Terrier Cinsleri Nelerdir? Özellikleri ve Bakımları

Dünyanın en sevimli köpekleri arasında yer alan terrier cinsi, oyuncu karakterleriyle ön plana çıkan köpeklerdir. Airedale dışında neredeyse tüm terrierler küçük ırk olarak sınıflandırılabilir. Hayat dolu, enerjik, eğlenceli Terrier köpekler geniş bir aile oluşturur. Highland Terrier, Border Terrier, Bull Terrier, Tibetan Terrier, Maltese Terrier ve Fox Terrier gibi terrier cinsleri bulunur. Hangi cins olursa olsun bir terrier ile hayatınıza neşe katabilirsiniz. Şimdi gelin bu sevimli ve eğlenceli terrier cinsleri nelerdir, özellikleri ve bakımları nasıl olur kısaca öğrenelim!

Terrier Cinsleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bu cinse mensup çok fazla köpek olduğundan sıklıkla terrier cinsleri nelerdir sorusu gündeme gelir. Terrier cinsleri büyük ve küçük olmak üzere iki farklı boyutta değerlendirilebilir. Farklı cins terrierlerin görünüş ve karakter özellikleri de birbirinden farklı olur. Bu cinse mensup köpekler ilk olarak İngiltere’de fareleri ve haşereleri yakalamaları için yetiştirilmiştir. Doğuştan avcılık içgüdüleri olduğu söylenebilir. 

Büyük Terrier Cinsleri Nelerdir?

Terrier köpek cinsleri arasında büyük boyutta olanlar farklı isimlerle anılır. Karakter ve dış görünüş olarak özellikleri değişen büyük terrierler arasında öne çıkanlar. Büyük terrier cinsleri nelerdir sorusunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliz:

 • West Highland Terrier

 • Border Terrier

 • Bull Terrier

 • Tibetan Terrier

 • Airedale Terrier

 • Manchester Terrier

 • Bedlington Terrier

Büyük terrier cinsleri arasında popüler olan West Highland Terrier İskoç Terrieri olarak da bilinen çok şirin ve mutlu bir köpektir. Border Terrier cinsi, iyi bir avcı köpeği ve eğlenceli bir arkadaştır. Şövalye gladyatörü olarak bilinen Bull Terrier cinsi, güçlü ama oldukça sevimli bir terrier cinsidir. Antik bir köpek türü olan Tibetan Terrier şirin tüyleriyle dikkat çeken iyi bir bekçi köpeğidir. Terrier cinsinin en büyük ebatlardaki üyesi olan Airedale Terrier cinsine mensup köpekler yüzlerini kapatan dalgalı tüyleriyle çok şirin bir görünüme sahiptir.

Küçük Terrier Cinsleri Nelerdir?

Terrier süs köpeği olarak da bilinen küçük ırk terrierler arasında çok tatlı görünenler vardır. Küçük terrier cinsleri nelerdir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz:

 • Yorkshire Terrier

 • Jack Russel Terrier

 • Norfolk Terrier

 • Scottish Terrier

 • Biewer Yorkshire Terrier

 • Maltese Terrier

 • Fox Terrier

 • Welsh Terrier

 • Boston Terrier

 • Toy Fox Terrier

Küçük terrier cinsleri arasında karşı koyulmaz güzelliği ile ön plana çıkan Maltese Terrier geçmişi çok eskilere dayanan bir köpek ırkıdır. Uzun beyaz tüyleriyle minik bir güzellik abidesidir. Çok iyi bir avcı olan Fox Terrier cinsi köpekler, oyuncu karakteriyle harika bir arkadaş olmaya adaydır. Görünümü her baktığınızda sizi gülümsetir. Mink bir bekçi köpeği olan Scottish Terrier sevimli görünümüyle hayatınıza neşe katacak terrier cinsleri arasında yer alır. Sevgi dolu, neşeli bir köpek olan Jack Russel Terrier şirin görünümü ve av yeteneği ile ünlüdür. 

Çok tatlı görünen Welsh Terrier bu cinse mensup avcı türler arasında öne çıkar. Tüy yapısıyla ve sevecen karakteriyle kendini sevdirir. Yere kadar uzanan, gösterişli tüyleriyle dikkat çeken Yorkshire Terrier çok tatlı bir kucak köpeğidir. Düşük kulaklarıyla diğer terrier cinslerinden ayrılan Norfolk Terrier en küçük terrierlerden birisidir. 

Oyuncak köpekler arasında popüler olan Biewer Yorkshire Terrier cinsi köpekler, şirinliğe yeni bir boyut kazandırır. Amerika’nın Boston şehrinde ortaya çıkmış olan Boston Terrier ise minik bir boksörü andırır. Şirin ve cana yakın bir köpektir. Oyuncak köpekler arasında zarif yapısıyla ön plana çıkan Toy Fox Terrier ise atletik bir oyun köpeğidir.

Terrier Cinslerinin Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerinde çok sevilen ve tercih edilen bir tür olması sebebiyle bu cinse mensup köpekleri sahiplenmek isteyenler sıklıkla terrier cinslerinin özellikleri nelerdir merak ederler. Terrier av köpeği olarak yetiştirilmiş bir köpek ırkıdır. İçgüdüsel olarak avlanma yetenekleri vardır. Genel olarak zeki, oyuncu, hareketli ve sevgi dolu köpeklerdir. Sürekli hareket etmek isterler. Oyun oynamadan pek duramazlar. Yalnızlıktan da hoşlanmazlar. Terrier köpekler çoğu zaman biraz gürültülü olabilir. Havlamayı seven köpeklerdir. Eğitime açık köpeklerdir. Bazıları gösteri köpeği olarak başarılı olmuştur. Sevecen, hayat dolu köpeklerdir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. 

Terrier Cinslerinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Terrier cinslerinin fiziksel özellikleri nelerdir sorusunun standart bir cevabı yoktur. Çünkü türe bağlı olarak köpeklerin farklı fiziksel özelliklerde olduğu görülebilir. Tüy yapısı, vücut yapısı cinse göre değişebilir. Kısa tüylü olanlar da vardır uzun tüylü olanlar da vardır. Kürk rengi olarak da farklı renklerde terrier cinsleri mevcuttur. Büyük boyutlarda ve küçük boyutlarda terrier cinsleri bulunur. 60 farklı terrier cinsi olduğu bilinmektedir. Terrier cinslerinin hepsinde farklı fiziksel özellikler görülebilir. Kimi terrier cinsleri daha kaslı ve atletik olabilir. Kimi terrier cinsleri ise oyuncak köpek olan minik köpeklerdir.

Terrier Cinslerinin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Terrier cinslerinin karakter özellikleri nelerdir sorusuna genel olarak neşe dolu köpekler oldukları şeklinde cevap verebiliriz. Sevecen ve oyuncu yapıları ön plana çıkar. Hareketli köpeklerdir. Enerjik yapılarıyla her zaman etrafta koşturmak isterler. Arkadaş canlısı ve sevgi açısından da oldukça açıklardır. Sevilmeyi, ilgi görmeyi her zaman isterler. Cinse göre karakter özellikleri de değişebilir. Çocuklarla genel olarak iyi anlaşan bir köpek ırkıdır. Avcılık ve bekçilik özellikleri gösterebilirler. Yetenekli köpekler oldukları söylenebilir.

Terrier Irkına Mensup Köpekler Kimler İçin Uygundur?

Terrier cinslerine mensup köpekler enerjik, sesli ve aktiftirler. Bu nedenle terrier ırkına mensup köpekler kimler için uygundur sorusuna, enerjik ve köpekleriyle oyun oynamayı seven kişilere daha uygundurlar. Köpeğine vakit ayıracak, onunla oyunlar oynayacak onu ezdirecek kişiler için daha uygun köpeklerdir.

Terrier Cinsi Köpeklerin Eğitimi Nasıl Yapılır?

Terrier cinsi köpeklerin eğitimi nasıl yapılır sorusunun yanıtı oldukça önemlidir. Çünkü bu köpeklerin bağımsız ve inatçı karakteriyle baş etmek gerekebilir. Köpek eğitimi verilirken köpekle kurulan bağın sağlam olmasına dikkat etmek gerekir. İletişim oldukça önemlidir. Profesyonel destek alarak daha iyi bir eğitim verilebilir.

Terrier Cinslerinin Bakımları Nasıl Yapılır?

Terrier cinslerinin bakımları nasıl yapılır sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Çünkü her bir terrier köpeği cinsinin bakım yaklaşımları ayrı olmaktadır. Tüy yapısına, vücut yapısına, sağlık durumuna göre bakım olanakları planlanmalıdır.

Terrier Cinsleri Nasıl Beslenir?

Aynı şekilde terrier cinsleri nasıl beslenir sorusunun da tek bir yanıtı bulunmaz. Çünkü terrier köpek cinslerinin farklı beslenme ihtiyaçları olabilir. Cinsin özelliklerine ve sağlık durumlarına göre beslenme seçenekleri değerlendirilmelidir.

Terrier Cinsleri Sağlık Problemleri Nelerdir?

Terrier cinsine mensup köpeklerin farklı sağlık problemleri olabilir. Ancak iyi bir bakım ve beslenmeyle uzun ve mutlu bir ömürleri olur. Bu açıdan terrier cinsleri sağlık problemleri nelerdir sorusuna karaciğer ve damar yolları açısından hassas sağlık durumları olabilir şeklinde yanıt verebiliriz. Aynı zamanda küçük ırklarda kronik alerji ve obezite gibi sağlık sorunları da görülebilir.

Terrier Cinsleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kaç çeşit terrier cinsi vardır?

Terrier cinsi köpekler arasında en fazla çeşidi olan türdür. Ortalama 60 civarında terrier cinsi olduğu düşünülmektedir.

Terrier tehlikeli mi?

Terrier köpekler tehlikeli değildir. Eğlenceli, sevimli ve mutlu bir cinstir.

Terrier neden yalar?

Köpekler iletişim kurmak, sevgi göstermek için yalayabilir. Bazı durumlarda sık yalama bir sağlık sorununa da işaret edebilir.

Terrier köpek neden ısırır?

Terrierler stresli oldukları zamanlarda ısırma eğilimi gösterebilirler.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI