Newfoundland Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 69 - 74 cm
  Dişi 63 - 69 cm
 • Ağırlık : Erkek 59 - 68 Kg
  Dişi 45 - 54 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-12 yıl
BG 1
BG 1

Newfoundland Irkının Genel Özellikleri

Dev bir ırk olan Newfoundland zarif, çevik ve cesur bir ırktır. Sabırlı bir yapısı olan Newfoundlandlar gerektiğinde inisiyatif kullanmaktan çekinmezler. Eğitimleri biraz zor olduğundan profesyonel yardım almakta yarar vardır. Suda kurtarma köpeği olarak çok iyidirler. Koruyucu özelliğe sahip Newfoundland için dış mekanlar ideal yaşam ortamlardır. 

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Dev bir ırk olan Newfoundland zarif, çevik ve cesur bir ırktır. Sabırlı bir yapısı olan Newfoundlandlar gerektiğinde inisiyatif kullanmaktan çekinmezler. Eğitimleri biraz zor olduğundan profesyonel yardım almakta yarar vardır. Suda kurtarma köpeği olarak çok iyidirler. Koruyucu özelliğe sahip Newfoundland için dış mekanlar ideal yaşam ortamlardır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Newfoundland Cinsi

  Herhangi bir ziyaretçi, hayvan, köpek yada çocuğa karşı arkadaş canlısıdır. Büyük yapıda olduklarından dolayı çocuklar ile aynı ortamdayken kontrol edilmeliler. Ev içinde konforlu şartlarda yaşadıktan sonra daha kötü veya farklı yaşam tarzına alışmakta zorlanabilirler. Derin, küçük gözleri; üçgen kulakları; yayvan kafaları vardır. Düz sırtları, yüksek taşıdıkları kuyrukları vardır. Ayak parmakları birbirine bitişiktir.

 • Newfoundland Eğitimi

  Eğiticinin sesi bu cinse göre çok önemlidir. Eğitim sakin ve tutarlı olmalıdır. Çok sert metodlar ise başarıyı engelleyecektir.

 • Newfoundland Bakımı

  Tüy dökerken daha fazla olmak üzere fırça ile haftalık taranmaya ihtiyaç duyarlar.

 • Newfoundland Karakter Yapısı

  İyi karakterli, kibar ve ailesine karşı koruyucudur. Ailesine bağlıdır ve bütün hayvanlara yada insanlara karşı arkadaş olması özelliğiyle bilinir. Bir şeyler içerken etrafı dağıtırlar ve salya akıtma davranışı gösterirler. Havlama sesleri kuvvetlidir ve iyi birer gözlemci köpek olurlar.(ancak yabancılara karşı biraz da olsa arkadaş canlısı olabilirler)

 • Newfoundland Tüy Yapısı

  Su geçirmeyen, orta boylu, yoğun ve kaygan tüyleri vardır. Bu cins köpekler siyah, beyaz olabilir. Bu cinse Landseer denmiştir. Landseer Newfoundland Edwin Landseer'in tabloları sayesinde populer olmuştur. Bazı standartlara göre kahverengi yada gri olabilirler ve bazıları Landseer cinsini ayrı bir tür olarak kabul eder.

 • Newfoundland Egzersiz İhtiyacı

  Çok yoğun egzersiz gerektiren aktif bir köpektir. Çoğu soğuk suda yüzmeyi sever. Küçük yaşta olan Newfoundlandlerin çok fazla egzersiz yapıp enerji harcamaması gerekir çünkü o yaşta kilo almak ve eklemlerin gelişmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Landseer cinsi ise diğer çeşitlerden daha fazla egzersize ihtiyaç duyabilir.

 • Newfoundland Yaşam Ortamı

  Ilık iklimlerde dışarıda yaşamaya uygun olmayabilirler.Serin havayı tercih ederler.

 • Newfoundland Kökeni

  Newfoundland ( genelde Newf yada Newfie diye bilinir) kökeni Kanada, Newfoundland'dir. Portekiz balıkçıları ve Viking köpeklerinin olası melezlenmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Sonuç olarak 1600'lerde ortaya çıkan köpek cinsi soğuk suda yüzebilen türdür. Bir yüzyıl sonra siyah ve beyaz Landseer Newfoundland olarak değişmişlerdir. Bu cins köpekler ağır balık ağlarını çekmekte, botlardan düşen denizcileri kurtarmakta kullanılırdı. Ancak yerel kanunların her kişiye bir köpek sahibi olma hakkı vermesinden dolayı sayıları azalmıştır. Buna rağmen Avrupa'ya ihrac edilmişlerdir. Böylelikle sayıları artmış be gösteri köpeği olaral ün salmışlardır. 1832'de 'Hairy Dog' adındaki Newfounland cins bir köpek sahibi ile birlikte enkaz haline gelmiş 'Despatch' gemisinden 180 İrlandalı göçmeni kurtarmıştır. Üstelik Napolyon'un Elba'dan kaçısı sırasında onu bir Newfoundland kurtarmıştır. En çok bilinen bu cins köpeklere Krallık Newfoundland Alayının resmi maskotu olan 'Sable Chief', 'Peter Pan'dan Nana örnek olarak gösterilebilir. Başkanlar Rutherford B. Hayes ve James Buchanan'ın da Newfoundland cinsi köpekleri vardı. İngiliz şair Lord Byron'un da bu cins bir köpeği olmuştur ve ona 'Epitath to a Dog' şiirini yazmıştır.

Newfoundland Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.