Blush

 • Cins: Border Collie
 • Cinsiyet : Dişi
 • Doğum Tarihi : 2.06.2023
 • Renk : Kahve Beyaz
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Border Collie ırkı literatür’de dünyanın en zeki ırkı olarak bilinmektedir. Zekası ile bir çok özel eğitimleri başarabilir ve oldukça sosyal bir karaktere sahiptir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Sahibiyle çokça vakit geçirmeyi seven ve öğrenmeye hevesli olan Border Colliler eğitime en yatkın ırklardandır.   Border Collie’ lerin apartman ortamında bakılabilmesi için uzun süreli egzersiz yaptırılarak enerjilerini atması gerekmektedir. 

Border Collie köpek ırkının ataları 1800’lü yıllar itibariyle Büyük Britanya’da değişik görevler için kullanılıyordu. Fakat o dönemlerde genel olarak bekçilik yapmaları ve koyunları gütmeleri işinde kullanılıyordu. Britanya’da değişik gütme stillerine sahip olan koyun özel gütme köpekleri vardı. Bazı köpek çeşitleri, koyunları daire içerisine alarak çobana geri getirme konusunda adeta doğuştan yetenek sahibi şeklindeydiler. Bu köpek çeşitlerinin çoğu gürültücü yapıdaydı. Aynı zamanda işlerini yaparken sürüyü kıstırma ya da havlama gibi davranışlara eğilim gösterirlerdi. 

Mükemmel çoban köpeği olarak Border Collie yetiştirilmeye başlandı. Bu ırkın diğer bütün köpek çeşitlerinden daha fazla ve daha farklı işlevlere sahip olmaları için değişik cinsler üzerinde üreme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda da başarı elde edilmiştir. 

Büyük Britanya’da Border Collie Irkı, çobanların en kıymetli varlıkları arasında yer alır. O dönemlerde en çalışkan köpek cinslerini birbirleriyle melezlediler. Bunun sonucunda farklı özelliklere ve yapılara sahip köpekler ortaya çıktı. Bu köpeklerin dış görünümleri ise yaşadıkları bölgeye ve yaptıkları işlere göre farklılık gösteriyordu. Tüm bu ayrıntılar sonucunda Border Collie cinsi köpekler kendini göstermeye başladı. 

Border Collie Köklü Geçmişi 

1980 yılı dönemlerinde çoban köpeklerine duyulan ilgi oranı ve insanların bu köpekler hakkındaki övgü dolu sözleri artış göstererek devam ediyordu. Bu övgü alan köpek cinslerinin hünerlerini sergileyebilmeleri için de 1860 ile 1873 yılları arasında İngiltere’de Çoban Köpeği isminde yarışma düzenlendi. 

Düzenlenen bu yarışmada Hemp isimli bir çoban köpeği; sürüyü yani koyunları kıstırma ya da havlama eylemlerini tercih ederek toplamadı. Bu köpek; sakin bakışları ve gözleri ile sürüyü istediği biçimde hareket ettirip onları korkutarak gütmeyi başardı. Hemp isimli köpeğin gürültü çıkarmadan ve diğer ırk köpeklerinden daha farklı şekilde olan gütme kabiliyeti, büyük taktir kazandı. Hemp adlı çoban köpeği, bu yarışma sonrasında Border Collie ırkının atası yani babası şeklinde kabul edildi. İlerleyen dönemlerde ise Kraliçe Victoria’nın Balmorat bölgesine yaptığı gezi sırasında bu köpeklerden birini görüp sevmesi ve ilgi duyması sonucunda bu ırka duyulan ilgi oranı da artış gösterdi.

Border Collie Nasıl Ortaya Çıktı? 

1906 yılı döneminde Border Collie türüne dair diğer cinslerden farklı şekilde bir ırk standardı hazırlandı. Diğer köpek cinslerindeki ırk standartlarında genel olarak fiziksel görünümlerden bahsedilirdi. Ancak bu ırk için hazırlanan standartlarda ekstra çalışma yetenekleri için de bir tanıma yer verildi. Belirtilmiş olan çalışma yetenekleri ise bu ırkın şekil almasında büyük oranda rol oynadı. Bu köpekler, pek çok yeteneklerine rağmen çoban köpeği şeklinde anılıyordu. 1915 yılında ise bu köpeğin İskoç ve İngiliz sınırları etrafında yer alan kökenlerine atıf yapılıp Border Collie ismi ile resmi şekilde kaydedildi.

Border Collie köpekleri, İskoçya sınırlarında yer alan Northumberland bölgesine ait bir ırktır. Çobanların koyunların sürülerini sürmek ve korumak amacıyla geliştirmiş olduğu bu cins, son derece çalışkan özellikleri ile dikkat çeker. Zekâları ile görenleri adeta kendine hayran bırakan Border Collie köpekleri, uzun yıllar içinde pek çok ödüle layık görülür. İlk olarak Amerika Kennel Kulübü tarafından 1977 yılında cins olarak kabul edilir. Ardından da bu ırk dünyanın pek çok farklı bölgesinde hem bekçi köpeği hem de aile köpeği şeklinde sahiplenilir.

Border Collie İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Border Collie ırkı ilk ortaya çıktıktan sonraki zamanlarda Amerika’ya getirildi. Hızı başta olmak üzere sürüleri gütme ve itaat yetenekleri ile adeta Amerikalı çobanları büyüledi. Border Collie ırkı hayranları da bu türün AKC tarafından gösteri köpeği şeklinde tanınmaması adına uzun yıllar boyu büyük çabalar gösterdi. 

Border Collie ırkı, sahip olduğu olağanüstü yeteneklerinin yanı sıra son derece zeki bir köpek olmaları ve sürü gütme kabiliyetleri ile kısa süre içinde itibar kazanmayı başarır. 1995 yılında ise Border Collie ırkı, AKC tarafından resmen şekilde tanındı. 

Günümüzde de Border Collie ırkı, her zaman önde gelen ve dikkat çeken çoban köpekleri arasında ilk sıralarda yer alır. Üstün zekaları, sürü gütme konusundaki yetenekleri ve sadık bir dost olmaları ile popülerlik kazanır. Ve bu popülerliği her geçen gün artış göstererek devam eder.


 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Border Collie Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular