Cane Corso Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 64 - 69 cm
  Dişi 58 - 61 cm
 • Ağırlık : Erkek 45 – 50 Kg
  Dişi 40 – 45 Kg
 • Ortalama Yaşam : 9-11 yıl
BG 1
BG 1

Cane Corso Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Rozet

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Cane Corso ırkını anlatıyor

cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Cane Corso; dayanıklı, iyi bir bekçi ve koruma köpeğidir. Ailesine sadıktır ancak mutlaka otorite kurulmalıdır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Cane Corso Cinsi

  Ailesine özellikle çocuklara karşı vefalı, uslu, uyumludur. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı saldırganlığını kontrol etmesini sağlamak amacıyla genç yaşta sosyalleştirilmelidir, nitekim eğitilmiş olsalar da tanımadıklarına karşı hep agresif hareketler göstermenin eşiğindedir. İri yarı, zayıf atletik görünümlüdür. V şeklinde kulakları; uzun, yayvan ağzı, kemerli boynu, belirgin alın stopu vardır.

 • Cane Corso Eğitimi

  Akıllı ve kolay eğitilebilir bir köpektir. Çok fazla şeyi çabucak öğrenme yeteneği vardır. Kendi tarzına uygun yaşayan bir hayvan olduğu için, köpek konusunda deneyimsiz kişiler bu cinsi almadan önce iki kere düşünmelidir. Cane Corso bütün aile üyelerini iyi tanımalıdır. İtaat eğitimi Cane Corso Mastiff için özellikle gereklidir.

 • Cane Corso Bakımı

  Çok fazla tarama gerektirmeyen köpeklerdir. Ara sıra ölü kılların giderilmesi için fırçalanmalıdır. Barınak ve sosyalleşme yeterli olduğu sürece dışarıda yaşamasında bir sakınca yoktur. Diğer büyük cins köpekler gibi Cane Corso da Kalça Diplezyasına yakalanma riski vardır. Şişkinlik olasılığından dolayı çok fazla beslenmemelidir ve öğün araları iyi ayarlanmalıdır. Ömürleri ise 10-11 yıldır.

 • Cane Corso Karakter Yapısı

  Çok yetenekli, sahibine bağlı, koruyucu ve akıllı bir köpektir. Eğitilmesi kolaydır. Bu özelliklerinin yanında çabuk kızan, tetikte ve kendinden emindir. Böylelikle iyi bir bekçi köpeği olabilir. Cane Corso Mastiff cinsleri agresif değildir ancak gerektiğinde sahiplerini korurlar. Acıya dayanıklı olmalarından dolayı kavga anında engellenemezler.

 • Cane Corso Tüy Yapısı

  Kısa, yoğun, dimdik tüyleri vardır. Renkleri ise siyah, gri, taba yada çizgili olabilir. Ağızları siyah yada gri olabilir. Göğsünde, ayaklarında siyah ve gri lekeler olabilir. Tüy dökümü hafif geçer.

 • Cane Corso Egzersiz İhtiyacı

  Cane Corso İtaliano atletiktir, günlük egzersize ihtiyaç duyar. Uzun koşu ve yürüyüşlere dayanıklı olmasından dolayı iyi bir arkadaştır. Çit ile çevrilmiş bir bahçe daha uygundur. Apartman hayatı yeterli alanı sağlayamayabilir.

 • Cane Corso Yaşam Ortamı

  Yeterli derecede egzersiz yapılırsa ev ortamında yaşayabilir. Bahçe ve açık alanda yaşayabilirse daha mutlu olacaktır.

 • Cane Corso Kökeni

  Cane Corso Italiano ( Italyan Mastiff ve Cane Corso Mastiff olarak da bilinir) İtalya'nın güneyinde ortaya çıkmış av ve savaş köpeğidir. Neapolitan Mastiff ve güçlü bür savaş köpeği olanRoman 'Canis Pugnac' cinslerinin soyundan gelir. Cane Corso ise biraz daha çevik, hafiftir. Askerler tarafından avcılık ve destek güç amaçlı kullanılmışlardır. Aynı zamanda boğa oyununda da yer almışlardır. Bu oyunda bağlı bir boğanın köpekler tarafından saldırılması vardır.1980 lerde nesli tükenme eşiğine gelmiştir ancak o günden sonra uluslarası çabalar sayesinde bu durumdan kurtulmuştur. İtalya'nın güneyinde ünlü bir cinstir.

Cane Corso Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.