Fransız (French) Bulldog Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 23 – 30 cm
  Dişi 23 – 30 cm
 • Ağırlık : Erkek 9 – 13 Kg
  Dişi 9 – 13 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-12 yıl
BG 1
BG 1

Fransız (French) Bulldog Irkının Genel Özellikleri

Sıcak ortamları çok sevmeyen, serin yerlerden hoşlanan French Bulldog, tek başına kalmayı sevmeyen duygusal bir ırktır.

Bulldog yani French Bulldog ırkı incelendiğinde bu cinsin kökeni için iki farklı gör0ş bulunduğu görülür. Öncelikli olarak bu ırkın Molossus ırkından türetildiği görüşü vardır. Sonrasında ise Peru'ya özgü olan Chincha ırkından türetildiği düşünülür. Bu ırkın ilk üretilme amacı Fransızlar tarafından İngiltere'deki boğa güreşlerinde kullanılmasıdır. Aynı zamanda kanlı sporlar için de yetiştirilen bir ırk halindedir. Daha sonraki süreçte kanlı sporlar başta İngiltere olmak üzere Avrupa genelinde yasaklanınca bu ırka olan ilgi azalır. Oldukça büyük olan bulldog köpek ırkının daha küçük boyda olması için daha küçük köpeklerle melezlenmeleri sağlanır. Böylece gerçekleştirilen bu çaprazlaşma işlemi sonrasında Fransız bulldog ırkı meydana gelir.

Bu ırkı üretme çabaları için ilk olarak 1880 senesinde Fransa'nın başkenti olan Paris'te bir ırk kulübü kurulur. Daha sonrasında yaklaşık 5 yıl sonraki süreçte French bulldog cinsinin tescili gerçekleştirilir. 1900'lü yıllara yaklaşırken bu ırk ilk kez resmi olarak Fransa'da tanınır. Özellikle halkın daha üst tabakaları tarafından bu ırk popüler bir hale gelir. Daha sonrasında Fransa'yı ziyaret eden Amerikalılar tarafından birkaç French bulldog Amerika'ya götürülür. 1910'lu yılların başında bu ırk Amerika'da da popüler köpek ırkları arasına girer. Bu ilgi nedeniyle yetiştirilmeye başlanan French bulldog ırkı Amerika'da da üretilmeye başlanır. Bu yönde kurulan Amerikan Kulübü tarafından bu ırk için gül kulak yerine yarasa kulak görüşü yaygınlaşır. Bu sayede bu köpek ırkının French bulldog tip tanımlamasına katkıda bulunulmuştur. 

Bulldog (French Bulldog) Köklü Geçmişi

Sahip olduğu küçük boyutlar nedeniyle oyuncak bulldog olarak da adlandırılan bu ırk Fransa'ya getirildikten sonra burada çok sevilir. Kısa sürede Fransa geneline yayılarak popüler olan bu ırkı yetiştirmek için birçok köpek yetiştiricisi ilgi gösterir. Daha sonra bu köpek yetiştiricileri tarafından Pug ve Terrier gibi köpeklerle çaprazlama işlemleri yapılır. Yapılan bu çaprazlama işlemleri neticesinde ortaya çıkan tüm diğer bulldog türklerinden farklı özellikte olur. Özellikle dik yarasa kulaklara belirgin bir şekilde sahip olması bu ırkı daha popüler hale getirir. 

Fransızlar tarafından bu köpekler Bouledogue Français yani French bulldog olarak adlandırılır. Aslen İngiltere'den gelmesine rağmen bu köpekler Fransa'da oldukça yaygınlaşır. Diğer taraftan Fransa'da dik ve yarasa kulaklığı olarak çoğaltılır. Bu durum uzun seneler boyunca bu ırkın gerçekten temsil edilmesinde gül kulak ya da yarasa kulak konusunda tartışmalara yol açar. 

Bulldog (French Bulldog) Nasıl Ortaya Çıktı?

French bulldog cinsinin ilk nasıl ortaya çıktığı merak edilir. Bu köpek ırkı ilk önce İngiltere Nottingham bölgesinde ortaya çıkmıştır. 1800'lü yılların ortasında ortaya çıkan bu ırk sahip olduğu küçük boyutlar nedeniyle dantel üreticiler tarafından ilgi görür. Daha sonra farklı İngiliz şehirlerinde de aynı ilgiyi gören bu köpek ırkı birçok dantel üreticinin Fransa'ya yerleşmesi nedeniyle Fransa'da göçmesi ile bir anda bu ülkede yaygınlaşmaya başlar.

Bulldog (French Bulldog) İlk Ne Olarak Kullanıldı?

1800'lü yılların son döneminde bu köpek ırkı özellikle elit kesimin dikkatini çeker. Ardından bu kesim tarafından daha çok sahiplenilir. Paris'te daha fazla fark edilen ve ilgi gören bu köpek cinsi şehir köpeği olarak insanların hayatına girer. Paris'teki kafe hayatında ve dans salonlarında görülen bu köpek ırkı birçok eğlencede sahiplerinin yanında götürülür. Dönemin pek çok ressamın tarafından French bulldog ırkı yapılan resimlerde tasvir edilir. Eğlenceli ve lüks hayatı seven süslü Fransız kadınları için bu ırk vazgeçilmez bir hale gelir.

Büyük bulldog türlerinin yerine daha küçük boyutlarda bir ırk elde etmek için üretilen French bulldog önceki türlerinin aksine kanlı sporlarda ya da boğa güreşlerinde kullanılmaz. Zaten ortaya çıkan yeni ırk küçük boyutlarda olduğu için bu amaçla kullanım için uygun değildir. Bunun yerine özel davetlerde ve şehir hayatında popüler bir şekilde kullanılır. Kökeni İngiltere gibi gözükse de aslında Fransa'da popüler olan bu köpek ırkı daha sonra tüm dünyada tanınır. Özellikle dik şekildeki kulakları ayırt edici bir özellik taşır. Bu özelliği sayesinde 19 yüzyılın son dönemlerinde hem Avrupa'da hem de Amerika'da şöhreti yayılan bir ırktır. Herkes tarafından beğenilen bir köpek cinsi olmasına rağmen bu cisim bakımı ve eğitimini üstlenmek herkesin harcı değildir. French bulldog olarak bulldog familyasında yer alan bu ırka ait köpekler günümüzde de hala artan bir ilgi ve sevgiye sahiptir.

Fransız Bulldog Davranış Özellikleri Nelerdir?

Fransız Bulldog ırkı kişilikleriyle bilinirler: sevgi dolu, dikkat çekmeyi seven ve genellikle sahiplerine son derece bağlıdırlar. Bu köpekler, enerjileri düşük ila orta seviyede olduğundan, apartman yaşamı için mükemmeldir. Ancak, sosyal canlılar oldukları için yalnız bırakıldıklarında anksiyete yaşayabilirler. Erken yaşta sosyalleşme, bu köpeklerin diğer evcil hayvanlar ve insanlarla iyi geçinmelerini sağlamada hayati öneme sahiptir.

Fransız Bulldog ırkı ile sık karşılaşılan davranış problemleri arasında inatçılık, yeme bozuklukları ve aşırı havlama bulunabilir. Sabırlı ve tutarlı bir eğitim yöntemi, bu sorunların üstesinden gelmede en etkili yoldur. Özellikle pozitif pekiştirme, bu ırkın öğrenme stilini destekler ve istenmeyen davranışları azaltmada yardımcı olabilir.

Fransız Bulldog ile Sık Karşılaşılan Davranış Problemleri ve Çözümleri

Fransız Bulldog ırkı, sevgi dolu ve sakin mizaçlarıyla tanınsalar da, bazı yaygın davranış problemleriyle karşılaşabilirler. Bu problemler arasında aşırı havlama, çiğneme, inatçılık ve hatta bazen agresif davranışlar yer alır. Bu davranış problemlerinin çoğu, köpeğin yeterince egzersiz yapmaması, sıkılması veya yeterli dikkat ve eğitim almamasından kaynaklanabilir.

Çözüm olarak, düzenli egzersiz ve zihinsel uyarım sağlamak önemlidir. Fransız Bulldoglarınızı günde en az bir kez uzun yürüyüşlere çıkarmak, zihinsel olarak uyarıcı oyunlar oynamak ve eğitim seansları düzenlemek, bu davranış problemlerini azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıca, köpeğinizin inatçı davranışları karşısında sabırlı olmak ve olumlu pekiştirmeyi kullanmak, istenen davranışları teşvik eder. Eğer davranış problemleri devam ederse, profesyonel bir köpek eğitmeninden yardım almak, özellikle agresif davranışlar gibi daha ciddi sorunlar için önemlidir.

Fransız Bulldog Irkı Beslenme ve Diyet Önerileri

Fransız Bulldog köpek ırkı sağlıklı ve dengeli bir diyetle beslenmeleri gerekmektedir. Bu köpekler, kilo almaya meyilli olduklarından, kalori alımlarının gözetilmesi önemlidir. Yüksek kaliteli kuru köpek maması, bu ırkın beslenme ihtiyaçlarını karşılamada genellikle yeterlidir, ancak her köpeğin bireysel ihtiyaçları farklı olabilir.

Fransız Bulldog köpek ırkı için yasaklanmış ve tehlikeli gıdalar arasında çikolata, üzüm, soğan ve avokado gibi, köpekler için zehirli olan maddeler yer alır. Bu gıdalardan kaçınmak, köpeğinizin sağlığını korumada kritik öneme sahiptir. Ayrıca, alerji veya hassasiyet gösterebilecekleri gıdalara karşı dikkatli olmak önemlidir. Düzenli veteriner kontrolleri, beslenme planının köpeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmanızı sağlar.

Fransız Bulldog Köpek Irkı Bakım Önerileri

Fransız Bulldog köpek ırkı nispeten düşük bakım gerektiren bir ırktır, ancak özel ihtiyaçları vardır. Deri kıvrımları, bu ırkın karakteristik özelliklerinden biridir ve düzenli olarak temizlenip kurulanmalıdır. Bu, deri enfeksiyonları ve tahrişlerin önlenmesinde önemlidir. Özellikle sıcak ve nemli havalarda, deri kıvrımlarının arasındaki nem, enfeksiyonlara yol açabilir.

Tüy bakımı da Fransız Bulldoglar için önemlidir. Kısa tüyleri az bakım gerektirse de, düzenli fırçalama, ölü tüylerin çıkarılmasına ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, düzenli tırnak kesimi ve diş temizliği, genel sağlık bakımının önemli unsurlarıdır.

Fransız Bulldog Irkı Deri Sağlığı Bakımı

Fransız Bulldog köpek ırkının deri sağlığı, onların bakımında özel dikkat gerektiren bir konudur. Deri kıvrımları, nem ve kir birikimine yol açabilir, bu da mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Deri sağlığını korumak için, bu kıvrımları düzenli olarak temiz ve kuru tutmak gerekir. Hafif bir nemlendirici veya özel bir köpek deri temizleyici ile haftada birkaç kez temizlemek, enfeksiyon riskini azaltabilir. Ayrıca, cildin tahriş olmasını önlemek için kıvrımlar arasını yumuşak bir bezle kurulamak önemlidir.

Fransız Bulldog Irkı Tüy Bakımı

Fransız Bulldog köpek cinsi kısa tüylere sahiptir ve bu, onların bakımını görece kolaylaştırır. Ancak, düzenli fırçalama, ölü tüylerin ve cilt altındaki kirin temizlenmesine yardımcı olur, aynı zamanda tüy dökülmesini de azaltır. Haftada birkaç kez kullanılacak yumuşak bir fırça, tüylerin sağlıklı görünmesini sağlar. Yıkanma, sadece gerçekten gerekli olduğunda yapılmalıdır, çünkü sık yıkama cildin doğal yağlarını azaltabilir ve tahrişe yol açabilir. Köpeğinizin tüy ve cilt sağlığını korumak için köpekler için özel üretilmiş şampuanlar kullanılmalıdır.

Fransız Bulldog Köpek Irkı Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Fransız Bulldog köpek ırkı zeki ve öğrenmeye istekli köpeklerdir, ancak aynı zamanda inatçı olabilirler. Temel itaat eğitimi, onların sosyal canlılar olmalarını ve çevrelerindeki dünyayı anlamalarını sağlar. Komutları erken yaşta öğretmek, hem köpeğinizin güvenliğini hem de etrafındakilerin güvenliğini sağlar.

Eğitimde sık yapılan hatalardan biri tutarsızlık ve sabırsızlıktır. Fransız Bulldoglar, olumlu pekiştirme ve sabırlı bir yaklaşımla en iyi şekilde öğrenirler. Cezalandırma yerine, doğru davranışları ödüllendirmek, onların güvenini kazanmanın ve istenen davranışları teşvik etmenin anahtarıdır.

Fransız Bulldog Irkı Temel İtaat Eğitimi

Fransız Bulldog köpek ırkı için temel itaat eğitimi çok önemlidir ve erken yaşta başlamalıdır. "Otur", "Bekle", "Gel" gibi temel komutlar, köpeğinizin güvenliğini sağlamada ve onunla olan iletişiminizi güçlendirmede önemlidir. Eğitim seansları kısa ve eğlenceli tutulmalıdır, çünkü bu ırk sıkılmaya veya dikkati dağılmaya meyillidir. Ödül bazlı eğitim yöntemleri, bu ırkın motivasyonunu yüksek tutar ve öğrenmeyi teşvik eder.

Fransız Bulldog Irkı Eğitiminde Sık Yapılan Hatalar

Fransız Bulldog köpek ırkının eğitiminde yapılan sık hatalar arasında, gereğinden fazla sertlik veya tutarsız komutlar bulunur. Bu ırk, olumsuz yöntemlere karşı duyarlıdır ve sert disiplin, inatçılık veya isteksizlik gibi olumsuz davranışlara yol açabilir. Eğitimde sabırlı olmak ve pozitif pekiştirmeyi kullanmak, bu hatalardan kaçınmanın anahtarıdır. Ayrıca, köpeğinizin bireysel öğrenme hızını ve ilgi alanlarını dikkate almak, eğitim sürecini hem sizin hem de köpeğiniz için daha keyifli hale getirebilir.

