Cavapoo Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 27 - 35 cm
  Dişi 24 - 32 cm
 • Ağırlık : Erkek 4 - 9 Kg
  Dişi 3 - 8 Kg
 • Ortalama Yaşam : 12 - 15 yıl
BG 1
BG 1

Cavapoo Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Dizayn ırk kategorisinde bulunan bu ırk Cavalier King Charles ve Minyatür Poodle ırkının birleşmesinden oluşmaktadır. Standart bir Cavalier King Charles yavrusuna göre kesinlikle tüy dökmeyen, kulak ve burun kısalığına sahip eğitilebilirliği yüksek ve genetik rahatsızlıklarından arındırılmış bir özelliğe sahiptir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Cavapoo Cinsi

  Cavapoo arkadaş canlısı ve enerjiktir, insanlarla iletişim halinde hayatını sürer. Zeki ve heyecanlı bir yapısı vardır. Cavapoo sahibini oradan oraya takip etmeye eğilimlidir ve oyun oynamaktan ya da yalnızca kucağa oturup uzanmaktan keyif alır. Dışında tutmak istediğiniz bir yerde yaramazlık yapabilir ya da meraklı gözlerle etrafına bakabilir. Bazı Cavapoolar sahiplerine öylesine bağlı olurlar ki ayrılık endişesi yaşamaya başlayarak sahipleri onu yalnız bıraktığında havlamaya ve mızmızlanmaya başlarlar.

 • Cavapoo Eğitimi

  Cavapoo zekidir ve kolaylıkla eğitilebilir. Kibar ve ölçülü şekilde değişen tutumlarla yaklaşılması önerilir. Çoğu Cavapoolar pek çok özelliği öğrenebilir ve sahiplerini memnun etmek ister. Cavapoo ev terbiyesini oldukça hızlı bir şekilde alabilir.

 • Cavapoo Bakımı

  Cavapoo, tüyleri sıklıkla birbirine düğümlenmeye eğilimli olduğundan dolayı her hafta fırçalanmalıdır. Poodle cinsinin kürkünü taşıyanların daha sık fırçalanması gerekir. Ayak tırnakları, kürkünde bulunan maddelere karşı kontrol edilmesi ve bulunması durumunda nazikçe alınmalıdır. Cavapoo’nun tüyleri yılda birkaç defa kırpılmalıdır. Cavapoo’nun ortalama 12-15 yıl ömrü olsa da bazıları 20 yıla kadar yaşayabilir. Cavapoo mitral kapak hastalığı (bir kalp rahatsızlığı), siringomiyeli (belkemiği ile ilgili bir rahatsızlık), katarakt ya da başka bir göz hastalığı gibi sağlık sorunlarına karşı hassas olurlar, ancak genel olarak melezler sağlık sorunları ile safkanlara göre daha az karşılaşırlar (’melez canlı’ olarak bilinir).

 • Cavapoo Karakter Yapısı

  Cavapoo küçük çocuklardan yaşlılara kadar herkesle arkadaşlık kurabilir. Yabancılar, diğer köpekler ve diğer evcil hayvanlar dâhil olmak üzere herkese karşı arkadaş canlısı olurlar. Küçük çocuklar Cavapoo ile vakit geçirdiğinde Cavapoo’nun ona saygı ile yaklaştığından emin olunması için kontrol edilmelidir.

 • Cavapoo Tüy Yapısı

  Cavapoo yumuşak, Poodle’a benzer kürke sahip olsa da az bir kısmı da Cav’ın daha uzun, daha ipeksi ve dalgalı kürke sahip olur. Cavapoo altın rengi, siyah, beyaz, Blenheim kahverengi ve beyaz ya da üç renkli (siyah, beyaz ve bronz) gibi çok çeşitli renklerde dünyaya gelebilir. Cavalier’in kürkü tüy döker, ancak Poodle’n kürkü çok az tüy döker ya da hiç tüy dökmez.

 • Cavapoo Egzersiz İhtiyacı

  Cavapoo günlük olarak egzersiz yapmalıdır. Büyük çoğunluğu kapalı kapılar ardında yapılan oyunlarla karşılanabilir, ancak aynı zamanda yürüyüş yapmaktan, oyun oynamaktan, nesneleri gidip getirmekten, egzersiz yapmaktan ya da köpek parklarını ziyaret etmekten de hoşlanır.

 • Cavapoo Yaşam Ortamı

  Cavapoo apartmanda yaşayabilir.

 • Cavapoo Kökeni

  Aynı zamanda Cavoodle olarak da bilinen Cavapoo, Cavalier King Charles Spaniel ile Poodle cinslerinin çiftleşmesi sonucu dünyaya gelmiştir. Poodle melezi olan köpeklerde karma özellikler ve tüy dökmemesi olarak tanımlanan Poodle imzası bulunur. Bir melez olan Cavapoo, Amerikan Kennel Kulübü gibi safkan kayıtlarında kayıt olma hakkına sahip olmasa da Amerikan Canine Melez Kulübü’ne kayıt olabilmektedir. Cavapoo safkan olarak değerlendirilmemektedir, çünkü ‘doğrudan bir soy’ değildir, yani belirli özelliklerle tutarlı bir karakterde değildir. Diğer ‘karma soylar’ gibi Cavapoo da popülerlikte belirli bir seviyeye ulaşmıştır. Bazı besleyiciler, safkan Poodle ile safkan Cavalier King Charles Spaniel’i çiftleştirerek Cavapoo cinsinin dünyaya gelmesini sağlarlar (’ilk soy’ melezi olarak bilinir), ancak diğerleri Cavapoo’ların Poodle ya da Cavalier King Charles Spaniel cinsleri, veya da diğer Cavapoo’larla birleşmesini sağlayarak melezleme yaparlar (çoklu soy melezi olarak bilinir). Farklı melezlemeler sonucu da farklı özelliklerde köpekler dünyaya gelebilir.

Cavapoo Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.