Devon Rex Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık : Erkek 3 - 4 Kg
  Dişi 2 - 3 Kg
 • Ortalama Yaşam : 9-13 yıl
BG 1
BG 1

Devon Rex Irkının Genel Özellikleri

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Devon Rex Cinsi

  Yetişkin bir Devon Rex, her ne kadar kafası ve göğsü geniş görünse de orta boyutta bir kedidir. Erkeklerin kemikleri normal boyutta olurken, dişilerin kemikleri ise biraz daha düşüktür. Bu nedenle bazı erkekler, dişilere göre çok büyük görünür. Devon Rex’in normal dışı bir görünüşü vardır. Kafası üçgen şeklidedir ve burnu gözlerin sağ altına doğru yönelmiş gibi görünmektedir. Gözleri geniştir ve kulakları aşırı büyüktür, tabanı geniştir ve kafasının büyük bir bölümünü kaplar. Bu kelebeksi kulaklar diğer ayırt edici yüz özellikleri ile birlikte bu türün bir yaratığa ya da cüce bir varlığa benzemesine neden olur. Devon Rex’in yumuşak ve kıvrımlı kürkü de normalin dışındadır. Devonların çoğunun kürkünün belirli bölümlerinde neredeyse hiç tüy yoktur. Özellikle yalayabildikleri bölgelerde hiç tüy olmaz. Kürkü hassastır ve taramak bile kürkün bütünüyle yırtılmasına neden olabilir. Devonların bıyıkları da aynı zamanda kırılır, çünkü bıyıkları da hassas yapıdadır.

 • Devon Rex Bakımı

  Devon tırmanmayı çok sever, o yüzden egzersiz yapmaları için kedi ağaçları ve tüneyebilecekleri bölümleri bulunmalıdır. Ancak bu türler aynı zamanda yemek yemeyi de severler, bu nedenle beslenmesi dikkatle kontrol edilmelidir.

 • Devon Rex Karakter Yapısı

  Devon Rex aktif ve enerjik bir türdür. Bu türler için tam olarak küçük bir palyaço denilebilir ve sahibine karşı büyüleyici bir oyuncu performansı sergileyerek insanları memnun eder. Elbette bunun için Devon bir teşekkür ve sevilmeyi bekler ve bu gibi tepkilere karşı mutlu olarak hırıltı sesi çıkarır.

 • Devon Rex Tüy Yapısı

  Devonlar güneşin altındaki sıcak konumları severler ve kışın da sıcak yerlerde yaşamaları gerekir. Devon asla fırçalanmamalıdır, çünkü kürkü çok hassastır. Bir kumaş ile kibarca ovulması onlar için yeterli olacaktır.

 • Devon Rex Kökeni

  Cornish Rex kedisi İngiltere’deki kedi gösterilerinde sergilenmeye başladığında merak konusu oldular ve resimleri gazetelerde sık sık görülmeye başlandı. Devon da Berly Cox resimlerden birini gördü. İlgisini çekti, çünkü kendisi kedi gruplarının bulunduğu bir bölgenin yanında yaşıyordu. Bu kedilerin de kıvrımlı kürkleri vardı. Cox, kıvrımlı kürke sahip bir yavru kedi dünyaya getirdi. Her ne kadar annesi tüyleri düz bir barınak kedisi olsa da bu yavru kedinin kıvrımlı tüyleri vardı, bu nedenle Cox da babasının bu kedi grubu içindeki sokak kedilerinden biri olduğunu düşündü. Bu kedinin adı Kirlee idi ve Devon Rex olarak bilinen soyun başlaması ile ün kazandı. Önceleri yetiştiriciler, hem Cornish Rex’in hem de Devon Rex’in kıvrımlı tüylerinin birbiri ile ilişki olabileceğini düşündü ve birbirlerini ile çiftleşmiş olduklarına ihtimal verdi. Bu çiftleşme gerçekleşmiş olsa da her defasında tüyleri düz yavru kediler dünyaya geldi. Kıvrımlı kürke sahip kediler de iki eşsiz yavru olarak belirlendi.

Devon Rex Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.