Leroy

 • Cins: Labradoodle
 • Cinsiyet : Erkek
 • Doğum Tarihi : 15.09.2023
 • Renk : Apricot
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Labrador Retriever ve Poodle ırkının çiftleşmesinin sonucu elde edilmiş bir ırktır. Labrador gibi atik ve çevik, Poodle gibi zeki olan Labradoodle tam bir aile köpeğidir. Tüy yapısı Poodle’a benzeyen Labradoodle’ların günlük bakımlarının düzenli ve aksatılmadan yapılması gerekir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Labradoodle ırkının geçmişine dair merak edilen pek çok detay vardır. Avustralya’lı Wally Conron, 1989 yılı dönemlerinde RGDA yani Avustralya Kraliyet Rehber Köpek Derneği’nde köpek yavrularını hem yetiştirme hem de geliştirme müdürü olarak görev alıyordu. O zamanlardan bugüne gelen bir rivayete göre de Wally Conron, bir gün Dernek Hawaii’den istek aldı. Kör bir kadın kocasının köpeklerine kepeğine alerjisi olduğunu belirtti. Ardından da RGDA’nın tüyü dökülmeyen bir rehber köpek yetiştirip yetiştiremeyeceğini sordu. Bu tuhaf ancak bir o kadar da merak uyandıran isteğin üzerine birtakım çalışmalar başladı. Bay Conron, ilk etapta Standart Kaniş cinsinin sahip olduğu tüy yapısıyla bu iş için ideal bir seçim olacağını düşündü.

Üç yıl sonra, aklında yer alan 33 köpek adayıyla melezlenmesine rağmen hiçbir cins başarılı biçimde bu özelliği sağlamadı. Conron’da sonrasında bir Labrador Retriever’ı ırkına mensup köpeği Standart Kaniş cinsi bir köpekle melezledi. Yapılan melezleme sonrasında ortaya çıkan köpek yavrusu, istenilen tüy yapısına özelliklerine sahipti. Bu melez cins köpek, kör kadının rehber köpeği oldu. Bu sayede de Labradoodle köpek türü doğdu. Fakat bu tür yani normal Labradoodle, ilk olarak Avustralya’da geliştirilir. Ancak ırkın Avustralya Labradoodle ile karıştırılmaması gerekir.

Labradoodle Köklü Geçmişi 

Labradoodle; Labrardo Retrieverse, Poodle ya da kendi cinsiyle çaprazlanma yapılıp çiftleştirildiğinden dolayı bu ırkın dış görünümünde ve kendine ait olan özelliklerinde bazı farklılıklar görülür. Fakat Avustralya Labradoodle standartlarına ait olan özellikler köpeğin genel açıdan tarifi için yeterli kabul edilir. Bazı ifadeler de ilk olarak yetiştirilen Labradoodle ile de Avustralya Labradoodle cinsinin ayrı tutulduğu yönündedir. 

Labradoodle henüz bir cins halinde değil de iki köpek ırkının melezi şeklinde olduğu için erken melez neslindeki yavruların hem tutarlı hem de sabit şekilde öngörülebilir özellikleri bulunmaz. Bu nedenle de Kaniş ve Labrador’un ilk geçiş sürecinde görünüm, ebat, kürk ve karakter özellikleri gibi detaylarda farklılıklar görülebilir. Bu ırkı, gelişmekte olan bir melez köpek cinsi olduğundan bazı ortak özellikleri paylaşır. Ancak görünüş ve davranışları açısından büyük ölçüde farklılık görülebilir.

Labradoodle Nasıl Ortaya Çıktı? 

Labradoodle ırkı, melez bir köpek türünde olduğu için daha Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Aynı zamanda tescil altına da alınmayıp ırk olarak da kabul edilmemiştir. Ancak bu ırk, Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından Labradoodle ismi ile tescillenmiştir. Ayrıca farklı pek çok kuruluş tarafından dahi tanınmıştır. Irk olarak AKC tarafından henüz tanınmasa dahi insanlardan büyük ilgi görmeyi başarır.

Kendilerine özgü özellikleriyle Labradoodle ırkı; Tiger Woods, Barbara Eden ve Jennifer Anitson gibi pek çok ünlü ismin hayatında da yer alıp popülerlik kazanır. Bu ırkın popülerlikleri son derece fazladır. Ayrıca bu ırkı; Oxford Cambridge Sözlüğünde ‘Labradoodle’ kelimesi ile kendine yer bulur. Tüm bunların yanı sıra Monopoly oyununun ‘Here and Now’ isimli versiyonunda da Labradoodle oyuncağı bulunur. Bu durum ise ırkın ne kadar sevilip ilgi gördüğünü gösterir. Ayrıca popularitesini ekstra artırır. Labradoodle ırkı ‘Lucky the incredible wonder pup’ isimli Labradoodle anime oyuncağı ödülünün de sahibi olmuştur. ‘Labradoodle’ cinsi Avrupa’da en popüler ve en fazla rağbet gören köpekler arasında yer alır.

Labradoodle İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Labradoodle ismi ile tanınan bu cins köpekler, Labrador Retriever, Standard, Minature ya da Toy Poodle köpeklerin melezlenmesi sonucunda oluşturulan bir ırktır. Bu nedenle melez bir tür olarak da anılır. Labrador ırkı köpeklerinin itaatkâr özellikleri ve Poodle cinsinin hipoalerjenik tüy yapısı ilham alınarak ilk olarak Wally Conron tarafından Avustralya’da üretilir. Melez bir ırk şeklinde ortaya çıkan Labradoodle, 1955 yılı itibariyle kendi isimleri ile anılmaya başlanır. Ancak ilk yıllarında fazla popüler bir tür değildi. 

Ebeveynleri olan Toy Poodle köpeklerinden ebat olarak daha küçüktür. Aynı zamanda Toy Poodle ırkının tüy yapısı özelliklerine sahip olmasından ötürü köpek tüyüne karşı hassasiyeti bulunan kişilerin daha fazla tercih ettiği bir cinstir. Labradoodle cinsine mensup köpekler görünümleri ve karakteristik özellikleriyle de her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu nedenle kendine sadık bir dost arayanların da ilk tercihleri arasında yer alır.



 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Labradoodle Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular