Pekingese Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 15 – 25 cm
  Dişi 15 – 25 cm
 • Ağırlık : Erkek 3 – 6 Kg
  Dişi 3 – 6 Kg
 • Ortalama Yaşam : 13-15 yıl
BG 1
BG 1

Pekingese Irkının Genel Özellikleri

Pekingeseler sahibine düşkün olduğu kadar özgürlüğüne de düşkündür. Kilo almaya müsait bir yapıya sahip olduğundan beslenmelerine özen gösterilmelidir. İnatçı bir karaktere sahip Pekingeseler'in  eğitim sürecinde kararlı davranılmalıdır.

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Pekingeseler sahibine düşkün olduğu kadar özgürlüğüne de düşkündür. Kilo almaya müsait bir yapıya sahip olduğundan beslenmelerine özen gösterilmelidir. İnatçı bir karaktere sahip Pekingeseler'in eğitim sürecinde kararlı davranılmalıdır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Pekingese Cinsi

  Yeterince sosyalleştirilirse hayvanlarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar ancak şüpheci oldukları bilinir. Saygısızlığı ve rahatsız edilmeyi affetmezler bu yüzden küçük çocuklu ailelere uygun olmayabilirler. En yaygın renkleri kırmızı, altın rengi ve samurdur. Diğer olası Pekingese renkleri ise siyah ve beyj,beyaz,siyah,krem yada mavidir. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi'ye göre bir köpek Henaden üyelerinin gardolaplarında bulunan kıyafetlerin hepsine uygun olabilir. Bir aslan gibi altın rengi, kırmızı ayıya benzer kırmızı, ejderha gibi olabilir.

 • Pekingese Eğitimi

  Kendisini kendi patronu olarak görür ancak pozitif bir yaklaşımla eğitim verilebilir. Pekingese eğitilirken sabır önemlidir.

 • Pekingese Bakımı

  Gerçekten çok fazla miktarda bakım gerektirirler. Örneğin özellikle karın ve bacak arası olmak üzere fırçalama, bir kaç ayda bir bakım gerektirirler. Pudralama ve kuru şampuanlama da olmalıdır. Patilerin alt kısımdaki fazla tüyler temizlenmelidir. 13-15 yıl arası ömürleri vardır.

 • Pekingese Karakter Yapısı

  Yabancılardan pek memnun olmayan; asil köpeklerdir. Bir kere sahibine bağlanırsa bu ebedi olur. Bir kişiye daha fazla bağlanma eğilimi gösterirler. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi'nin dediği gibi 'içinden geldiği gibi oynamasına; kendini tehlikeye atmamasına, diğer hayvanlarla iyi geçinmesine, şeytanları ısırmasına izin verin .... ' Ancak Kraliçe'nin üzerinde durmadığı bir konu da Pekingese'lerin horladığıdır.

 • Pekingese Tüy Yapısı

  Tüy bakımından çok çeşitlidir. Kısa tüylü olanlarının tüyleri 1 cm civarında, pürüzsüz ve kalındır ve bütün vücudu kaplar. Uzun tüylü olanlarının ise 10 cm'lik iki tüy tabakası vardır. İki tüy çeşitinin karışımı olan durumlar da vardır. Hepsi yoğundur. Tüylerinin yarısından fazlası beyaz yanında ten rengi, siyah, limon yada üç renkten oluşan şekiller de olabilir. Bu şekillerin baş etrafında ve kuyruk sokumunda olması daha uygundur.

 • Pekingese Egzersiz İhtiyacı

  Pekingese'lerin egzersiz ihtiyacı çok azdır.

 • Pekingese Yaşam Ortamı

  Pekingese'lerin egzersiz ihtiyacı çok azdır bu da onu apartman hayatına uygun bir köpek türü yapar. Bahçede özgürce gezinmeyi severler ancak kalp rahatsızlığı olabileceği için kesinlikle dışarıda bırakılmamalıdır ve sıcağa maruz kalmamalıdır.

 • Pekingese Kökeni

  Pekingese ( Aslan Köpek-Lion Dog, Foo, Fu, Peking Palasthund olarak da bilinir) ataları bilinmeyen çok eski bir türdür. Buda Efsaneleri bu türün bir aslanın bir kelebek, maymun yada marmoset maymunu ile çiftleşmesinden türediğini söyler. ' Peking' kelimesi 'Beijing' kelimesinin harf harfine okunuşudur ve Beijing Çin'in başkentidir.Pekingese türü 2000 yılda değişmiştir. Aslanın Buda'nın özünü simgelediğine inanan Lamaist Rahipler tarafından aslana benzeyen bir tür elde etmek amaçlı üretilmiştir. Kraliyet ailesinin besledikleri köpek türüydü ve sadece İmparatorluk Sarayı'nda beslenmesine izin verilmiştir. T'ang'in hanedanlığı süresinde Pekingese'ler kraliyet ailesinden sayılmış ve hizmetçilere sahip olmuştur. 1860 yılında İngilizlerin Yasak Şehri zapt edip 5 Pekingese köpeği hediye olarak Kraliçe Victorya'ya ve İngiliz Hanedanlığına hediye göndermesiyle bu ırk batıya da gitmiş oldu.O dönemden bu döneme uzanan popularite artışı ile birlikte sayısal bakımdan da artış göstermiştir.20. yüzyılda Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi Devlet Başkanı Theodore Roosevelt'in kızı Alice'e Manchu adında bir Pekingese hediye etmiştir. Diğer ünlü Pekingeseler ise romantik roman yazarı Barbara Cartland'ın beyaz köpekleri 'Peke' ve Harper Kardeşler Basım'dan Henry Harper'in Titanik gemisinde sahibi ile birlikte bulunan 'Sun Yet Sen'dir.

Pekingese Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.