabırlı ve sevgi dolu davranmak gerekir. Poodle yavru köpekler ne zaman havlamamaları gerektiğini kolaylıkla öğrenebilirler. Doğru yaklaşımla yavruyken Poodle köpeğinize ileri derecede eğitim verebilirsiniz.

Poodle Oyun Eğitimi Nasıl Verilir?

Poodle köpekler oyun oynamaya da öğrenmeye de bayılırlar. Kıvrak zekalarıyla oyun oynarken bir şeyler öğrenebilirler. Günün belli zamanlarında zihin geliştirici oyunlar oynayarak köpeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz. Oyunlarda bir şey öğrendiklerinde onları ödüllendirmelisiniz. Ödül yöntemiyle çok daha kolay öğrenebilirler.

Poodle İç Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Poodle köpekler kolay öğrenen köpeklerdir. Öncelikle evin içinde kalabalık olmayan, rahat ve sakin bir yerde tuvalet alanı oluşturmalısınız. Köpeğiniz yemek yedikten sonra onu bu alana getirmeli ve tuvalet için teşvik etmelisiniz. Doğru yere yaptığında ödüllendirmelisiniz. Poodle köpekler kolay öğrendiğinden kısa sürede kendi tuvaletlerini tuvalet alanına yapmaya başlarlar.

Poodle Dış Mekan Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Poodle köpeğinizi her gün aynı saatlerde dışarı tuvalete çıkararak dış mekan tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Başlarda aynı yere ötürmek köpeğin kolay öğrenmesine yardımcı olur. Sakin, kalabalıktan uzak toprağın güzel olduğu bir bölgeye tuvalet yaptırmaya götürebilirsiniz. Önemli olan her gün aynı saatte bu eylemi gerçekleştirmektir.

Poodle Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Poodle temel itaat eğitimi yavruyken verilmelidir. Poodle yavru köpekler çok kolay itaat etmeyi öğrenebilir. Öncelikle sahibini odak alması için takip etme öğretilmelidir. Sizi takip etmeye sizi odağına almaya başlayan köpeğe zamanla komutlar vermeye başlayabilirsiniz. Eğitimde ilk önce kolay komutlarla başlayıp sonrasında da zor komutlara geçebilirsiniz.

Poodle İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Poodle köpekler ileri düzey itaat eğitimi alabilen akıllı köpeklerdir. İleri düzey itaat eğitimi almaları için temel itaat eğitimini tamamlamış ve tekrar etmiş olmaları gerekir. Temel itaat eğitimi almış Poodle köpekler ileri düzey itaat eğitimi alabilir. Poodle köpekler ileri düzey eğitimde başarılı olan köpek türleri arasında yer alır. Gösterilerde numara yapmak için eğitilen Poodle köpekler vardır.

Poodle Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Poodle köpekler çiftleştirilirken boyutlarına göre ve ırk özelliklerine göre seçim yapmak gerekir. Çiftleştirme için sağlık kontrollerinin tamamlanmış olması gerekir. Çiftleştirme de sağlıklı bir ortamda, köpeklerin rahat hissedecekleri şekilde zorlama olmadan yapılmalıdır. Çiftleşme öncesinde gereken sağlık testleri ve kontrolleri yapılarak çiftleşmeye uygunluğa bakılmalıdır.

Poodle Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

Poodle köpekler de tüm köpekler gibi 58-68 gün hamilelik süreci geçirir. Hamlelik süreci veteriner hekim tarafından takip edilmelidir. Poodle köpekler bir kerede 2 - 4 yavru doğurabilir. Hamilelik döneminde Poodle köpeklerin daha fazla sevgiye ve şefkate ihtiyacı olabilir. Bazı Poodle köpekler ise daha sakin ve yalnız bir hamilelik süreci geçirmek isteyebilir. Her köpeğin hamilelik süreci farklı gelişebilir. Önemli olan hamilelik sürecinde köpeğin beslenme, bakım ve sağlıklı yaşam ortamına dikkat etmektir.

 

Poodle Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Poodle köpekler de tüm köpekler gibi sağlıklı ve kaliteli yaşamak için belli aşılar yaptırmaya ihtiyaç duyar. Poodle köpeklerin sağlıklı yaşaması için aşılarının zamanında yapılması önemlidir. Veteriner kontrollerinde farklı sağlık sorunlarına göre önlemler alınabilir. Poodle köpeklerin veteriner kontrollerine düzenli gitmesi önemlidir. Temel aşıların dışında yatkın olduğu sağlık sorunlarına karşı önlemler almak için veteriner kontrollerine önem vermek gerekir. Bu cins köpeklerin olması gereken temel aşıları şu şekilde sıralayabiliriz:

     
  • İç ve dış parazit
  • Corana Aşısı
  • Karma aşı
  • Bronshine aşısı
  • Kuduz aşısı

Poodle Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Mikroçip yasal düzenlemeler gereği tüm evcil hayvanlara takılmak zorundadır. Poodle köpekler de evcil hayvanlar olarak mikroçip takmalıdır. Mikroçip kullanılması evcil hayvanların kimliklendirilmesi ve tanınması için uygulama zorunluluğu getirilmiştir. Poodle köpekler de yavruyken mikroçip takmak zorundadır. Mikroçip yasal zorunluluk olduğundan takılmaması durumunda para cezası uygulanır.


  • Veterinarian
  • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

  • Veterinarian
  • Bakım ve Eğitim Desteği

  • Veterinarian
  • Şampiyon Kan Yavruları

  • Veterinarian
  • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Poodle Irkı Hakkında

  • Pets
  • Eğitilebilir

    İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

  • Pets
  • Evine Düşkün

    Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

  • Pets
  • Tüyleri Dökülmez

    Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

  • Pets
  • Oyuncak Sever

    Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

  • Pets
  • Arkadaşlık Kurar

    Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular