Scottish Fold Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Scottish Fold Irkının Genel Özellikleri

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Scottish Fold, sakin, akıllı ve oyuncu olmasının yanında, düşük kulaklarıyla ünlenmiş bir ırktır. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmayan Scottish Foldlar’ın orta uzunluktaki tüylerini haftada bir iki kez fırçalamanız yeterli olacaktır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Scottish Fold Cinsi

  Scottish Fold bakımı kolaydır ve ailenin her ferdiyle uyumludur. Orta irilikte, kemikleri orta kalınlıkta, yuvarlak görünümlü bir kedi ırkıdır. Kafası yuvarlaktır, kulakları aslında yuvarlak değildir ancak katlanmış görüntüsü kulaklarının da yuvarlak olduğu izlenimi yaratır. Scottish Fold kelime grubu İskoç Kat demektir. Bu isim de kedi ırkının kendine özgü kulak özelliğinden gelir. Gözleri yuvarlak ve parlaktır. Bacakları ve kuyruğu yuvarlak gibi görünür.

 • Scottish Fold Bakımı

  Scottish Fold'un beslenme şekline dikkat edilmelidir. Vücudunun yuvarlaklığından da anlaşılacağı gibi aşırı kilo almaması gerekir. Diğer ırklar kadar haraketli değildir ve yemeyi sever; bu yüzden özellikle bu konuda özen gösterilmelidir. Form tutması için interaktif oyuna ihtiyaç duyar. Bakımı kolay olmakla birlikte oyunun bir parçası olarak fırçalanmaya da bayılır. Kuyruğu ile oynamayı sever. Kuyruğundaki sertlik fark edildiğinde hemen veterinere götürülmelidir.

 • Scottish Fold Karakter Yapısı

  Cazip, tatlı bir kedi türüdür. Bakımı kolaydır, uyumludur. Ailedeki her birey ile anlaşır. Kuyruğuna dokunurken çok dikkat edilmesi gerekir. Bazı kedilerin kuyruklarında sertlik olabilir; yanlışlıkla sert dokunuşlarda ise bu sertlik acı verebilir.

 • Scottish Fold Tüy Yapısı

  Tüylerinin bakımı kolaydır. Bazı durumlarda Scottish Fold ırkı kedilerin tüylerinin uzun olabilir ve bu kedilere Scottish Fold Longhair (İskoç Katlı Uzuntüy) denir. Uzun kıllı olanların tüyleri hassas olur ve düzenli bakım gerektirir.

 • Scottish Fold Kökeni

  Kıvrılmış kulaklı kediler antiktir. Ortaya çıkışı 1796 yılında olmuştur. O yıl İngiliz bir denizci bu kedilerden birini Çin'den gelirken yanında getirmiştir. Bununla birlikte Çin ikinci bir defa bu ırktan bir kedinin 1938'de gelmesine katkıda bulunmuştur. Ancak bildiğimiz gibi ilk Scottish Fold 1961'de Pertshire, İskoçya'da dünyaya gelmiştir. Kedinin ismi Susie idi. Daha sonra evcil kedi ırkı yada British Shorthair ırkı kedilerin kıvrık kulak şeklinde elde edilmesi amacıyla kullanılmıştır. Günümüzdeki her Scottish Fold'un atası Susie'dir. İlk izlerinin İngiltere'de olmasına rağmen, hiç bir zaman Amerika'daki kadar populer olmamıştır. Amerikalılar bu kedi ırkına aşıktır ve günümüzdeki güzelliğini ona kazandırmışlardır. Üremesi zor bir kedidir. Kıvrık kulaklı bir kedi başka bir kıvrık kulak ile çiftleştirilmemelidir. İzin verilen melezler Amerikan Shorthair ve British Shorthair'dir. Çiftleştirilen kedilerin ikisi de kıvrık kulaklı olursa, doğan yavru yürüme sıkıntısı çekebilir. Uygun şartlarda yapılan melezlenmede bile yavrular küçük olabilir; yavruların her biri kıvrık kulaklı olmayabilir.

Scottish Fold Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.