Maine Coon Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Maine Coon Irkının Genel Özellikleri

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Yaşadıkları ortama sorumluluk duyan bu ırk diğer kedilerle de iyi anlaşır. Dolgun tüy yapıları sayesinde tüm hava koşullarına uyum sağlayan Maine Coon’lar ıslanma hissi duymadıkları için suyla oynamayı da çok severler. Tüy bakımlarının aksatılmadan düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Maine Coon’lar beslenme konusunda kuru mamadan daha çok taze et ve balık yemekten hoşlanırlar.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Maine Coon Cinsi

  Tatlı bir ırk olan Maine Coon yaşadığı çevreye hemen ayak uydurabilen; kabarık, ipeksi tüylere sahip bir kedi türüdür. Maine Coon ırkı vücut yapısı olarak orta veya büyük olan bir ırktır. Erkekler dişilerden daha iri olur. Vücutları uzun vedikdörtgen biçimindedir; kuyrukları uzundur. Bu yüzden olduklarından daha iyi görünürler. Kemikleri güçlü, bedeni kaslıdır. Geçmişte dışarıda yaşayan ve haşereleri, zararlı bazı hayvanları evlerden uzak tutmak için kullanılan bir kedi ırkıdır. Kocaman kafalarının üzerine yerleşmiş uzun kulakları mevcuttur. Profilden bakıldığında gözlerinin altında hafif bir eğim vardır. Göğüs kısmı geniş; bacakları da kalındır. Tüyleri kabarık ve yoğundur ancak ipeksi bir özelliğe de sahiptir. Ancak tüylerinin asıl ilginç özelliği bacakların arkasında ve karın bölgesinde daha uzun; omuz kısmında daha kısa olmasıdır.

 • Maine Coon Bakımı

  Beslenmesi yeteri derecede kontrol altında tutulmazsa aşırı kilo alabilir. Uygun bir egzersiz odasının olması şarttır. Bunun yanı sıra, tırmanması için de bir yerde ya da ağaç olması onun için iyi olacaktır. İnteraktif oyunları sever ve ailenin her ferdi ile oyun oynayabilir. Büyük bir kedi ırkı olduğu için istemeden de olsa etrafındaki eşyalara çarpmak suretiyle zarar verebilir.

 • Maine Coon Karakter Yapısı

  Tarihte kullanılış amacına ve iriliğine rağmen tatlı ve kibar huylu bir kedi türüdür. Egzersiz yapabileceği bir yer olduğu müddetçe çevresine kolaylıklar uyum sağlar. Aile fertleri ile iyi geçinir. Hareket ettiğinde çıkardığı seslerden dolayı aslan kadar vahşi olduğunu düşünürsünüz ancak kuzudan pek de bir farkı yoktur.

 • Maine Coon Tüy Yapısı

  Günlük bakıma ihtiyaç duyar; tüylerinin birbirine dolanmaması için her gün taranmalı yada fırçalanmalıdır. Eğer bu işleme alışkınlarsa onlar için bir eğlence olur.

 • Maine Coon Kökeni

  Maine Coon uzun tüylü olmak suretiyle Amerikan yerlisi olan tek ırktır. Büyük ihtimalle bu ırkın başka ülkelere ulaşması İngiltere’ye giden bir denizci tarafından olmuştur. Bu şekilde İngiltere’ye ulaşan kediler gemiden geçici olarak inip oradaki başka kedilerle çiftleşmiştir. Bu şekilde kendilerine özgü bir ırk ortaya çıkmıştır. Maine Coon cinsinin gösterilerde kendini kanıtlaması ise New York’da 1895 yılında olmuştur. O dönemde Leo adında tekir Maine Coon ırkı en iyi kedi ödülünü almıştır.Boston kedi gösterilerinde Leo bütün ödülleri 1900 yılına kadar toplamıştır. 1900 yılında ise oğlu tarafından saf dışı bırakılmıştır. Bu yenilgiden hemen sonra İran kedisinin saltanatı başlamış ve Maine Coon ırkı cazibesini yitirmiştir. Son yıllarda ise Maine Coon popülaritesini kazanıp yeniden “Amerika’nın Kedisi” olmuştur.

Maine Coon Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.