Fransız Bulldog Cinsinde Karşılaşılan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Fransız Bulldoglar genetik olarak bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Solunum sorunları, özellikle brakisefalik (kısa burunlu) ırklar için tipiktir ve sıcak havalarda aşırı ısınmaya dikkat edilmesi gerektiği anlamına gelir. Kalp sorunları, eklem hastalıkları ve deri sorunları da bu ırkta görülebilir.

Sağlık sorunlarına karşı önleyici tedbirler, düzenli veteriner kontrolleri ve aşılarla başlar. Ayrıca, köpeğinizin ideal kilosunu koruması, birçok sağlık sorununun önlenmesinde yardımcı olabilir. Yaşlanırken, Fransız Bulldoglar artrit ve görme sorunları gibi yaşa bağlı sorunlar geliştirebilir. Bu nedenle, yaşlı köpeklerin özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bakım yapılması önemlidir.

Fransız Bulldog Cinsinde Karşılaşılan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Fransız Bulldog köpek ırkı genetik yapıları nedeniyle bazı sağlık sorunlarına daha yatkındır. Bu sağlık sorunları arasında brakisefalik sendrom (kısa kafatası yapısı nedeniyle solunum sorunları), kalp sorunları, deri enfeksiyonları, eklem rahatsızlıkları ve alerjiler sayılabilir. Ayrıca, bu ırk sıcağa karşı çok hassastır ve aşırı sıcak havalarda kolayca ısınabilir, bu nedenle ısıyla ilgili sağlık sorunlarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Fransız Bulldog Sağlık Sorunlarına Karşı Önleyici Tedbirler

Fransız Bulldog köpek ırkı sağlık sorunlarına karşı önleyici tedbirler almak, onların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilir. Bu tedbirler arasında düzenli veteriner kontrolleri, aşılar ve parazit önleme programları yer alır. Ayrıca, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, obezite gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde önemlidir. Sıcak havalarda, bu ırkın aşırı ısınmamasına özellikle dikkat edilmesi ve serin, gölgelik alanların sağlanması gerekir.

Fransız Bulldog Yaşlanırken Karşılaşılabilecek Sorunlar

Yaşlanan Fransız Bulldoglar artrit, görme ve işitme kaybı, kalp hastalıkları ve böbrek sorunları gibi yaşa bağlı sağlık sorunları geliştirebilir. Yaşlı köpeklerin özel ihtiyaçlarını karşılamak için, veterinerinizle düzenli olarak görüşmek ve onların diyetini, aktivite seviyelerini ve sağlık bakımlarını yaşlarına uygun şekilde ayarlamak önemlidir. Yumuşak yataklar ve kolay erişilebilir su kaynakları sağlamak, yaşlanan köpeğinizin konforunu artırabilir.

Fransız Bulldog Irkı Aktivite Önerileri

Fransız Bulldoglar düşük ila orta derecede egzersiz gereksinimleri olan köpeklerdir. Aşırı sıcakta uzun süreli yoğun aktivitelerden kaçınmaları gerekir, ancak düzenli, hafif egzersizler sağlık ve mutlulukları için önemlidir.

Fransız Bulldog Irkı Eğlenceli Oyun ve Egzersiz Fikirleri Nelerdir?

Fransız Bulldog köpek ırkı için eğlenceli oyun ve egzersiz fikirleri arasında kısa yürüyüşler, hafif çekişme oyunları ve zeka oyuncakları ile oynamak bulunur. Bu aktiviteler, köpeğinizin fiziksel ve zihinsel olarak uyarılmasını sağlar. Ayrıca, serin havalarda yapılacak hafif koşuşturma oyunları veya bahçede güvenli bir alanda serbestçe dolaşmaları, onların enerjilerini sağlıklı bir şekilde atmasına yardımcı olur. Oyun seansları sırasında, köpeğinizin aşırı ısınmadığından ve yorulmadığından emin olmak için dikkatli olun.

Fransız Bulldog Irkı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

French Bulldog çok havlar mı?

Fransız Bulldoglar, genellikle aşırı havlamayan bir ırktır. Ancak, yabancılara veya alışılmadık durumlara tepki olarak havlayabilirler. Eğitim ve sosyalleşme, gereksiz havlamayı azaltmada etkili olabilir. Köpeğinizin havlama davranışını anlamak ve uygun şekilde yönetmek için, onları dikkatli bir şekilde gözlemlemek önemlidir.

Fransız Bulldog evde yalnız kalır mı?

Fransız Bulldoglar, sahiplerine oldukça bağlı canlılar olduklarından, uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Ancak, uygun şekilde eğitildiklerinde ve yalnız kalacakları süre boyunca rahat ve güvende hissettiklerinde, kısa süreler için yalnız kalabilirler. Uzun süre yalnız bırakılmadan önce, köpeğinizin yalnız kalma süresini kademeli olarak artırmak faydalı olabilir.

Fransız Bulldoglar apartman yaşamı için uygun mudur?

Evet, Fransız Bulldoglar genellikle apartman yaşamı için çok uygundur. Düşük ila orta derecede egzersiz ihtiyaçları ve nispeten sakin doğaları, onları apartman dairesinde yaşamak için ideal kılar. Ancak, düzenli egzersiz ve zihinsel uyarımın önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Fransız Bulldoglar sıcak hava koşullarına nasıl tepki verir?

Fransız Bulldoglar, brakisefalik (kısa burunlu) yapıları nedeniyle sıcak hava koşullarına karşı hassastır. Yüksek sıcaklıklar, onlar için hızla tehlikeli olabilir. Sıcak havalarda, köpeğinizi serin tutmak, aşırı ısınma ve ısı stresi risklerini azaltmak için önlemler almak önemlidir. Bu önlemler arasında, günün serin saatlerinde egzersiz yapmak, her zaman gölge ve taze su sağlamak ve asla araç içinde yalnız bırakmamak yer alır.

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

French Bulldog ufak boyutlara sahip olmasına rağmen kaslı ve dayanıklı bir yapısı mevcuttur. Kilosuna rağmen hareketli ve oyuncu bir karakteri bulunmaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Fransız (French) Bulldog Cinsi

  French Bulldog fiziki anatomiolarak yayvan kafa yapısı, yuvarlak ve sivri dikkat çekici bir kulak yapısı mevcuttur. Çember ve kaslı bir vücuda sahip olup bacak ile kuyruk yapısına sahiptir. Burun yapısı basık olduğu için horlama durumu gerçekleşebiliyor. Sıcaklar ile arası iyi olmayan bir ırktır.

 • Fransız (French) Bulldog Eğitimi

  Sıkı ve otoriter bir eğitim verilmelidir. Karakteriksel olarak biraz inatçı olabiliyorlar. Bundan dolayı eğitimlerindeki ses tonu önemlidir. Eğitimlerinde profesyonel yardım almak bu eğitim dönemlerinin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

 • Fransız (French) Bulldog Bakımı

  Kısa tüylü olduğu için kauçuk tarak ile taranmalıdır. Yüz ve kuyruk kısmı kat kat veya kıvrık olabildiği için özel losyon sürülmeli ve temizlenmelidir.

 • Fransız (French) Bulldog Karakter Yapısı

  Sevecen, hassas ve korkusuzdur. Yüz ifadesi ne kadar sert gibi gözüksemesine rağmen mutlu bir karakteri vardır. French Bulldoglar aktif ve oyuncu bir karaktere sahiptir.

 • Fransız (French) Bulldog Tüy Yapısı

  Düz, kısa ve parlak bir tüy yapısına sahiptir. Daha önceden sadece iki rengi olan siyah ve siyah-beyaz rengi daha çok bilinirdi. Fakat bu ırkın günümüzde diğer renkleri olan Black And Tan, çikolata, lila ve blue renkleri de artık bilinmektedir. Ayrıca blue rengi Avrupa da en popüler olan rengidir.

 • Fransız (French) Bulldog Egzersiz İhtiyacı

  Burun yapıları basık olduğu için diğer ırklara nazaran daha çabuk yorulmaktadır. Bazen heyecanlandıklarından dolayı daha çok koşma eylemi gösterebilirler. Bundan dolayı egzersizi kolaylıkla tamamlanmaktadır.

 • Fransız (French) Bulldog Yaşam Ortamı

  Burun yapıları basık ve hassas cilde sahip oldukları için sıcak ortamlar yerineserin ortamları daha çok tercih ederler. Apartman yaşantısına uygun bir ırktır

 • Fransız (French) Bulldog Kökeni

  Fransız Bulldog cinsi köpekler boğa dövüşü (zincirlenmiş boğa yada ayıya bir yada daha fazla köpeğin saldırdığı spor) için yetiştirilmiş olan İngiliz Bulldog türünden ortaya çıkmıştır. Fransız Bulldoglar (Bouledogue Francais yada Frenchie) Endüstri Devrimi süresince işçilerin küçük Bulldogları İngiltere'den Fransa'ya getirmesiyle populeritesi artmıştır. Fransızlar İngilizlerin aksine dik yarasa kulaklı, küçük yapılı, uysal yaratılışta olan köpekleri tercih etmişlerdir.Fransız Bulldoglar yüksek tabaka insanlar arasında populer olmuş; zengin yolcular tarafından Amerikaya geri götürülmüş ve harika köpek gösterileri sayesinde yaygın bir moda haline gelmiştir.

Fransız (French) Bulldog Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Bulldog (French bulldog) bakımı zor mu diye sorulduğu zaman pek çok köpek cinsine göre daha kolay bakımı olduğunu söylemek mümkündür. Kısa tüylü bir köpek cinsi olması nedeniyle haftada ortalama bir kez taranıp fırçalanması yeterli olur. Görünüşüne rağmen son derece sakin ve akıllı bir köpektir. Bununla birlikte hayat dolu olması ile bilinen köpek cinsi oldukça uysaldır. Sahiplenilen andan itibaren neşe dolu hareketleri olan bu köpeğin enerjisi son derece yüksektir. Bu yüzden sahipleri tarafından sürekli ilgi gösterilmesini ve oyun oynamayı isterler. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak ekstra fazla bir şey yapmadan bu köpek cinsinin bakımını gerçekleştirmek mümkündür. Bu özelliklere dikkat ettikten sonra French bulldog cinsi köpeğe kolay bir şekilde bakılabilir.


French bulldog cinsi köpeklerin apartmanda beslenip beslenemeyeceği de merak konusudur. Bu cinse mensup olan köpek, son derece uysal ve sessiz bir köpek cinsidir. Gereksiz yere saldırmaz ya da havlamaz. Bu yüzden apartmanda bulldog yani French bulldog köpek cinsini beslemek doğru seçim olur. Çünkü bu ırk, apartman yaşamı için son derece uygun bir mizaca sahiptir. Eğer çok uzun süreler yalnız bırakmak gerekiyorsa bu durumda French bulldog cinsi köpeklerde havlama gözükebilir. Bu yüzden sürekli ilgi gösterebilecek bir durum bulunuyorsa bu köpek cinsi apartmanda beslenebilir. Bu köpek cinsi ayrıca çocuklar için de çok iyi bir oyun arkadaşı olur. Çocukların sosyalleşmesine de büyük katkıda bulunan köpek türü bu açıdan da zararsız olduğu için apartmanda beslenebilir.


Bulldog köpek cinsinde gereksiz yere saldırma ya da havlama eğilimi bulunmaz. Bu köpek cinsinin uyku sırasında horlaması, genel olarak havlamasından daha çok ses çıkarır. Cesur ve bekçilik yeteneği bulunan bir cins olmasına rağmen aşırı havlayan bir cins değildir. Fazla havlamaması sebebiyle de özellikle ev/apartman yaşantısına uygun bir köpek sahiplenmek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında yer alır. Havlamamasına rağmen zaman zaman homurtu ve inleme şeklinde sesler de çıkartabilir. Eğer sonradan aileye katılacak bir evcil hayvan bulunuyorsa buna karşı bazı reaksiyonlar göstererek havlayabilir. Bu köpek cinsi en az havlayan köpek cinsleri arasında yer alır.


French bulldog cinsi köpek besleyen ya da beslemek isteyen kişiler için bu türün ne yediği konusu da son derece önemlidir. French bulldog cinsi köpekler için hangi tür yemi tercih etmeliyim sorusuna cevap arayan çok sayıda hayvan sever bulunur. Bu cins köpekler için küçük ırklara özel olarak üretilmiş olan köpek mamaları tercih edilmelidir. Yüksek kaliteli ve küçük ırkları uygun köpek mamaları üreten çok sayıda önemli firma vardır. Farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için bu köpek cinsinin sağlıklı bir şekilde beslenmesine önem gösterilmelidir. Bunun dışında French bulldog köpekler, ev yemeği de tüketebilir. Fakat ev yemeği konusunda her gıdayı tüketmemeleri gerekir. Kısa araştırmalar yaparak bu köpek cinsi için yararlı olan gıdalardan oluşan ev yemeklerini almaları sağlanabilir.


French bulldog, son derece yüksek enerjili bir köpek cinsidir. Bu nedenle onların gerekli enerjiyi sağlamaları adına belli bir süre uyumaları gerekir. Özellikle yavruluk dönemlerinde neredeyse günün tamamını uykuda geçirdikleri görülür. Yavru French bulldog köpekleri günde neredeyse 18 saat uyuyabilir. Yaş ilerlemeye ve yetişkinliğe adım atmaya başladıktan sonra French bulldog ırkı köpekleri için uyku saatleri de azalır. Ortalama yetişkin bir French bulldog günde 12 saat civarı uyku düzenine sahiptir. Günün yarısını uyuyarak geçiren yetişkin French bulldog köpekleri birkaç saat oyun oynayıp ve etrafta dolanıp kendini sevdirerek 24 saati tamamlar. Her ne kadar uyku düzeni gereği 12 saat civarı uysa bile bunun sabit bir periyodu yoktur. Çünkü bu köpek ırkı günün herhangi bir saat diliminde de uyumayı tercih edebilir. Sahip olduğu burun yapısı yüzünden horlayan bu sevimli köpek cinsi bazen gözleri açık bir şekilde de uyuyabilir.


French bulldog ırkının ısırma eylemleri pek çok farklı neden yüzünden olabilir. Eğer yavruluk döneminde bunu yapıyorsa, aslında bu saldırganlık refleksi gibi gözükebilir. Ancak bu son derece normal bir durumdur. Bu ısırma refleksi, aslında köpeğin gelişimini sürdürme ve büyüme sürecinin bir aşamasıdır. Öncelikli olarak köpeğin neden ısırdığını tespit etmek gerekir. Çünkü bu durum stres nedeniyle olabileceği gibi köpeğin bunu bir oyun zannetmesi sebebiyle de ortaya çıkabilir. Ayrıca kendini koruma içgüdüsü yüzünden de bu tarz tepkiler vermesi görülebilir. Bu bir sorun haline geldiğinde ise çözüme kavuşturmak için öncelikli olarak köpeğin kendini güvenli hissetmesini sağlamak gerekir. Diğer taraftan yavru köpeklerde diş çıkarma sırasında da kaşıntı nedeniyle ısırma refleksi görülür. Köpeğe diş çıkarma sürecinde çiğneme ödülü ya da benzeri oyuncaklar vererek bu durum sorun olmaktan çıkarılabilir. Eğer köpeğe gerektiği kadar ilgi gösterilmiyorsa yine sahibinin dikkatini çekme amacıyla da ısırabilir.


French bulldog köpekler için tuvalet eğitimi de son derece önemlidir. Tuvalet alışkanlığını sağlamak için çok küçük yaşlarda buna başlamak gerekir. Hem sabırlı hem de pozitif bir şekilde bu sürece devam etmek, kısa süre içerisinde tuvalet eğitimini tamamlamayı mümkün kılar. French bulldog köpeğinin tuvalet ihtiyacını dışarıda yapması isteniyor ise son derece sıkı bir takip ile birlikte düzenli olarak dışarı çıkarılması gerekir. Tuvaletini doğru yaptığı zaman ise ona olumlu bir şekilde tepkiler vererek istenilen sonucu almak mümkündür. Dışarıda tuvalet için belirlenen bir alana birkaç saat arayla uyku öncesi ve sonrası ya da yemeklerden sonra birlikte gidip tuvaletini yapması sağlanabilir. Dışarıya tuvalet için çıkarıldığı zaman ortalama yarım saat boyunca beklemek, olumlu geri dönüşler alınmasını sağlar. Bu şekilde davranışlar sergilenmesi halinde tuvalete giderken köpeğin rahat olması da sağlanmalıdır. Köpeğe bu alışkanlığı ve düzeni aktardıktan sonra tuvalet eğitimini kavradığını görmek mümkündür.

French Bulldog ırkı da tüm köpek cinsleri gibi bazı içgüdüler ile doğar. Buna rağmen French bulldog köpeklerinin yüzmesini beklemek kısa ayaklı olmaları nedeniyle her zaman mümkün değildir. Kısa bacaklara sahip olması yüzünden su üzerinde kendilerini itme aşamasında başarılı olmaları bazen zorlu hale gelir. Diğer taraftan sudan korkan ve suya girmek istemeyen French bulldog köpekleri de olabilir. Bu yüzden birden suyun içerisine atmak yerine yavaş yavaş suya alıştırmak daha doğru bir olur. Çünkü bazı köpek cinslerinde yüzücülük geni bulunmasına rağmen sudan korkma gibi durumlar da görülür. Yağan yağmurdan ya da akan sudan korkan köpeklerin havuz veya denize girerken korkmamalarını beklemek abes olur. Bu yüzden köpeği düşünerek yavaş ve sabırlı bir şekilde hareket etmek gerekir. Böylece köpeğin denize alışması daha kolay olur.


Köpekler için tüy dökme sorunu en büyük problemler arasında yer alır. Özellikle yaşam alanlarını köpekler ile paylaşılması durumunda aşırı tüy dökümü nedeniyle ortamda bulunan diğer insanların rahatsız olması yüksek ihtimaldir. French bulldog cinsi köpekler, sahip oldukları kısa kürk nedeniyle bu konuda son derece avantajlıdır. Fazla tüy döken bir köpek olmaması nedeniyle çok sayıda kişi tarafından tercih edilirler. Fazla bakım ihtiyacı da bulunmayan bu köpek cinsini haftada bir kez taramak yeterli olur. Orta sertlikte bulunan bir fırça ile tarama ve fırçalama işlemlerini yaparak tüy dökme konusunda istenilen sonuç alınabilir. Bu durum, dökülen tüylerin köpeğin vücudundan uzaklaştırılmasını sağlarken dökülmelerini de azaltır. Aynı zamanda köpeğin güzel ve iyi bir şekilde görünmesini de sağlar. French bulldog köpeklerde genelde orta seviyede tüy dökme görülür. Mevsim geçişleri yaşanırken bu dökülme oranında artış olabilir. Böyle durumlarda fırçalama sıklığını artırmak daha verimli sonuç alınmasını sağlar.


French bulldog ırkı her ne kadar adını Fransa'dan alsa da aslında İngiliz kökenli bir köpek cinsidir. Başlarda İngiltere'de yeteri kadar ilgi görmeyen bu köpek cinsine, Fransa'ya götürüldükten sonra burada özellikle üst tabaka tarafından yoğun ilgi duyulur. Bulldog cinsi köpeklerin daha minyatür halini elde etmek için terrier ve pug cinsi köpeklerle çaprazlama yapılmıştır. Ardından da bu cins ortaya çıkmıştır. Bu cins, aslında ilk başlarda gül kulaklı bir köpek olarak bilinse bile daha sonraki süreçte üretiminde dik yarısı kulak olarak dikkat çeker. Yaşanan bu değişimin ardından bu cihaz French bulldog cinsi köpekler hızla çoğaltılır. Daha sonraki süreçte Amerika'ya da gönderilen bu köpekler buradaki en popüler köpek türleri arasında yer alır. Safkan bir ırk olarak üretilmesinin yanı sıra French bulldog ırkı, başka köpek cinsleri ile çiftleştirilerek yeni türler elde edilebilen bir türdür.


French bulldog köpeklerinin ulumasının birçok farklı nedeni olabilir. Bazen az bazen çok olarak görülen ulumaların nedenleri arasında iletişim konusu ön plana çıkar. Diğer köpeklerle iletişim kurma amacıyla uluma görülür. Aynı zamanda etrafındaki insanları tehlikeler açısından uyarma amacıyla da uludukları görülür. French bulldog uluma nedenleri arasında ilgi çekme isteği de vardır. İnsanların bu duruma anında tepki vermesi ve hızlı reaksiyon göstermesi nedeniyle French bulldog köpeklerde bu durum görülür. Bu konudaki bir diğer uluma nedeni bölge korumacılığıdır. Köpekler için içgüdüsel bir iletişim yöntemi olan uluma French bulldog ırkında da bulundukları ve yaşadıkları alanı koruma amacıyla kullanılır. Böylece bulundukları alan için buranın sahibi benim mesajı verirler.

Bunların dışında evde tek başına kaldıklarında ayrılma kaygısı nedeniyle French bulldog köpeklerde uluma durumu görülür. Aslında bu durum, bütün köpeklerde oluşan bir reflekstir. Özellikle ayrılık endişesi yaşandığı zaman ortaya çıkar. Sağlık sorunları söz konusu olduğunda yine uluma şeklinde bunun ifade edilmesi de mümkündür. Diğer taraftan etrafta bulunan yüksek seslere tepki vermek ve reaksiyon göstermek adına French bulldog köpekler tarafından uluma tercih edilir.


French bulldog köpeklerin dişi ya da erkek olduğuna ayırmak için belli özellikleri kontrol edilmelidir. Yavru köpeklerde buna anlamak çok daha zordur. Ama yetişkin köpeklerde kolay bir şekilde dişi ya da erkek olduğunu ayırmak mümkündür. Köpeğin karın bölgesi ile kuyruk kısmı arasındaki bölümü inceleyerek cinsiyetini öğrenilebilir. Testisler ve penis gözüktüğünde bu köpeğin erkek olduğu anlaşılır. Eğer köpekte vajinal açıklık ve kesik bulunuyorsa; dişidir. Ayrıca bu köpek cinsinde de tüm diğer türlerde olduğu gibi farklı anlamak için davranışları da incelenebilir. 

Erkek köpekler, baskın bir karaktere yatkınken dişi köpekler daha itaatkar olarak ön plana çıkar. Erkek köpekler ile kıyaslandığında dişi köpeklerle iletişim kurmak daha kolaydır. Erkek köpekler uzun süre hareketli kalırken dişi köpekler daha erken yorulur. Erkek French bulldog köpeklerde her zaman karşı cinse bir ilgi bulunurken dişi olanlarında sadece 6 ayda bir meydana gelen çiftleşme dönemlerinde karşı cinse yaklaşırlar. Dişi köpekleri eğitmek erkek köpeklere göre çok daha kolaydır.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.