Maltipoo

 • Cins: Maltipoo
 • Cinsiyet : Erkek
 • Doğum Tarihi : 23.02.2022
 • Renk : Krem
 • Kg: 1.35 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Tam bir aile köpeği olan Maltipoo ebeveynlerinin ikisininde karakter yapısını gösterebilen hipoalerjik dizayn bir ırktır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Maltipoo köpek ırkı, sevimli görünümlerininin yanı sıra tüy, karakter ve bakım gibi özellikleriyle de her dönem ilgi odağı halinde olan bir türdü. Bu ırkın kökeni ise bir Akdeniz Adası olarak bilinen Malta Adası’na kadar uzanır. Pek çok kaynaktan edinilen bilgilere göre Maltipoo, ilk başlarda 3. yüzyıl dönemlerinde görülmüş bir köpek türüdür. Pek çok insanın düşüncesine göre de dünyada yer alan en eski köpek cinslerinin başında gelir. Hatta bazı kaynaklarda bu tür, Malta’nın antik köpeği gibi isimler ile anılır. Bu nedenle de insanlar arasında oldukça popüler bir köpek ırkıdır.

 

Hem ufak hem de tatlı yapısı ile Maltipoo, her daim ilgi görmeyi başarmıştır. Aynı zamanda dünyadaki en eski köpek türlerinden biri olarak kabul edilmesi, yıllardır bu cinse ekstra popülerlik de katar. Son olarak Avrupa’da da yaygın hale gelmesiyle farklı bir isim şeklinde Maltese Terrier olarak anılmaya başlanır. Bu isimden ötürü pek çok insan Tibet köpeklerinde olduğu gibi bu türün de Asya Bölgesi’nden gelen bir geçmişlerinin bulunduğunu düşünmeye başlar. Bu sebeple günümüzde bu ırkın kökeninin tam anlamıyla nereye dayandığı net şekilde bilinmez. Hatta bunun yanı sıra bu köken, gizemini günümüzde de korumaya devam eder.

 

Maltipoo Irkının Köklü Geçmişi

Maltipoo köpek ırkı, Maltese ve Toy Poodle türlerinin melezi olarak insanların karşısına çıkar. Pek çok melez ırkta da olduğu gibi bu köpek çeşidi de yine farklı isimler ile anılır. Malta Poo, Malte Poo, Malrese Poodle, Multa Poo ya da Malti Doodle gibi farklı isimler ile anılsalar dahi en sık kullanılan isim Maltipoo şeklindedir.

 

Maltipoo ırkı köpeklerin Poodle ve Maltese kökenli köpeklerin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülür. Bununla beraber iki Maltipoo cinsi köpeğin eşleştirilmesi ile üretilmiş olan dizayn ya da melez şeklinde ifade edilen bir ırk türüdür. Toy Poodle ve Maltese ırkının tarihine göz atıldığı zaman ise onların gelişim süreçlerinin de aslında melezleme ile olduğu görülür. Kısacası çaprazlanma sadece ‘Maltipoo’ köpek ırkına özgü bir durum değildir. Safkan köpek ırklarının büyük kısmının kökenleri incelendiği zaman çoğunluğun melezlenmiş olduğunu görmek mümkündür. Ancak her ırk kendi içinde gelişmeler gösterip zamanla kendine özgü bir ırk haline gelir.

 

1900 yılının sonları itibariyle “Melez” ya da “Dizayn” köpek ırkları büyük oranda gelişme göstermiştir. Bu süreçte de fazlasıyla popülerlik kazanmıştır. Maltipoo köpek türü de yine bu dönemde büyük ölçüde gelişme gösterip popüler dizayn ırklar arasında yer almayı başarmıştır. Etik ve sorumlu yetiştiricilerin bu köpek türü üzerinde standart görünüme ulaşmaları adına doğru şekilde çalışmalar yapmaya devam ederlerse, ilerleyen süreçler bu köpeklerin dizayn yani tasarım köpek şeklinde anılması yerine, onaylı bir ırk haline gelmesi mümkün olur.

 

Maltipoo Irkı Nasıl Ortaya Çıktı?

Maltipoo köpek türü, kendi Irkı yerine Poodle veya Maltese çeşidinin yanı sıra pek çok seçenek ile çiftleşebilir. Her çiftleşme ihtimaline ise yavrularda farklı özellikler ortaya çıkar. Dünyaya gelen her bir yavru Maltipoo, göz alıcı albenileri ile pek çok insanın hatta ünlü ismin beğenisini kazanmayı başarır. Ellen DeGeneres ve Carmen Electra gibi bilindik ünlü isimler ise Maltipoo köpek sahipleri arasında yer alır. Ayrıca kendi şöhretini yaratan Maltipoo köpekleri de vardır. Jessica Simpson’un sahibi olduğu Maltipoo cinsi ‘Daisy’ adlı köpek, bir televizyon programına çıkmış ve sevimli tavırları ile izleyenleri etkilemiştir.

 

Maltipoo köpek ırkı günümüzde de adından sık sık söz ettirir. Ayrıca popüler köpek ırklarından da biridir. Ancak bu cins, Amerikan Kennel Kulübü tarafından ne yazık ki henüz tescillenmemiştir. Bu cins köpekler günümüzde sadece Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından tescillenmiş bir ırktır.

 

Maltipoo Irkı Köpekleri İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Maltipoo köpekleri, Maltese ve Toy Poodle köpek ırklarının çiftleştirilmesi ile meydana gelen bir cinstie. Meydana geldiği köpek türlerinin alerjiye karşı son derece dirençli olmasından dolayı Maltipoo köpeklerinin de alerjilere karşı dirençleri oldukça yüksektir. Dış görünümleri ile pek çok hayvan severin beğenisini kazanan Maltipoo köpekleri, geçmiş dönemlerden bu zaman kadar genel olarak süs köpeği şeklinde kullanılır. Sevimli yapıları ve sempatik tavırları ile çoğu zaman TV programlarına çıktıları görülür. Aynı zamanda şov gösterileri yaptıkları da olur.


 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Maltipoo Irkı Hakkında

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Maltipoo ırkını anlatıyor

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.