Portekiz Su Köpeği Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 45 - 57 cm
  Dişi 43 - 53cm
 • Ağırlık : Erkek 17 – 27 Kg
  Dişi 16 – 23 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-14 yıl
BG 1
BG 1

Portekiz Su Köpeği Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Zeki, söz dinleyen ve çabuk eğitilebilen Portekiz Su Köpeği diğer petlerle de iyi anlaşan bir ırktır. Yeterli egzersiz yaptırıldığında evde de yaşayabilir. Tüy dökümü az olduğundan alerjisi olanlara önerilebilecek bir ırktır. Su oyunlarını çok seven Portekiz Su Köpeği’nin tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Portekiz Su Köpeği Cinsi

  Köpeklerle, ev hayvanlarıyla ve çocuklarla arkadaşlık kurmayı sever. İyi bir bekçi köpeğidir. Kemirme davranışı gösterebilir bu yüzden kemirmesi için özel oyuncakları olmalıdır. Etrafa karşı meraklıdır. Gözleri küçüktür. Stopları belirgin, kafaları büyüktür. Ayakları yüzmeye uygun bir şekilde perdelidir, kuyrukları tüylüdür ve sırta doğru kıvrılır.

 • Portekiz Su Köpeği Eğitimi

  Çok çalışmaya elverişli bir köpek cinsidir bu yüzden eğitilmesi kolaydır. Komutları anlayıp rahatlıkla komutlara uyabilir.

 • Portekiz Su Köpeği Bakımı

  Bir fırça yada tarak ile birkaç günde bir taranması gerekir. İki ayda bir ise traş edilmelidir.

 • Portekiz Su Köpeği Karakter Yapısı

  Sosyal, arkadaş canlısı, itaatkardır. Sahibine sadıktır ve bir kişiye bağlanmayı sever. Çevresini rahatsız edecek kadar sıklıkla havlamaz ancak havlama sesi çeşitlilik gösterir. Hatta o andaki bulunduğu konuma göre değişir. Örneğin; 'kahkaha' olarak tanımlanabilecek havlama sesi birini selamlarkan yada oyun oynarken çıkar.

 • Portekiz Su Köpeği Tüy Yapısı

  Tüyleri kıvırcık yada dalgalı olabilir. Yoğundur. Gösteri amaçlı kullanılan Portekiz Su Köpeklerinin alt tüy katmanı olmamalıdır. En yaygın renkler siyah, kahverengi, beyaz, siyah ve beyaz yada kahverengi ve beyazdır. Birden fazla renkli olanlarının popularitesi gittikçe artmaktadır. Kıvırcık tüylü olanların sadece kuyrukları kırpılır, dalgalı tüylü olanların ise 'aslan kesimi' adı verilen kesim tarzı vardır. Bu kesim tarzında köpeğin popo kısmındaki tüyler kesilir ancak diğer kısımlar olduğu gibi bırakılır. Koyu renkli tüye sahip olanların derisi hafif mavidir; açık renkli tüylülerin ise derisi pembedir. Derisi pembe ise güneşe karşı daha hassas olur. Tüy dökmeyen bir köpek ırkıdır. Bu yüzden alerjisi olanlar için uygundur.

 • Portekiz Su Köpeği Egzersiz İhtiyacı

  Günlük olarak zihinsel ve fiziksel uyarılmaya ihtiyacı vardır. Suda top oynama, yüzme ve sopa getirme oyunlarına bayılır. Aktif bir köpek ırkıdır bu yüzden hareketli insanlara uygundur. Köpeklerin yapabileceği her sporu rahatlıkla yapar.

 • Portekiz Su Köpeği Yaşam Ortamı

  Yeterli derecede egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içinde hareketli olacağından küçük bir bahçesi olan bir evde bakılması idealdir.

 • Portekiz Su Köpeği Kökeni

  Portekiz Su Köpeği 'Cao de Agua Portuguese' olarak da bilinir ancak en yaygın isimleri 'Portie', 'PWD', yada 'Water Dog'dur. Poodle ile akrabadır. Türeme şekli açısından elimizde iki farklı bilgi vardır. 5. yüzyılda Goth'lar, 8. yüzyılda ise Berber'lar Portekiz'e gelmişlerdir. Portekiz Su Köpeklerinin bu iki Asya kökenden birinden türediği bilinir. Portekiz'de bir çok su aktivitesi için bu köpek kullanılırdı. Bunların içinde balık avlama, gemilere mesaj iletme gibi aktiviteler vardır. Zaman geçtikçe balık tutma alanındaki modernleşme sonucunda sayılarında düşüş olmuştur ancak 1930'larda Dr. Vasco Bensuade durumu toparlamak için bu ırka yardımcı olmuştur. Dr. Bensuade, Leao isimli Portekiz Su Köpeğinin bir komutla buzlu suya dalmasına şahit olduktan sonra bu ırka kendini iyice kaptırmıştır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1984 yılında tescillenmiştir; ev hayvanı olarak sayısı günden güne artmasına rağmen gösteri köpeği olarak sık görülen bir cins değildir. Senatör Ted Kennedy'nin 'Splash' adındaki köpeğinin ağzından yazılan 'My Senator and Me: A Dog's Eye View of Washington, DC' kitabı vardır. 'Girella' adındaki dişi Portekiz Su Köpeği'nin ise 'Franz Ferdinand' ve 'Death Cab for Cutie' gibi bir çok müzisyenle fotoğraflandırılmıştır.

Portekiz Su Köpeği Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.