Bearded Collie Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 51 - 56 cm
  Dişi 50 - 55 cm
 • Ağırlık : Erkek 18 - 27 Kg
  Dişi 17 - 25 Kg
 • Ortalama Yaşam : 14-15 yıl
BG 1
BG 1

Bearded Collie Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Bearded Collie ırkını anlatıyor

cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Zıplamayı seven, heyecanlı ve heyecanını kuyruğunu neşe içerisinde sallayarak gösteren bir yapısı vardır. Hareketli bir yapısı bulunduğu için dış mekanda bakıma daha uygundur.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Bearded Collie Cinsi

  Bearded Collie enerjik, neşeli ve zekidir. Kendi soyu içerisinde bağımsız, sosyal ve aktif olarak değerlendirildiğinden ‘Class Clown’ ünvanını almıştır. Beardieler canlı, komik ve sevecendir. Büyük kafası, geniş dişleri ve uzun kaşlar altında büyük, hassas gözlere sahip büyük bir köpektir. Bearded Collie düz bir sırta ve genelde sallanan alçak, hafif eğimli kuyruğa sahiptir.

 • Bearded Collie Eğitimi

  Bearded Collieler çok hızlı öğrendikleri için kolay eğitilir ancak inatçı damarları da vardır. Kibar ve nazik bir tavır ile karşılaşması durumunda Bearded Collie cinsinden en olumlu tepki alınır. Sürüyü gütme, köpek atikliği ve rekabetçi sadakat görevleri gibi pek çok görevleri öğrenebilir. Sadakat eğitimi şiddetle tavsiye edilmektedir. Beardieler’e ev eğitimi vermek biraz zor olabilir.

 • Bearded Collie Bakımı

  Bearded Collie iyi derecede bakıma ihtiyaç duyar. Tüyleri haftada en az iki defa fırça ile geriye doğru yatırarak taranmalıdır. Bearded Collieler ortalama 14-15 yıl yaşar ve 5-9 arası yavru dünyaya getirir. Eklem iltihabı ve cilt hastalıklarına karşı hassas köpeklerdir.

 • Bearded Collie Karakter Yapısı

  Bearded Collie çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve yabancılarla iyi ilişkiler kurabilir. Yüksek enerji düzeyinden ve büyük boyutundan dolayı küçük çocukların yanında dikkat edilmelidir.

 • Bearded Collie Tüy Yapısı

  Bearded Collie’nin büyük ve sık tüyleri bu köpeğin özelliğini açıklamaktadır. Düz, uzun ve sert tüylerden oluşan olumsuz hava koşullarına dayanıklı dış kürkü ve yoğun, yünlü astar kürkü vardır. Çenesinin altındaki kaba tüyleri kalındır (bu yüzden ‘Bearded’(’Sakallı’) adını almıştır). Bearded Collie göğsünde, ağzında, kurtuğunda ya da ayaklarında ve bazı esmer noktalarındaki beyaz renklerle kahverengi gölgelere de rastlanabilir. Bearded Collieler genellikle gri ya da krem rengine yakın renkli renk bir kürk ile doğar ve zamanla bu kürk yetişkin halinde alacağı koyu renge döner.

 • Bearded Collie Egzersiz İhtiyacı

  Bearded Collie iyi derecede egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Yaşadığı bölgede uzun yürüyüşlere çıkarılmasından keyif alır. En olumlu ruh haline hergün yürüyüşe çıkarıldığında girmektedir. Bearded Collie’ler kapalı kapılar ardından kalmaktan hoşlanmazlar, bu nedenle apartmanda ya da küçük evlerde yaşamaya uygun değillerdir.

 • Bearded Collie Yaşam Ortamı

  Bearded Collie apartman hayatı için tavsiye edilmez. İç mekanlarda oldukça hareketlidirler ve orta büyüklükte bir bahçe onlar için yeterlidir. Bearded Collie dışarda uyuyabilir ve harika bir çiftlik köpeği olur. Fırtınalı ve yağmurlu ortamlara da uyumludurlar, çünkü bu köpekler her hava koşulunda dışarıda olabilirler. Bu köpekler her zaman dışarda olmayı tercih ederler.

 • Bearded Collie Kökeni

  Bearded Collie (Sakallı İskoç köpeği) (çenesinin altındaki tüyler kalınlaştıktan sonra ‘Beardie’ (’Sakallı’) olarak da anılmakta) köpeklerinin soyu, büyük olasılıkla 1514 yılında yerel İskoç köpekleri ile soyunun karıştığı İskoçya’ya getirilen altı tane Polonyalı Çoban köpekleri grubundan gelmektedir. Bu birleşmelerin sonucunda çok fazla yavrular dünyaya gelmiş, bu soy koyunların çobanlığını yapmış ve İskoç ovalarında sığırlara eşlik etmiştir. Bu köpeklere sahiplik ödülü verilmiş ancak sahipleri bu ödülleri verme konusunda isteksiz davranmıştır, ancak en sonunda 20. yüzyılda İngiltere ve Amerika’ya gönderilmişlerdir. Bayan G. Olive Willison adında bir kadın, bir Shetland çoban köpeği siparişi vermiş, ancak kendisine yanlışlıkla Keannie adında bir Bearded Collie verilmiştir. Bayan Willison bu köpeğin sakallarına hayran kalmış ve Jeannie’yi başka bir Beardie ile beslemeye başlamış. Bu iki köpek ise bu bahsi geçen cinsin soyunu başlatmıştır. Bearded Collieler, 1989 yılında dünyanın en büyük köpek gösterisi olan Crufts’taki gösteride en üst derecede yer alan ‘Potterdale Classic at Moonhill’ adındaki bir Beardie sayesinde ününü arttırmıştır. Ünlü Bearded Collieler arasında Cole, Disney yıldızı ‘Shaggy Dog’ ve Brady Bunch köpeği olan ‘Tiger’ vardır.

Bearded Collie Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.