Victor

 • Cins: Yorkshire Terrier
 • Cinsiyet : Erkek
 • Doğum Tarihi : 14.06.2023
 • Renk : Standart
 • Kg: 1.50 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Boyutlarının çok farkında olmayan bu cins cesur, enerjik ve macerayı seven bir ırktır. Sahibine bağlı ve koruyucudur. İnatçı olanlara rastlansa da genellikle kolay eğitilebilirler.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Boyutlarının çok da farkında olmayan Yorkshire Terrierler cesur, enerjik ve macerayı seven bir ırktır. İnatçı Yorkshire Terrierler'e rastlansa da genellikle kolay eğitilirler. Sahibine bağlı ve koruyucudur. Soğuktan çabuk etkilenen Yorkshire Terrierler ev ortamında ideal bir köpektir.

 

Yorkshire Terrier köpek ırkı, geçmiş zamanlardan bu yana her zaman popüler ve sevilen köpek çeşitleri arasında yer alır. Yorkshire Terrier ırkının tarihinin yakın dönemlere dayandığı düşünür. Hatta bu köpek ırkının geçmişi 1800 yılların son dönemleri denebilecek kadar yakın zamandadır. Bu ırkın Kuzey İngiltere bölgesinde çalışan işçiler tarafından geliştirildiği düşünülür. Irkın geliştirilmesindeki amacın ise madenlerde bulunan sıçanlar başta olmak üzere çiftliğin çevresinde de görülen porsukların ve tilkilerin avlanmasıdır.

 

Yorkshire Terrier ırkını geliştirdiği düşünülen işçiler, bu süreçte kullandıkları köpeklere dair herhangi bir kayıt tutmadıklarından dolayı bu türün kökeni ne yazık ki muammadır. Tahmini olarak Yorkshire bölgesinde yer alan yün atölyelerinde çalışma amacıyla gelen İskoçyalıların yanlarında Skye ve Clydesdale dahil olmak üzere farklı terrierleri ile beraber getirdikleri düşünülür. Bu köpekler, uzun tüylere sahip olan Leeds Terrieri gibi bölgesel tip köpekler ile çiftleştirilmiştir. Malta Terrieri, siyah ya da ten rengi Manchester ve Dandie Dinmont Terrierlerinin bu kanlara katkıda bulundukları dahi düşünülür. İlk etapta bugünkü görüntüsünden daha büyük yapıda bir tür olan Yorkshire Terrier, seçici üretim teknikleri ile günümüzde boyutlara düşürülmüştür.

 

Yorkshire Terrier Irkının Köklü Geçmişi

Yorkshire Terrier köpek ırkının atası; Clydesdale ya da Paisler Terrier olarak bilinir. Bu tür ise Büyük Britanya'ya ait terrier cinsi bir köpek çeşididir. Ancak ne yazık ki günümüzde nesli tükenmiştir. Soyun devamı ise Yorkshire Terrier olarak devam eder. Paisley Terrier yani Yorkshire Terrier'in atası; o dönemlerde gösteri köpeği olarak yetiştirilirdi. Görünüm açısından ise bir avcı olarak kullanılırdı. Ancak temel amacı arkadaş ve gösteri köpeği olması idi. Paisley Terrier; son derece yumuşak, bir o kadar da güzel ve uzun ipeksi çift kat tüyleri ile dikkat çekerdi.

 

Paisley Terrier, Yorkshire Terrier ırkının geliştirilmesi amacıyla kullanıldı. Aynı zamanda Avustralya'da da Sky Terrier gelişiminin üzerinde son derece önemli bir etkisi vardı. 19. yüzyıl dönemlerinin sonuna doğru gelindiği zaman, Yorkshire Terrier ve Skye Terrier ile ilgilenilmeye başlanmıştır. Çünkü bu tarihlerde Paisley Terrierin popülerliği de ne yazık ki ayrı bir tür olarak tükenmeye başlamıştı. Paisley Terrier ya da yaygın olarak kullanılan adıyla Clydesdale Terrier; bir yandan da Glasgow Terrier veya Skye Terrier şeklinde biliniyordu.

 

Clydesdale Terrier ise Skye Terrier ailesinde yer alır. Ancak değişen şartlar ya da benzeri cinslerin çiftleştirilmesi sonucunda doğal uyum ürünü olmuştur. Ancak kesin olarak bu kökenin cinsini söylemek maalesef mümkün değildir. Bu ırk, birbirine benzer. Fakat vücut uzunluğu, boyut ve şekil açısından birbirinden farklı görünümleri sahiptirler. Yorkshire Terrier ise tüm bu ırkların karışımı halindedir. Günümüzde ulaşan bir tür olmayı da başarmıştır.

 

Yorkshire Terrier Nasıl Ortaya Çıktı?

Yorkshire Terrier ırkının geçmişi yakın olmasına rağmen kökenlerine dair tam anlamıyla resmi bir kayıt ne yazık ki yoktur. Bu cinsi, Skye Terrier ve Tan Toy Terrier ile melezlenip ortaya çıkar. İlk defa 1861 yılında düzenlenen bir gösteriye “Kırık Saçlı Bir İskoç Teriyeri” adı altında katılım sağlar. Daha sonra ise 1865 doğumlu olduğu bilinen Huddersfield Ben isimli bir köpek, popüler ve ilgi çeken gösteri köpeği olur. Bugünkü modern Yorkshire Terrier ırkının da babası olarak kabul edilir. British Kennel Club ise bu ırkı 1874 yılında kayıt altına alır. Daha sonra da 1898 senesinde İngiltere Yorkshire Terrier Irkı Kulübü kuruldu.

 

Yorkshire Terrier Irkı İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Yorkshire Terrierin geçmişi aslında tam anlamıyla bir muamma ile doludur. Haklarında fazla bilgi olmamak ile beraber elde edilen bilgilerin de netliği de tartışılır. Bilinen en yakın tarihinin 1800’lü yılların son dönemleri olduğu düşünülür. Atalarının süs köpeği görevi üstlendikleri, dış görünümlerinden kaynaklı olarak atılan bir iddiadır. Ancak günümüzde de çoğu zaman bu amaç kapsamında sahiplenmeleri yapılır.

 

Yorkshire Terrier köpek ırkının ilk ortaya çıktıkları dönemlerde korunma ve avlanma amaçları ile kullandıkları bilinen bilgiler arasında yer alır. O dönemlerde bulundukları çevredeki fare, porsuk ve tilkilerin çiftliklerden uzak tutulması amacıyla kullanılmışlardır. Bunu amaçla ilk olarak kullanan kesim ise İngiliz işçilerdir. Irkın kökenine dair ise tam anlamıyla yanıt veren herhangi bir resmi kayıt yoktur.

 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Yorkshire Terrier Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular