Alabay Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 69 - 82 cm
  Dişi 61 - 69 cm
 • Ağırlık : Erkek 55 – 80 Kg
  Dişi 40 – 45 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-15 yıl
BG 1
BG 1

Alabay Irkının Genel Özellikleri

Dev ırk olarak bilinen, sakin ve soğukkanlı olan Alabay çoban köpeklerinin en zekisidir. Yabancılara karşı daima tetikte olan Alabay’lar tehlike durumunda inisiyatif kullanmaktan çekinmezler. Dişilerine oranla erkek Alabaylar’ın insanlarla ve diğer ırklarla ilişkileri çok daha iyidir. 

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Dev ırk olarak bilinen, sakin ve soğukkanlı olan Alabay çoban köpeklerinin en zekisidir. Yabancılara karşı daima tetikte olan Alabay’lar tehlike durumunda inisiyatif kullanmaktan çekinmezler. Dişilerine oranla erkek Alabaylar’ın insanlarla ve diğer ırklarla ilişkileri çok daha iyidir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Alabay Cinsi

  Söz konusu aile ise sevgi dolu ve vefakar olurlar. Aile ile olabildiği kadar zaman geçirmek onları mutlu eder ve dost olurlar. Yaşı büyük çocuklarla ve diğer ev hayvanlarıyla iyi anlaşırlar. Bunların yanında kaba yapılarındna dolayı çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır; çünkü o oyunlar esnasında etrafındakilere istemeyerek zarar verebilir. Yabancılara ve diğer köpeklere şüpheci yaklaşırlar ve duruma göre hareket ederler. Sıkı, sağlam otoritelerini kuracak bir yönlendiriciye ihtiyaç duyarlar.

 • Alabay Eğitimi

  Orta Asya Çoban Köpekleri için sağlam bir lider kesinlikle olmalıdır. Bağımsız hisseden, akıllı köpeklerdir bu yüzden komutanın kimde olduğunun arada sırada hatırlatılması gerekir. Basti hareketlerin yanında koruma öğretilecekse çok az bir eğitimle bu halledilebilir.

 • Alabay Bakımı

  Konu taramaya geldiğinde çok az bakım gerektirirler. Çok az banyo ve fırçalanma ihtiyacı duyarlar ancak baharda tüy döktüklerinden dolayı bu dönemde ekstra fırçalanma ihtyaçları doğar.

 • Alabay Karakter Yapısı

  Akıllı, sakin ve korkusuz bir türdür. Doğaları gereği çoban köpeği özelliği gösterirler. Ailelerini ve sürülerini en iyi şekilde korurlar. Bu cinslerde her köpeğe düşen farklı bir görevin bulunduğu sosyal çevre işleyişi vardır. Bu yüzden aynı anneden doğan yavruları farklı bir çok yetenek ile görmek mümkündür. Asla geri çekilmez iddialı yapıları vardır ve yabancı köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Eğer Orta Asya Çoban Köpekleri çoban köpeği ve aile yoldaşı olacaksa yavruyken sosyalleştirilmeli ve bu konuda sıkı bir şekilde çalışılmalıdır.

 • Alabay Tüy Yapısı

  Uzun ve kısa olabilen gür tüye sahiptir, Alt tüy tabakası ise ağırdır. Renkleri beyaz, açık kahverengi, kırmızı, kahverengi, siyah beyaz olabilir ve yüzünde siyah maske şekli de olması muhtemeldir.

 • Alabay Egzersiz İhtiyacı

  Dev cins olduğu için hareket süresi kısıtlıdır.

 • Alabay Yaşam Ortamı

  Bu cinsler dışarıda olmayı severler. Çitli, büyük bir bahçenin olması gerekir. Çünkü fırsat verildiğinde gezerler. Küçük ve yetersiz alanlarda sıkılacaklarından dolayı eşeleme ve dişleme davranışları gösterebilirler. Uğraşacak işleri olduğunda çok mutlu olurlar. (Özellikle sürü koruyanlar)

 • Alabay Kökeni

  Orta Asya Çoban Köpeği 4.000 yıl öncesine dayanan eski bir türdür. Aynı zamanda Orta Asya Ovtçarka, Orta Asya Çoban Köpeği, Alabai, Türkmen Alabai,Sredneasiatskaia Ovtcharka olarak da bilinir. Kökeni hakkında çok bilgi çok azdır ancak Ural, Hazar Denizi, Anadolu ve Çin bölgeleri arasında olduğuna inanılır. Bu cinsin bir çok yeteneği vardır; çoban köpeği, döğüş köpeği, şahsi koruyucu olabilirler. Bu cins köpeklerin yaygın olduğu ülkelerde köpek döğüşleri hala milli bir gelenektir. Safkan Orta Asya Çoban Köpeği, Rus ordusunun çok miktarda köpeği devşirmesinden sonra neredeyse nesli tükenir hal alıyordu. Sadece çiftliklerde, bu cinsin mudavimi olanlar ve çobanlarda bulunabilirdi. Melez türe ise heryerde rastlamak mümkündü. Orta Asya Çoban Köpeğinin çok geniş çapta karakteristik özelliği olmasına rağmen türün standartında eksiklik göze çarpar. Tüy çeşidi, renk, ölçü bunların yanında kafa tipi konularında çok fazla değişiklik göstermesi alışılmış bir durumdur. Özel ve ilginç anatomileri vardır. Kaburga kemiğinin göğüs kemiğine bağlı olmaması (False Rib), esnek eklemler, kocaman bir boyun, özel kafa yapısı bu anatomiye örnek olabilecek niteliklerdir.

Alabay Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.