Briard Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 62 - 68 cm
  Dişi 56 - 64 cm
 • Ağırlık : Erkek 35 - 36 Kg
  Dişi 33 - 35 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10 - 12 yıl
BG 1
BG 1

Briard Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Müthiş bir sahiplenme içgüdüsü bulunan tam bir görev canlısıdır. İyi huylu, zeki ve itaatkardır. Görevlerini yerine getirmek ve bunun neticesinde sahiplerini mutlu etmek kendilerinin de mutlu olmasını sağlamaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Briard Cinsi

  Briard çok zeki, cesur ve sadık bir türdür. Ailelerine çok çabuk bağlanırlar ve sıklıkla onları tehlikelere karşı korurlar. Briard sahiplerinin dikkatini çoğu zaman çekmek ister ancak, duygusal yakınlık ve ilgi öncesinde oyuna da zaman ayırmak isterler. Briard cinsi doğasında kendi işlerini kendi halleder, bu nedense bu cins oldukça inatçı olmaya eğilimlidir. Bu köpeğe karşı çok katı ve tutarlı bir eğitim önderi olunması gerekir. Eğitim önderinin üstesinden gelebileceğine inanması durumunda kontrolü ele almaya başlarlar.

 • Briard Eğitimi

  Briard oldukça zekidir ve insanları memnun etmek ister. Bu soyun eğitilmesi nispeten kolaydır, çünkü denetim ya da yönlendirme dahi olmadan verilen görevleri tamamlamaları mümkündür. Briard eğitim süresince sabit bir tutumla eğitim almalıdır, ancak öfkeli tutumları hoş karşılamaz ve sık sık öfke ile karşı karşıya kalırsa ürkek olmaya başlayabilir.

 • Briard Bakımı

  Briard’ın kalın kürkü, matlaşmanın önlenmesi için her hafta düzenli olarak fırçalanmalıdır. Düzgün bir bakım gördükleri sürece çok az tüy dökerler. Ayak ve kulak bölgelerindeki fazla tüylerin de alınması gerekir. Briard kapalı ortamda taşkınlık yapmadığı için apartman hayatı yaşayaiblir, ancak onlar için en iyisi içinde oynayabileceği uygun boyutlarda bir bahçenin olmasıdır.

 • Briard Karakter Yapısı

  Briard ailesine karşı oldukça sevgi dolu, şefkatli bir cinstir. Genellikle yabancılara karşı çok şüpheci yaklaşırlar ve beraber vakit geçirecekleri kişilerle tanıştırılmaları gerekir. Briard, birlikte büyümesi durumunda her yaştan çocukla iyi ilişkiler kurar. Ancak Briard, birisinin ona sataşmasını hoş karşılamaz. Briard’ın yabancı kişilere ve diğer hayvanlara karşı arkadaşça yaklaşabilmesini sağlamak için genç yaşta düzenli olarak sosyalleştirilmeye başlanması zorunludur. Eğer düzgünce sosyalleştirilmezlerse agresif olmaya eğilim gösterebilir. Daha önce hiç çiftlik görmeyen bir Briard bile az da olsa sürü gütme becerisi kazanır ve insanları da topuklarından hafifçe ısırarak yönlendirmeye çalışır. Davranışları erken yaşta takdir edilerek ödüllendirilmelidir.

 • Briard Tüy Yapısı

  Briard’ın çok kaba çift katlı kürkü, dayanıklı dış kürk katmanı ve dış kürküne yakın astar kürkü vardır. Kaba ve kalın dış kürkü, keçilerin kürkleri ile benzerlik gösterir. Kürkü suya ve kire dayanıklıdır ve düzgünce bakım yapıldığında çok az tüy dökmektedir. Briard’ın kürkü beyaz ağırlıklı olmak üzere pek çok değişik renklerde görülebilir. En yaygın kürk renkleri siyah, gri ve esmerdir. Gri ve esmer kürklerde çeşitli açıdan gölgeler bulunur ve yaşlandıkça solduğu, koyulaştığı bilinir.

 • Briard Egzersiz İhtiyacı

  Briard doğası gereği çalışan bir köpektir ve yapılacak işte en iyisini hedefler. Briard, yeterli ölçüde egzersiz yaptırılmaz ise uykusuz olur ve olumsuz tutumlar sergilemeye başlar. Briard günlük olarak uzun yürüyüşler yapmalı ya da hafif tempoda dahi koşturulmalıdır ve sizin için harika bir koşu arkadaşı olabilir.

 • Briard Yaşam Ortamı

  Briard yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da mutlu olabilir. Ev içinde orta derecede hareketlidir. Bu köpek kapalı tutulmaya uygun değildir. Ailesinin bir parçası olduğunda kendini gerçekten mutlu hisseder.

 • Briard Kökeni

  Berger de Brie olarak da bilinen Briard çok eski bir cinstir. Bu cinsin tarihi “Livre de chasse”(Avcı Kitabı) hikâyesinde konu olan 14. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Briardlar Charlemagne, Napoleon, Thomas Jefferson ve Lafayette gibi bazı tarihi figürlere aittir. Briard, Birinci Dünya Savaşı’na kadar asıl amacı olan sürü bekçiliği ya da sürü gütme köpeği olarak görev almıştır. Briard’ın Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılması sonucu bu soy yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Koşu habercisi, yiyecek teslimi, ön cephelere cephane taşıma, yaralı askerleri tespit etme, mayınları tespit etme ve iz sürme gibi görevlerde kullanılmıştır. Briard, popülerliğini 1863 yılında Paris köpek gösterisinden sonra arttırmıştır. Briand 1928 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tam olarak tanınmıştır. Bu tür hala sürü koruması olarak kullanılmaktadır, ancak aynı zamanda askeriye, polis, araştırma ve kurtarma ekipleri ile belirli görevlerde rol oynamaktadır. Briard harika bir çalışan olabilse de aileler için harika bir arkadaş olarak değerlendirilir.

Briard Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.