Mila

 • Cins: Akita Inu (Japon Akita)
 • Cinsiyet : Dişi
 • Doğum Tarihi : 2.11.2022
 • Renk : Sarı Beyaz
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Sahibine bağlı olan Akita, sakin görüntüsünün yanında başına buyruk davranışlarda da bulunabilir. Sevecen olmasının yanında diğer ırklara karşı tahammülsüzdür. Akitalar'a eğitimde sabırlı ve kararlı davranmak gerekmektedir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Sahibine bağlı olan Akita, sakin görüntüsünün yanında başına buyruk davranışlarda da bulunabilir. Sevecen olmasının yanında diğer ırklara karşı tahammülsüzdür. Akitalar'a eğitimde sabırlı ve kararlı davranmak gerekmektedir. 

Akita, son zamanlarda en çok araştırılan ve merak edilen bir köpek türüdür. Adına çeşitli kitaplar ve filmler dahi çıkar. Oldukça popüler bir tür olan Akita köpeği, adını Japonya üzerinde yer alan Akita bölgesinden alır. Bu sebepten ötürü Akita Inu da denilir. İlk olarak 1603 senesinde ortaya çıktığı tasavvur edilir. O dönemlerde çeşitli köpek dövüşlerinde kullanılan Akita ırkının ayılar ile de dövüştüğü iddia edilir. Süreç içerisinde köpek dövüşünden çıkıp bekçi köpeği olarak kullanılmaya başlanır. 1934 senesine gelindiğinde ise Akita Inu adı ile ilk Japon köpeği normları saptanır. Japonya’da Akita köpeği için birçok gelenek ve inanış bulunur. Yeni doğan bebeklere Akita heykeli alınmasının bebeğin gelecekteki yaşamında mutlu, sağlıklı ve uzun bir hayat süreceğine inanılır. Akita köpeğinin bu kadar popüler olmasında 2009 senesinde vizyona giren Hachiko filminin büyük etkisi vardır.

Japonya’da adından sıkça söz ettiren Akita Inu, zaman içerisinde ününü Avrupa ve Amerika kıtasına taşır. Amerika’da çeşitli ıslah işlemleri geçiren Akita Inu, Amerikan Akita olarak adlandırılır. Çeşitli dönemlerde bekçi ve koruma köpeği olarak da kullanılmıştır.

Akita Köklü Geçmişi

Akita, Japon Spitz familyasına mensup bir köpek cinsidir. Spitz türünün karakteristik ve fizyolojik özelliklerini kendi üstünde barındırır. Akita köpeği ilk olarak 1600’lü yıllarda ortaya çıkar. Ancak bilinen modern Akita köpek türü yedi adet Japon köpek türünün melezlenmesi ile 1800’lü yıllarda kendini gösterir. Bu melezlenme sonucu kendi ırklarına ait olan en büyük köpek olan Akita Inu, Japon Odate köpekleri gibi canlıların melezlenmesi sonucu düzenlenir. 

Zaman içerisinde Amerika kıtasında da kendini bulan Akita Inu, Amerika’da ki çeşitli çalışmalar sonucu farklı bir fiziksel görünüme sahip olur. Ardından Akitalar; Japon Akitası, Amerikan Akitası olarak ikiye ayrılır. 1920 yılında Amerikalı Helen Keller Japonya ziyareti sonrası Amerika’ya ilk Akita köpeğini getirir. Akita Inu köpek türünün bütün dünyaya yayılmasındaki en büyük neden, Amerika’ya getirilen Akita köpeğinin bu çevrede konum almış olmasıdır.

Japonya coğrafyasından çıkmış olan Akita Inu, Amerika dolaylarına geldikten sonra fizyolojik ve anatomik yapısında birtakım değişiklikler geçirir. Amerikalı bilim adamları Akita Inu üzerindeki bazı özellikleri ve yetenekleri korumaya çalıştı. Ancak bu durum Akita Inu üzerinde birtakım değişiklik ve özellik farklılaşması ile sonuçlanır. Akita Inu köpek ırkı; Amerika Akita ve Japon Akita olarak iki ayrı alt başlığa ayrılır. 

Amerika ve Japon Akita Inular da birbirinden ayrılan birtakım farklı özelliklere sahiptir. Amerika dolaylarında kabul gören Akita Inu köpek türünün baş yapısı bir ayıya, Japonya’da kabul görmüş bir Akita Inu baş yapısı ise tilkiye benzer. Sadece baş yapısında da farklılıklar görülmez. Amerika Akita köpeğinin kürk yapısı her renge mensup olabilirken, Japonya’ya ait olan Akita Inu’nun tüy ve kürk rengi ise daha belli renklerden ibarettir.

Akita Nasıl Ortaya Çıktı?

Akita köpek cinsi ilk olarak 1603 yılında Japonya’nın Akita adı verilen bölgesinde ortaya çıkar. İlk ortaya çıktıkları zaman diliminde yaygın olarak köpek dövüşlerinde kullanılır. Hatta o zamanlarda Akita Inular’ın ayı avlama konusunda da ele alındığı söylenir.

1900’lü yılların başında Akitalar, Alman Kurdu ve İngiliz Mastifi gibi diğer köpek türleri ile çiftleştirilir ve bu da ortaya Amerikan Akita denilen köpek cinsinin ortaya çıkmasına neden olur. 1920’li yıllarda ise hemen hemen yirmi farklı Amerikan Akita köpek türü ortaya çıkar.

Akita Inu Japonya anavatanlı bir köpek türüdür. Stiptz adı verilen köpek ırkından geldiği ve atalarının bu köpek türü olduğu söylenir. Ama şu anki modern Japon Akita Inular, Japonya’ya ait olan yedi adet köpeğin melezlenmesi sonucu elde edilir. Melezlenme sonucu kendi türleri arasında en büyük köpek türü olan Akita Inu, son halini Japon Odate köpeklerinden melezlenme sonucu alır.

Akita İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Akita Inu, Japonya dolaylarında 17.yy başlarında ortaya çıkar. Anavatanı Japonya olan Akita Inu, Stiptz adı verilen köpek türünün en büyüğü olarak kabul edilir. Son beden ve fizyolojik yapısını ise yine anavatanı Japonya olan yedi farklı köpek melezlenmesi sonucu alır. Japon Odate köpek türünden de çeşitli kombinasyonlar ile etkilenir.

Akita Inu ilk olarak 1603 yılında ortaya çıkar ve çeşitli köpek dövüşlerinde kullanılır. Avcıların yanında avcı köpeği olarak da kullanılan Akita Inular, ayılar ile dövüştükleri ve avlandıkları söylenir. Avcılık, avlanma konusundaki yetenekleri sayesinde çeşitli koruma ve bekçi köpeklikleri de yapmıştır. Daha sonra asil görünümleri sebebi ile saraylarda ve ünlü bölgelerin simgesi haline gelir.


 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Akita Inu (Japon Akita) Irkı Hakkında

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular