Leonberger Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 74 - 80 cm
  Dişi 61 - 74 cm
 • Ağırlık : Erkek 59 - 77 Kg
  Dişi 45 - 59 Kg
 • Ortalama Yaşam : 12 - 15 yıl
BG 1
BG 1

Leonberger Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Çok sakin ve sabırlı bir yapısı bulunmaktadır. Hem insanlarla hemde diğer petlerle arkadaşlık kurmayı sevmektedir. Bu tarz ırkların eğitimlerinde problem yaşanmamaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Leonberger Cinsi

  Leonberger oldukça çeviktir ve bu özelliklerini geniş bedene sahip olmaları sayesinde alırlar. Kendinden emin, kararlı, sadık, cesur ve oldukça zekidir. Leonberger sahibiyle birlikte vakit geçirmeye bayılırlar. Diğer geniş cinslerin aksine Leonberger salya akıtmaya meyilli bir köpek değildir, ancak kazmayı severler ve yavrular davranışları için rehberlik edilmezse yetişkin olduğunda yıkıcı olabilirler. Geniş, güçlü bir köpektir ve hareketleri çok zariftir. Leonberger’in ılımlı bir duruşu vardır (kafası öne eğimli olduğunda bunalımda olurlar), burnu siyah, çenesi uzun, makas ya da cımbız gibi kesici ısırması, kahverengi ve oval gözleri ve ağır duruşlu, pandantif kulakları vardır. Leonberger’in kısmen boynu uzun, sırtı düz, göğsü derin ve bacakları güçlüdür.

 • Leonberger Eğitimi

  Leonberger sert eğitim yöntemlerine yanıt vermez; pozitif ikmal en iyi yöntemdir. Sabırlı olmak gereklidir. Erken yaşta sosyalleştirilmesi ve itaat eğitimi yüksek ölçüde tavsiye edilmektedir.

 • Leonberger Bakımı

  Leonberger haftalık olarak taranmalı ve tüy dökme döneminde ise günlük olarak taranmalıdır. Yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Leonberger, genel olarak yetişkin dönemlerinde etkilendiği pek çok sağlık sorununa karşı hassas bir köpektir. Bu hastalıkların arasında kalça displazisi (topallamasına ya da eklem yangısına sebep olabilecek bir bozukluk), osteokondrit (çoğunlukla omuzlarda yaygın olduğu üzere eklemlerde ağrı olmasına neden olabilecek kıkırdak kırılması), entropiyon ve ektropiyon (korneayı aşındırabilen kıvrımlı göz kapağı), hissizliğe karşı hassasiyet ve potansiyel olarak ölümcül olabilen abdominal distansiyon vardır. Destekli tabaktan yemek yedirerek, yiyecekleri gün içindeki saatlere yayarak ve yemekten hemen sonra egzersiz yapılmasının önüne geçerek abdominal distansiyonun önüne geçilebilir.

 • Leonberger Karakter Yapısı

  Leonberger nazik bir dev olarak bilinir. Arkadaş canlısı bir kişiliği vardır ve çocuklar, yabancılar, diğer köpekler ve evcil hayvanlar dahil herkesi sever. Küçük çocuklar Leonberger ile vakit geçirdiğinde fiziksel büyüklüğünden dolayı kontrol altında olmalıdır. Leonberger oldukça sabırlıdır ve memnun etmekten çok hoşlanır.

 • Leonberger Tüy Yapısı

  Leonberger’in yumuşak ya da sert suya dayanıklı kürkü vardır. Kürkü sarı, kırmızı, krem rengi ya da kahverengidir ve hepsinde siyah desenler olabilir. Leonberger’in kalın bir yelesi vardır ve bu yene ona aslana benzer bir görüntü verir; erkeklerin yelesi daha kalındır ve gelişmesi dört yıla kadar sürebilir. Leonberger tüy dökme sezonunda yavaş şekilde tüy döker.

 • Leonberger Egzersiz İhtiyacı

  Leonberger sadece normal derecede egzersiz yapma ihtiyacı duyar ve kapalı kapılar ardında nispeten hareketsizdir, ancak yine de geniş fiziği ve enerjisinden dolayı apartmanda yaşaması tavsiye edilmez. Leonberger serin iklimleri tercih eder ve dışarıda çok fazla vakit geçirmekten hoşlanır, fakat insanlarla sosyalleşmesi gerektiğinden dolayı dışarıda bakılmamalıdır. Çoğu yüzmekten hoşlanır.

 • Leonberger Yaşam Ortamı

  Leonberger yeterli egzersiz sağlanırsa apartmanda da yaşayabilir. İçerde pek hareket etmez ama geniş bir bahçeye gereksinim duyar. Serin iklimi tercih eder. Nerede yaşadığı önemli değildir. Siz olduğunuz sürece içerisi ya da dışarısı fark etmez.

 • Leonberger Kökeni

  Leonberger, 1800’lerin başında Saint Bernard, Newfoundland ve Pyrenean Dağ köpeği cinsleri ile geliştirilen ve güney Almanya’daki Leonberg şehri adlandırıldıktan sonra adını alan bir cinstir. Canlı köpek tüccarlığı yapan önde gelen politikası Heinrich Essig, bu cinsin geliştirilmesi ile ün salmıştır. Leonberger’in gerçekten bir cins ya da yalnızca bir pazarlama taktiği olmasına illişkin çeşitli tartışmalar olmuştur, çünkü Essig’in hayatında Leonberger için hiçbir standart oluşturulamamıştır. Efsanelere göre Leonberger, kürkündeki kol kısımlarından aslana benzemesi için beslenmiş, ancak ilk Leonbergerler gerçekte genel olarak beyaz renkteydi; modern kahverengi ve siyah maskeli renklendirme ise ilerleyen zamanlardaki melezlemenin sonucu olarak 19. yüzyılda geliştirilmiştir. Leonberger, besi hayvanlarının koruması ve ağır yüklerin çekilmesi için kullanılmıştı. Büyük çoğunluğu birinci ve ikinci dünya savaşlarında kaybedilmiştir, ikinci dünya savaşında sağ çıkabilen sadece sekiz köpeğin olduğu bildirilmiştir. Tüm Leonbergerler günümüzde o sekiz köpeğin torunlarıdır.

Leonberger Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.