Mastiff Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 70 - 76 cm
  Dişi 70 - 76 cm
 • Ağırlık : Erkek 68 - 91 Kg
  Dişi 68 - 91 Kg
 • Ortalama Yaşam : 9-11 yıl
BG 1
BG 1

Mastiff Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Fazla hareketli olmayan Mastiffler'e yeterli egzersiz yaptırılırsa evde bakılabilirler. İri cüsseli, güçlü bir kas yapısına sahip olan bu ırk oldukça dikkatlidir ve koruma içgüdüsü oldukça gelişmiştir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Mastiff Cinsi

  Yeterli sosyalleşme sağlanırsa ev hayvanlarıyla, köpeklerle ve çocuklarla iyi geçinebilen ırklardır. Cyronophia Brittanica'nın sözleriyle söylersek; 'Aslan için kedi ne ise, Mastiff için de köpek odur. Ailenin en asili, yalnız durur.Ağırlık olarak en büyük ırktır. 1989 yılında 143 kg gelen 'Zorba' adında bir İngiliz Mastiff Gines Rekorlar Kitabına girmiştir. Mastiff ırkı köpeklerin kısa ve geniş ağızları, kocaman kafaları, V şeklinde de kulakları vardır. Sırtları düz, düşük sallanan kuyruk, kocaman, yuvarlak ayakları vardır.

 • Mastiff Eğitimi

  Anlayış ve sürekliliğin karışımı ile eğitim verilmelidir. Köpek yavruyken itaat eğitimi önemlidir. Öğrenmekten mutluluk duyarlar ancak bazı hareketleri anlamsız bulduklarından dolayı yapmamak için inat edebilirler.

 • Mastiff Bakımı

  Çok fazla bakım istemeyen bir cinstir. Tüy dökerken ölü kıllar kauçuk bir tarakla temizlenmelidir. Diğer ağır cins köpekler gibi yatmaktan dolayı olabilecek problemlerin olmaması için yumuşak bir yerde yatırılmalıdır. 9-11 yıl arasında ömürleri vardır. Sağlık sorunu olarak şişkinlik söylenebilir ancak bu da yiyeceğini yüksek bir yerde yemesi, yemekten sonra fazla hareketten kaçınması, öğünlerin gün içine uygun şekilde yayılması sağlanarak önlenebilir. Obezite problemi ise dengeli beslenme ve yeterli egzersiz ile engellenebilir. İç mekanda yaşamayı tercih ederler ve sıcak havaya uyum sağlayamazlar.

 • Mastiff Karakter Yapısı

  Güvenilir ve kibar doğası vardır. Havlama davranışını ender gösterirler ancak gerektiğinde ailesini ve bölgesini korumaktan çekinmez. İşte bu yüzden iyi bekçi köpeği olabilirler. Salya akıtma davranışı gösterebilirler.

 • Mastiff Tüy Yapısı

  Tüyleri kısa, açık kahverengi-sarı renktedir. Gümüş, kayısı gibi bir çok renkte olabilirler. Hepsinin yüzünde siyah maske vardır ve kulakları; ayakları siyahtır.

 • Mastiff Egzersiz İhtiyacı

  Ağır cüssesine rağmen yetişkin bir Mastiff ortalama derecede egzersiz ihtiyacı duyar. Yürüyüşü yada çitli bir bahçede koşmayı sever. Yavru Mastiffler ise çok fazla egzersize maruz bırakılmamalıdır çünkü kemik ve eklemlerin gelişmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Büyüklüklerinden ve yer ile ilgili gereksinimlerinden dolayı küçük apartmanlarda yaşayamaz.

 • Mastiff Yaşam Ortamı

  Yürüyüşü yada çitli bir bahçede koşmayı sever. Büyüklüklerinden ve yer ile ilgili gereksinimlerinden dolayı küçük apartmanlarda yaşayamaz.

 • Mastiff Kökeni

  Mastiff ( İngiliz Mastiff olarak da bilinir) Alaunt ve Molosser ırkının melezlenmesi sonucu meydana gelmiş İngiliz bir türdür. Bu türün ismi Anglosaksonlardan kalmadır;'güçlü' anlamına gelen 'masty' kelimesinden türemiştir. Mastiff cinsinin kökeni Yunan bir kabile olan ve bekçi köpekleriyle bilinen Molossianlardan olduğu bilinir.Roma döneminde savaş ve dövüş köpeği olarak hizmet vermişlerdir; Arena'da gladyatör, ayı ve hatta fillere karşı yer almışlardır. Orta Çağ'dan sonra Mastiff cinsi köpekler populer birer bekçi ve av köpeği haline dönüşmüşlerdir. Ne yazık ki o dönemde ayı,aslan gibi hayvanlara karşı bahis konusu olarak kullanılmışlardır. Sir Peers Legh 1415'de Agincourt savaşında yaralanmış ve Mastiff cinsi köpeği onu saatlerce korumuştur. Sir Peers Legh'in başına gelen o olaydan bu tür onun da katkısıyla sonra Lyme Hall Mastiff olarak ortaya çıkmıştır. Mastiff ırkı Amerika'ya Mayflower gemisi aracılığı ile ulaşmış olması mühtemel olmakla birlikte bu olayın 1800'lerde gerçekleştiği söylenebilir. Aslan dövüşleri, boğa dövüşleri, ayı dövüşlerinin yasaklanması ile birlikte Mastifflerin populerliği azalmıştır ancak 20. yüzyılda günümüze gelen popularitesi Amerika'da artmıştır. Populer kültüre kendini kabul ettirmesi cazip karakterinin bir sonucudur. Kurgu Mastiff'lere örnek olarak 'The Sandlot'dan 'Hercules' ve Kurt Vonnegut'un 'The Sirens of Titan' eserinden 'Kazak' verilebilir.

Mastiff Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.